توضیح وزارت بهداشت درباره تاخیر در واردات واکسن کرونا

به گزارش مالزی ارزان، سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: 75درصد واکسن عرضه شده فعلی تنها در 10 کشور ثروتمند دنیا، مورد استفاده واقع شده و کماکان ده ها کشور حتی یک دوز واکسن دریافت نکرده اند.

توضیح وزارت بهداشت درباره تاخیر در واردات واکسن کرونا

به گزارش وبدا، کیانوش دنیاپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در خصوص واکسن کرونا، گفت: عواملی همچون کندی تولید، کمبود دنیای برخی مواد اولیه و جانبی نظیر رزین، ژل و مدیا، موجب عرضه محدود واکسن حتی نسبت به برنامه های وعده داده شده تولیدکنندگان شده و عملا به تاخیر و خلف وعده در تحویل واکسن منجر شده است.

وی افزود: این معضل، معضل دنیای است که به همراه برخی مانورها و رفتارهای سیاسی، تجاری، شرایط را به گونه ای رقم زده که واکسیناسیون کرونا در اغلب کشورها آنگونه که پیش بینی شده است،پیش نمی رود؛ چنانکه 75 درصد واکسن عرضه شده فعلی تنها در 10 کشور ثروتمند دنیا، مورد استفاده واقع شده و کماکان ده ها کشور حتی یک دوز واکسن دریافت نکرده اند و دهها کشور نیز همچون کشور ما، واکسیناسیون محدود و با سرعتی کمتر از پیش بینی های قبلی داشته اند.

اقدام جمهوری اسلامی ایران برای خرید بیش از 42 میلیون دز واکسن از ماه ها قبل

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران برای خرید بیش از 42 میلیون دز واکسن، از ماه ها قبل، اقدام کرده بود و خرید بیش از 21 میلیون دز واکسن از راستا خرید مستقیم و سبد کوواکس، پیش از این قطعی شده که از این میان تا سرانجام سال 99، تحویل دو میلیون و 800 هزار دز از سوی تامین کنندگان مختلف، وعده داده شد ولی عملا این مهم محقق نشده است.

دنیاپور ادامه داد: مسائل فنی و کندی تولید و تقاضای بالای واکسن اسپوتنیک وی موجب شد که از حداقل یک میلیون دز وعده داده شده تا سرانجام سال 99، تحویل حدود 420 هزار دز عملیاتی شود، 375 هزار دز از 500 هزار دز واکسن کوواکسین هند که تا سرانجام اسفند ماه باید تحویل داده می شد به همراه سایر ثبت سفارش های دیگر کشورها و حتی محموله های واکسن های تحت لیسانس تولیدی در هند، با ممانعت دادستانی هند روبرو شده است.

تمرکز وزارت بهداشت بر توان داخلی و احیا و ارتقای زیرساخت های واکسن سازی داخلی

وی افزود: محموله اول شامل یک میلیون و 300 هزار دز واکسن آسترزنکا از راستا کوواکس نیز با تاخیر در تولید و عرضه روبرو شده و عملا با تاخیر و در بازه زمانی طولانی تری به دست ما خواهد رسید، لذا برنامه ریزی واکسیناسیون حداقل یک میلیون و 300 هزار نفر مشمول فاز یک تا سرانجام سال شمسی گذشته که با لحاظ بسیاری از محدودیت ها پیش بینی شده بود، عملا محقق نشد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو شرح داد: با توجه به عرضه ناکافی رزین و ژل، تولید مشترک واکسن اسپوتنیک وی در ایران و سایر مراکز خارج از فدراسیون روسیه نیز با تاخیر روبرو خواهد بود و آنچه که امروز بیش از پیش، درستی و اهمیت خود را نشان داده است، تمرکز وزارت بهداشت بر توان داخلی و احیا و ارتقای زیرساخت های واکسن سازی داخلی بوده و هست.

وی افزود: از ابتدا برای تولید واکسن در پلت فورم های مختلف در داخل کشور برنامه ریزی و پیگیری شد و برغم برخی اظهار نظرها و مخالفت ها، برای تامین بیش از دو سوم نیاز واکسیناسیون همگانی در داخل کشور برنامه ریزی شد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو یادآور شد: چنانکه سوالات و ایرادات برخی به این موضوع، امروز و با شرایط فعلی عرضه و تقاضای واکسن کرونا، دیگر سخت نیست و همانگونه که تخمین زده می شد، عمده واکسیناسیون همگانی علیه کووید19 در ایران با تکیه بر تولید ملی رقم خواهد خورد.

دنیاپور اظهار امیدواری کرد: با تلاش های سفرا و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در روسیه، هند، چین و... تحویل واکسن های دارای مجوز مصرف و خریداری شده در هفته ها و ماه های آینده تسریع یابد.

وی شرح داد: با صدور مجوز تولید واکسن های تولید داخل در موسسه پاستور ایران، گروه دارویی برکت و سپس سازمان پژوهش و نوآوری های دفاعی و موسسه رازی و... واکسیناسیون از اواخر بهار و طی تابستان و پاییز به صورت تصاعدی و انبوه، مطابق برنامه قبلی محقق شود چنانکه دستیابی به یک و نیم برابر واکسن مورد نیاز کشور در سال جاری از این راستا، دست نیافتنی نخواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 748

به "توضیح وزارت بهداشت درباره تاخیر در واردات واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیح وزارت بهداشت درباره تاخیر در واردات واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید