خبرنگاران هاشمی: کنترل کرونا در گرو واکسیناسیون عمومی است

به گزارش مالزی ارزان، تهران- خبرنگاران- رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: افزایش تعداد فوتی های کرونایی و عبور آن از مرز 70 نفر در پایتخت نگران کننده است و باید فکر جدی برای تامین واکسن کرد، چرا که کنترل کرونا با واکسیناسیون عمومی میسر است.

خبرنگاران هاشمی: کنترل کرونا در گرو واکسیناسیون عمومی است

به گزارش خبرنگاران، محسن هاشمی روز یکشنبه در جلسه دویست و هشتاد و پنجم شورای شهر تهران افزود: تا به امروز تعداد کمی از افراد توانسته اند از واکسن استفاده کنند و روشن است که راه کنترل کرونا از جهت واکسیناسیون عبور می کند.

هاشمی اظهارداشت: کشورهایی که جهت واکسیناسیون را رفته اند اکنون در حال عبور از این پاندمی هستند و مساله واکسیناسیون خیلی باید جدی گرفته شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: افراط و تفریط سخنان مسئولان هم در رسانه های رسمی باعث می شود که مردم به اخبار غیر رسمی و شایعات روی بیاورند و باید این نوع سخنان را کنار گذاشت و صحبت ها قاطع باشد.

وی گفت: اکنون 15 ماه از ورود پاندمی کرونا به کشور سپری شده است و هر زمان که از سوی مسئولان شاهد اقتدار و تصمیم گیری قاطع بودیم شاهد کنترل این بیماری نیز بوده ایم.

هاشمی ادامه داد: موضوع حمل و نقل عمومی مهم است و همچنان باید مسائل تامین اتوبوس و واگن رفع شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران ابراز امیدواری کرد که با توجه به رونمایی از قطار ملی که 85 درصد آن ساخت داخل است، بتوان گامی برای تولید انبوه این واگن ها که رئیس جمهوری نیز در مراسم افتتاحیه به آن تاکید کرد برداشته شود.

وی گفت: لازم است که این دستور رئیس جمهوری به صورت کتبی اعلام و تامین بودجه شود تا به صورت عملی شاهد تولید انبوه واگن ها باشیم.

زیست پذیرسازی تهران مستلزم اصلاح فرایند مدیریت پسماند است

رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران نیز در نطق پیش از دستور این جلسه تاکید کرد: باید بپذیریم برای زیست پذیر باقی ماندن پایتخت و مدیریت بهینه و متناسب با استانداردهای محیط زیستی و بهداشتی چاره و الزامی جز اصلاح در فرایند مدیریت پسماند وجود ندارد.

سید آرش حسینی میلانی با تسلیت درگذشت هم وطنان ایرانی و شهفرایندان تهرانی به دلیل ابتلا به ویروس کرونا و تاکید بر ضرورت واکسیناسیون گسترده در سطح کشور از سوی دولت افزود: امروز لایحه طرح جامع مدیریت پسماند در صحن شورا مورد بررسی قرار می گیرد و ریل گذاری جدیدی را برای یکی از مهمترین حوزه های خدماتی مدیریت شهری در افق زمانی 20 ساله آینده ترسیم می کند.

وی با طرح این سوال که پسماند شهر تهران در چه نقطه ای از منحنی تحولات خود واقع شده است؟ و چشم انداز شرایط پسماند پایتخت در افق 20 ساله چگونه است؟ به شرایط شرایط مدیریت پسماند شهر تهران اشاره کرد.

میلانی گفت: هم اکنون سرانه تولید پسماند در تهران 764 گرم در روز است که 492 گرم به بخش خانگی و 272 گرم به بخش غیرخانگی اختصاص دارد.

این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: براساس نتایج نمونه گیری های اجرا شده در مبدا، 58 درصد پسماندهای خانگی، خوراکی، 34 درصد پسماند خشک ارزشمند و هشت درصد پسماند خشک غیرارزشمند است که ترکیب پسماند خشک ارزشمند شامل پلاستیک ها 18 درصد، مقوا و کارتن 10 درصد، فلزات 1.5 درصد، شیشه 2.5 درصد و نان 3 درصد محسوب می شود.

حسینی میلانی با بیان اینکه مناطق 1، 3، 11 و 12 دارای بیشترین سهم پسماند خشک ارزشمند و مناطق 17 و 14 دارای کمترین سهم پسماند خشک ارزشمند هستند، شرح داد: در مقایسه با نتایج ترکیب پسماند مسکونی در مبدا نسبت به سال 87، می توان نتیجه گرفت میزان پسماند تر، شش درصد در مبادی کاهش داشته و میزان پسماند خشک شش درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه فرکانس جمع آوری پسماند حداقل یک بار در شبانه روز است اما در بسیاری از مناطق این کار بیش از یک بار انجام می شود، گفت: در 10 درصد نقاط نیز فرکانس جمع آوری پسماند تا سه بار در روز برآورد می شود. براین اساس، فرکانس کلی جمع آوری پسماند در تهران برابر با 1.4 بار در روز است. در حالی که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته فرکانس جمع آوری یک بار در هفته است.

سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با بیان اینکه بیش از 80 درصد پسماند تولیدی به آرادکوه بین پنج تا 5.5 هزار تن حمل می شود، ابراز داشت: 60 درصد کل پسماند تولیدی تهران دفن می شود که درصد دفن اصولی آن ناچیز است و در مورد پسماند ساختمانی 62 درصد منتقل شده و 95 درصد آن دفن می شود.

حسینی میلانی میزان وصولی هزینه های خدمات پسماند را حدود 50 درصد برشمرد و بیان نمود: اکنون پرداخت کامل عوارض فقط در زمان نقل و انتقال ملک یا انحصار وراثت اجباری است و در حالت عادی، سازوکاری برای دریافت به روز این عوارض وجود ندارد.

وی با اشاره به حضور شبکه های غیررسمی جمع آوری پسماند یادآور شد: گسترش زباله گردی و شکل گیری یک بخش غیررسمی بزرگ، فعالیت بچه ها کار در بخش های غیررسمی، اعتراض به فعالیت مجتمع آراد کوه، میزان پایین مشارکت اجتماعی در ذخیره سازی و تفکیک از مبدا و بی انگیزگی و سردرگمی شهفرایندان به دلیل اجرای برنامه های مختلف و منقطع در زمینه تفکیک، جزو آسیب های اجتماعی مهم در حوزه پسماند است.

این عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه باید بپذیریم تهران برای زیست پذیر باقی ماندن و مدیریت بهینه و متناسب با استانداردهای محیط زیستی و بهداشتی چاره و الزامی جز اصلاح در فرایند مدیریت پسماند خود ندارد، گفت: ادامه فرایند موجود، نه تنها دیگر متناسب با توان مالی شهر نیست بلکه لطمات غیر قابل جبرانی به محیط زیست تهران و حریم پیرامونی آن وارد می کند.

به گفته حسینی میلانی، طرح جامع مدیریت پسماند تهران با چشم اندازی 20 ساله، یکپارچگی کلیدی سیستم مدیریت پسماند شهری، بهینه سازی فرایندهای موجود مدیریت پسماند، پایداری مالی و مالی،را مد نظر دارد.

وسایل نقلیه سنگین طی ساعاتی اجازه تردد نداشته باشند

حجت نظری دیگر عضو شورای شهر تهران در قالب تذکری درباره آلودگی صوتی ناشی از ساخت وسازها در پایتخت گفت: تذکر بنده خطاب به شهرداری های مناطق است که متاسفانه با وجود این که هم اعضای شورا و هم ستاد شهرداری گاه این دغدغه را مطرح کردند که در مورد ساخت و سازها و تردد وسایل نقلیه سنگین از یک ساعتی دیگر اجازه برای تردد وجود نداشته باشد اما همچنان شاهد هستیم که در برخی از مناطق متاسفانه در ساعت های مربوط به استراحت همچنان تردد خودروهای سنگین وجود دارد.

وی تاکید کرد: تقاضا می کنم شهرداری تهران این موضوع را به شهرداری های مناطق متذکر باشند تا موجبات سلب آسایش مردم رفع شده و این اتفاق تکرار نشود.

منبع: ایرنا
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 789

به "خبرنگاران هاشمی: کنترل کرونا در گرو واکسیناسیون عمومی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران هاشمی: کنترل کرونا در گرو واکسیناسیون عمومی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید