ساخت داروی فاویپراویر در کشور برای درمان کرونا

به گزارش مالزی ارزان به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در پی خبرهایی که از سوی محافل گوناگون درباره ساخت داروی فاویپیراویر و استفاده از آن برای درمان کرونا منتشر شده است، از سوی اعضای شورای هماهنگی تهیه و ساخت این دارو در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی توضیحاتی ارائه شد.

ساخت داروی فاویپراویر در کشور برای درمان کرونا

داروی فاویپیراویر در سال 2011 توسط شرکت تویامای ژاپن برای اولین بار به عنوان داروی درمان آنفولانزای نوع B معرفی و پس از بروز اپیدمی دنیا گیر کرونا استفاده از آن برای درمان این بیماری نیز مطرح شد.

در حال حاضر هنوز داروی تعیینی به عنوان داروی اختصاصی و نجات بخش نهایی برای بیماری کرونا از هیچ منبع موثق علمی در دنیا معرفی و به اثبات نرسیده است، ازاین رو با توجه به شرایط فعلی، برای اخذ بهترین نتیجه درمانی در کنترل بیماران کرونایی باید از داروهای معقول و موجه موجود در بیماری های دیگر استفاده کرد.

به همین دلیل بسیاری از مراجع بین المللی در حال آنالیز علمی داروی فاویپیراویر برای احتمال افزودن آن در برنامه رسمی دارو درمانی بیماری کرونا هستند.

در شرایط فعلی نتایج پراکنده و محدودی اثرگذاری این دارو در تخفیف علائم بالینی و مسائل بیماران در فازهای اولیه و متوسط بیماری را مطرح نموده است و طبق این تحقیقات این دارو می تواند ضمن تسریع فرایند بهبودی، زمان بستری در تخت های بیمارستانی را کاهش دهد، البته هنوز اثرات این دارو بر بیماران حاد و ICU احتیاجمند آنالیز های بیشتر است.

به دنبال این گزارشات پراکنده در خصوص اثرگذاری داروی فاویپیراویر بر روی ویروس کرونا از منابع مختلف در کشورهای درگیر با کرونا مانند چین، متخصصان کشور در پاسخ به احتیاج ایجاد شده، دست به کار شدند.

از ماه های آخر سال گذشته پروژه سنتز، فرمولاسیون و کارآزمایی بالینی این دارو در تعدادی از شرکت های دارویی و مراکز دانشگاهی کشور از جمله مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، پژوهشکده گیاهان و مواد اولیه دارویی دانشگاه شهید بهشتی، پژوهشکده شیمی پپتید دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشکده داروسازی و مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همچنین تعدادی از مراکز خصوصی شروع شد.

این شرح لازم است که کلمه ساخت در داروسازی در دو معنی سنتز مواد موثره و همچنین شکل دهی ماده موثره یا همان فرمولاسیون برای مصرف بیماران کاربرد دارد که کوشش ها در هر دو زمینه از اسفند ماه 98 در مرکز تحقیقات علوم دارویی و همچنین دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عملیاتی شد.

سنتز ماده موثره این دارو با موفقیت در فاز نهایی نهاده شده و همچنین فرمولاسیون تعداد محدودی قرص های 200 میلی گرمی این دارو در روز یکشنبه 17 فروردین پس از طی مراحل قانونی برای انجام آزمون های بالینی در کنار قرص های تهیه شده از کشور چین و همچنین بخش خصوصی کشور در اختیار کادر درمانی بیمارستان مسیح دانشوری نهاده شد تا مطابق مقررات و پروتکل های مورد تأیید وزارت بهداشت تحت مطالعات کارآزمایی بالینی قرار گیرد.

نتایج این مطالعات در کنار مطالعات کارآزمایی بالینی دیگری که در دیگر مراکز درمانی کشور در حال اجرا است. در نهایت با طرح در کمیته های علمی ستاد مقابله با کرونای وزارت بهداشت، شرایط تأیید یا عدم تأیید این دارو برای استفاده در درمان کووید 19 را تعیین خواهد نمود.

در صورتی که نتایج کارآزمایی های بالینی که در مراکز درمانی متعددی در کشور در حال اجرا است، منجر به تأیید اثر گذاری فاویپیراویر در درمان بیماری کووید 19 گردد، تکنولوژی ساخت و فرمولاسیون این دارو در داخل کشور در هر دو بخش دانشگاهی و خصوصی آماده بهره برداری و استفاده مراکز درمانی است. اخبار تکمیلی از سوی مراکز علمی و قانونی کشور به اطلاع عموم خواهد رسید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 138

به "ساخت داروی فاویپراویر در کشور برای درمان کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت داروی فاویپراویر در کشور برای درمان کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید