حمایت میراث فرهنگی از پروژه کوشکنوی اردکان در صورت رعایت ضوابط

به گزارش مالزی ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، محسن ذاکری نیا اظهارداشت: طرح ساماندهی حسینیه کوشکنوی اردکان، یکی از موضوعات مورد توجه مدیریت سازمان میراث فرهنگی استان و مسئولان شهرستان در سال های اخیر بوده است.

حمایت میراث فرهنگی از پروژه کوشکنوی اردکان در صورت رعایت ضوابط

وی اضافه نمود: این حسینیه در یکی از مناطق پرتراکم بافت تاریخی و ثبتی این شهرستان واقع شده و ساماندهی و مدیریت توسعه آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بیان نمود: در سال های گذشته به واسطه عدم رعایت ضوابط و قوانین میراث فرهنگی، یک بار این پروژه معلق و از سوی نهادهای دولتی و قضایی تعطیل شد که این شرایط باعث ایجاد اضطرار و اضطراب در محدوده بافت هم پیوند این حسینیه شد.

ذاکری نیا اضافه نمود: با توجه به سیاستگذاری اداره کل میراث فرهنگی استان یزد در خصوص تعامل و مشارکت سازنده برای حل و فصل کردن بعضی معضلات و مسائل گذشته که به نوعی باعث ایجاد همدلی و بهبود فضای تعامل میان عامه مردم و مجموعه سازمان می گردد، زمینه به جریان افتادن دوباره این پروژه در دستور کار مسئولان این اداره نهاده شد.

وی اضافه نمود: در همان برهه، فصل الخطاب و نقطه اوج حساسیت سازمان، رعایت ضوابط محیطی و منظری از سوی مسئولان این مجموعه بود که طرح با کوشش مستمر دو مشاور متخصص و حرفه ای آماده و در چهار مرحله به صورت فشرده در شورای فنی استان مورد آنالیز و در نهایت با اصلاحات لازم مصوب و در اختیار هیئت امنای این مجموعه نهاده شد.

ذاکری نیا بیان نمود: در نهایت در روز آدینه دوم بهمن جاری با حضور جمعی از مسئولان شهرستان و اقشار مردم ساکن محله، کلنگ ایجاد و احداث این مجموعه به زمین زده شد که بازتاب مناسبی در رسانه های شهرستان و استان داشت.

وی یادآور شد: در تاریخ چهارم بهمن ماه در حال اجرای کانال کنی و اجرای شفته ریزی در جبهه جنوبی این مجموعه، به بخش هایی از سه خانه هم پیوند این جبهه خسارت های قابل توجهی وارد شده است.

ذاکری نیا گفت: بر اساس نظر کارشناسان و بازدید از مجموعه مذکور، این اتفاق غیر مترقبه و غیر عمدی بوده و در همان دقایق اولیه این اتفاق توسط اداره میراث فرهنگی و عوامل یگان حفاظت مدیریت شد و تعهدات قانونی برای جبران این شرایط و لزوم دقت بیشتر در عملیات اجرایی و به منظور عدم تکرار حوادثی مشابه از این دست از مسئولان و هیئت امنای حسینیه کوشکنو اردکان اخذ شد.

وی اضافه نمود: تا زمانی که این پروژه در جهت درست و کارشناسی آن پیش رود، اداره میراث فرهنگی وظیفه خود می داند تا در راستای نهادینه شدن موضوع طرح های مصوب و با هدف ارتقا و ارزش گذاری بافت تاریخی از آن حمایت کند اما اگر ذره ای انحراف و اختلاف در اهداف کلی طرح های از این دست مشاهده گردد، ضمن احترام به تمام دوستان و درک شرایط موجود و هزینه های مادی و معنوی متحمل شده تا این مرحله، پروژه به طور قطع تعطیل و به وسیله مراجع قضایی برای برخورد با متخلفان اقدام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 40

به "حمایت میراث فرهنگی از پروژه کوشکنوی اردکان در صورت رعایت ضوابط" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت میراث فرهنگی از پروژه کوشکنوی اردکان در صورت رعایت ضوابط"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید