عراقچی: برنامه های پیشنهادی 30 ساله برای حل مناقشه قره باغ از واقعیت دور هستند

به گزارش مالزی ارزان، ایسنا نوشت: معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان پیشنهاد ایران برای حل مناقشه قره باغ را تشریح کرد.

عراقچی: برنامه های پیشنهادی 30 ساله برای حل مناقشه قره باغ از واقعیت دور هستند

جهت دریافت خدمات طراحی مدرن ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

سید عباس عراقچی در گفت وگو با شبکه خبری باکو با بیان این که برنامه های پیشنهادی 30 ساله برای حل مناقشه قره باغ پیروز نبوده اند زیرا از واقعیت دور هستند، گفت: علیرغم اینکه مذاکرات قره باغ تا به امروز ناکام مانده است، اما ایران همچنان امیدوار است.

وی در این گفت وگو که در زمان حضورش در آذربایجان صورت گرفته، اظهار کرد: پیشنهادی که جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل مناقشه قره باغ ارائه نموده با در نظر دریافت شرایط است و هر کدام از طرفین در صورتی که به حقوق یکدیگر احترام گذاشته و بپذیرند در حل مناقشه تاثیر دارد.

عراقچی با بیان این که این طرح را به مقامات آذربایجان ارائه و نظر آن ها نیز نسبت به آن مثبت است، توضیح داد: رویکرد منطقه ای در این طرح دیده شده و شامل اصولی از جمله احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی، تغییر ناپذیر بودن مرزها، لزوم سرانجام اشغال، لزوم احترام به حقوق اقلیت ها، بازگشت آوارگان و خروج عوامل خارجی از منطقه است که اگر طرفین این پیشنهادات را بپذیرند امکان حل مناقشه وجود دارد.

سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه سه شنبه هفته قبل به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور در سفری منطقه ای به باکو وارد شد و پس از آن به مسکو، ایروان و آنکارا سفر کرد.

وی در بدو ورود به باکو نیز بخش هایی از طرح ابتکاری جمهوری اسلامی ایران برای سرانجام دادن به مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان را اعلام نمود.

عراقچی در مورد این سفر گفت: این سفر در چارچوب یک سفر دوره ای به آن دسته از کشورهای منطقه که در سرانجام دادن به درگیری های اخیر جمهوری آذربایجان و ارمنستان تاثیر گذار هستند صورت می گیرد و هدف اصلی سفر ارائه ابتکار پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل این مخاصمه و رسیدن به صلح پایدار دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان و به تبع آن منطقه است.

وی افزود: چارچوب این طرح ابتکاری آماده شده است و در این سفر با مقامات جمهوری آذربایجان به مشورت گذاشته می گردد و این طرح در چند مرحله می تواند اوضاع را به یک صلح پایدار برساند و به اختلافات موجود و البته به اشغال جمهوری آذربایجان سرانجام دهد.

فرستاده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران به باکو موضوع سرانجام دادن به اشغال اراضی جمهوری آذربایجان را عنصری مهم در طرح ابتکاری ارائه شده ایران برشمرد و افزود: حقوق اقلیت ها و حقوق بشر محبت آمیز هم پایه دیگر این طرح را تشکیل می دهند.

عراقچی گفت: ترک مخاصمه و آغاز گفت وگوها با یاری کشورهای تاثیرگذار، یاری کننده و تضمین کننده صلح از دیگر عناصر این طرح است.

وی افزود: ما در این خصوص با کشورهای منطقه ملاقات و مشورت خواهیم کرد تا با رایزنی هایی که صورت می گیرد این طرح بتواند به نقطه ای برسد که قابلیت اجرایی شدن را داشته باشد.

معاون امور سیاسی وزیر امورخارجه همچنین در این گفت وگو از جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان به عنوان دو کشور دوست و همسایه و نزدیک یاد کرد و افزود: روابط گرمی میان ما وجود دارد و ما همیشه از کوشش جمهوری آذربایجان برای آزادسازی شهرها و مناطق اشغالی اش حمایت نموده ایم و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و بقیه کشورها در منطقه و تغییر ناپذیری مرزها یک اصل مهم و خدشه ناپذیر است که باید همچنان حفظ گردد.

فرستاده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران افزود: ما در گذشته کوشش های زیادی برای صلح در منطقه نموده ایم و به این کوشش ها ادامه می دهیم و امیدواریم که در این سفر هم با دوستان مان در جمهوری آذربایجان بتوانیم به تفاهم برسیم که این تفاهم به اجرایی شدن این طرح یاری خواهد نمود.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 457

به "عراقچی: برنامه های پیشنهادی 30 ساله برای حل مناقشه قره باغ از واقعیت دور هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: برنامه های پیشنهادی 30 ساله برای حل مناقشه قره باغ از واقعیت دور هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید