سه چالش بزرگ بانک ها در سال 1400، تداوم ناترازی در بحبوحه انتخابات

به گزارش مالزی ارزان، به گزارش خبرنگاران، سال 99 اگرچه کسری بودجه دولت توانست فشار مضاعفی بر شبکه بانکی وارد کند اما رشد و نوسانات غیر معمول بازارهای مالی به آن ها فرصتی داد تا شرایط ترازنامه و زیانشان را قدری بهبود ببخشند. البته بهای این بهبود را هم مردم با تورمی فزاینده پرداختند.

سه چالش بزرگ بانک ها در سال 1400، تداوم ناترازی در بحبوحه انتخابات

اما سال آینده با کدام تهدیدات و چالش ها برای شبکه بانکی می آِید؟ آیا باز هم باید درنهایت نگران انتقال فشار تورمی بیشتر بر دوش مردم بود؟

میثم خسروی، کارشناس امور بانکی، در پاسخ به سوال خبرنگاران از سه عامل در هم تنیده ای یاد می کند که احتمالا در سال 1400 مسائل بسیاری برای بانک ها ایجاد کند.

اول: به گفته خسروی اولین آن ها ماجرای تکراری کسری بودجه است با این تفاوت که در سال بودجه 140 ما با بدترین کسری ترازعملیاتی طی سنوات گذشته روبرو هستیم.

او می گوید: بودجه روی اقتصاد کلان و متغیرهایی مثل تورم اثرگذار است. در فضای تورمی هم تقاضا برای تسهیلات بانکی بیشتر می شود، هم درصد نکول تسهیلات بیشتر می شود. بنابراین کسری بودجه در وهله اول با تاثیری که بر اقتصاد کلان می گذارد در ترازنامه بانک ها منعکس می شود.

دوم: بر اساس اظهارات این کارشناس دومین عامل این است که سال 1400 سال پایانی دولت فعلی است ومعمولا سال ها و ماه های آخر دولت ها با اقدامات پوپولیستی همراه است. این اقدامات هم معمولا منجر به استقراض از بانک ها و بانک مرکزی می شود.

خسروی اضافه می کند: دولت برای این که خاطره خوبی برای مردم به جای بگذارد هزینه های خود را افزایش می دهد واین پیامدهای پولی برای اقتصاد دارد و منابع بانک ها را تحت فشار قرار می دهد.

سوم: سومین عامل تداوم ناترازی هاست. به گفته او در کنار فشارها خود بانک ها هم گرفتاری هایی دارند که اصلاح نشده و نیازمند اصلاحات جدی است در حالی ما این انگیزه را در سال های پایانی دولت ها نمی بینیم که دست به اصلاحات جدی بزنند. بنابراین متاسفانه تا شش ماه پیش از استقرار دولت جدید فرایند ناترازی بانک ها همچنان ادامه پیدا می کند.

خسروی ادامه می دهد: ناترازی بانک ها روزانه عدد قابل توجهی افزایش پیدا می کند. در واقع هر روزی که از دست می دهیم و اصلاحات بانکی به تعویق می افتد به منابع بیشتری برای اصلاح و جبران نیاز پیدا می کنیم. با این حال سال آخر دولت عزمی برای اصلاح ساختاری نیست چون نه فرصت آن را دارند و نه فضای سیاسی این اجازه را به سیاست گذار می دهد.

در واقع ما در سال پیش رو به طور همزمان هم یک بی عملی در اصلاحات نظام بانکی پیش رو داریم که وضع بانک ها را روز به روز بدتر می کند، هم عواملی مثل فشار به بانک ها برای مقاصد پوپولیستی و کسری بودجه را داریم که فشار را بر شبکه بانکی دو چندان می کند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 724

به "سه چالش بزرگ بانک ها در سال 1400، تداوم ناترازی در بحبوحه انتخابات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه چالش بزرگ بانک ها در سال 1400، تداوم ناترازی در بحبوحه انتخابات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید