بارزس کل جدید وزارت امور خارجه آمریکا از سمت خود استعفا داد

به گزارش مالزی ارزان، بارزس کل جدید وزارت امور خارجه آمریکا که با سفارش رئیس جمهور این کشور کار خود را شروع نموده بود از این مقام استعفا داد.

بارزس کل جدید وزارت امور خارجه آمریکا از سمت خود استعفا داد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، استفان جی. آکارد بازرس کل جدید وزارت امور خارجه آمریکا که با سفارش رئیس جمهور این کشور عهده دار این مقام شده بود، از سمت خود استعفا داد.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت، آکارد به کار خود در این وزارتخانه سرانجام داده و میخواهد به کار در بخش خصوصی بازگردد.

آکارد از شهریور سال گذشته برای ریاست دفتر مأموریت های خارجی وزارت امور خارجه آمریکا معرفی شده بود.

استیو لینیک، بازرس کل پیشین وزارت خارجه آمریکا گفته است اخراج او در اردیبهشت سال جاری، با تحقیقاتش درباره اعلام شرایط اضطراری در قبال ایران با هدف توجیه فروش اضطراری سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی مرتبط بوده است. لینیک سال 2013 توسط باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا در سمت بازرسی کل وزارت خارجه آمریکا منصوب شده بود.

اواسط خرداد ماه پنج قانونگذار حزب دموکرات که اعضای کمیته های مختلف کنگره آمریکا هستند در بیانیه ای مشترک اظهار داشتند که لینیک در جلسه استماع کنگره به عنوان شاهد حضور یافته و وجود ارتباط میان اخراج او با تحقیقاتش درباره اعلام شرایط اضطراری در قبال ایران را تأیید نموده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خردادماه سال 1398 اظهار داشت میخواهد به دلیل شرایط اضطراری در تنش ها با ایران میخواهد بدون مشورت با کنگره به عربستان سعودی سلاح بفروشد.

این تصمیم فوراً با مخالفت های نمایندگان کنگره روبه رو شد و مجلس سنای آمریکا روز30 خرداد 98 (20 ژوئن 2019) طرحی را به تصویب رساند که خواهان لغو برنامه دولت برای استفاده از اختیارات ویژه جهت فروش سلاح به عربستان سعودی بود.

دونالد ترامپ سوم مردادماه این مصوبه را وتو کرد و نمایندگان کنگره از دو سوم رأی لازم برای شکستن وتوی ترامپ برخوردار نبودند.

در همین رابطه، هفته گذشته نماینده های مجلس سنای آمریکا در گزارشی 40 صفحه ای با عنوان دیپلماسی در بحران: اضمحلال وزارت خارجه در دولت ترامپ از دوران صدارت مایک پامپئو بر وزارت خارجه آمریکا به شدت انتقاد نموده و او را برای ادای شهادت و دفاع از خود احضار کردند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 347

به "بارزس کل جدید وزارت امور خارجه آمریکا از سمت خود استعفا داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارزس کل جدید وزارت امور خارجه آمریکا از سمت خود استعفا داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید