انگلیس سفیر چین را احضار کرد

به گزارش مالزی ارزان، ایسنا نوشت:وزارت امور خارجه انگلیس سفیر چین را احضار کرد تا مراتب نگرانی عمیق این کشور را نسبت به قانون امنیت ملی هنگ کنگ ابراز کند.

انگلیس سفیر چین را احضار کرد

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش شبکه اسکای نیوز، چند ساعت پس از آن که چین قانون امنیت ملی را در هنگ کنگ اعمال کرد، سایمون مک دونالد، معاون وزیر خارجه انگلیس لیو شیائومینگ، سفیر چین در لندن را احضار کرد.

سایمون مک دونالد صریحا نگرانی عمیق بریتانیا نسبت به این قانون جدید را ابراز کرد؛ قانونی که یک ماه پیش پیشنهاد شد و ساعت 23 روز سه شنبه به وقت محلی در هنگ کنگ اجرایی شد.

وی بار دیگر مدعی شد: این قانون اطلاعیه مشترک چین-بریتانیا را که در سال 1984 میلادی امضا شده بود و به هنگ کنگ پس از واگذاری اش به چین در سال 1997 میلادی به مدت 50 سال یک خودمختاری کامل می داد را نقض می نماید.

از سال 1984 میلادی تا به امروز این دومین بار است که یکی از سفرای چین به وزارت امور خارجه انگلیس احضار می شوند.

این قانون امنیتی جدید چین در هنگ کنگ هرگونه فعالیت جدایی طلبانه، خرابکارانه یا تروریستی در این دولت شهر و همچنین مداخله خارجی در امور داخلی آن را غیرقانونی می سازد.

همزمان با اینکه پلیس هنگ کنگ بازداشت معترضان را به خاطر پخش شبنامه های حامی استقلال هنگ کنگ در بیست و سومین سالروز واگذاری آن به چین شروع نموده، دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس روز چهارشنبه به 2.9 میلیون تن در هنگ کنگ حق شهروندی پیشنهاد داد.

راب ضمن متهم کردن چین به نقض شدید و نگران نماینده اطلاعیه مشترک، گفت: این اعطای ویزای قراردادی به اتباع انگلیسی برون مرزی یعنی افرادی که قبل از سال 1997 میلادی شهروند هنگ کنگ بودند و بستگانشان اجازه می دهد تا از هنگ کنگ خارج شده و به مدت پنج سال در بریتانیا مشغول کار یا تحصیل شوند.

آنها سپس می توانند برای اقامت اقدام نمایند و اگر پیروز شدند می توانند یک سال بعد برای دریافت حق شهروندی درخواست دهند.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 286

به "انگلیس سفیر چین را احضار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگلیس سفیر چین را احضار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید