قند خون بالا می تواند به مرگ افراد غیردیابتی مبتلا به کرونا منجر شود

به گزارش مالزی ارزان، پژوهشگران اسپانیایی در بررسی جدیدی دریافتند که افزایش سطح قند خون می تواند حتی در بیماران غیردیابتی که به ویروس کووید 19 مبتلا نیستند نیز خطرناک باشد و به مرگ آنها منجر شود.

قند خون بالا می تواند به مرگ افراد غیردیابتی مبتلا به کرونا منجر شود

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، قند خونی که به صورت غیرعادی بالا باشد، می تواند به بدتر شدن پیامدهای ناشی از کووید 19 و افزایش میزان مرگ و میر منجر شود. پژوهش جدیدی نشان می دهد که بروز این پیامدها در افرادی که به دیابت مبتلا نیستند هم ممکن است.

این پژوهش که در بیمارستان دانشگاه خوان رامون خیمنس اسپانیا اجرا شده است، بررسی بیش از 11 هزار بیمار را شامل می شود که در بیمارستان های اسپانیا بستری بودند اما شرایط آنها بحرانی نبود.

این پژوهش که بزرگترین نمونه در نوع خود است، نشان می دهد که افزایش قند خون یا هیپرگلیسمی می تواند دلیلی مستقل از دیابت برای مرگ و میر باشد.

یافته های این پژوهش نشان می دهند بیمارانی که سطح قند خون آنها به صورت غیرعادی بالا است، دو برابر بیشتر از افرادی که قند خون آنها عادی است، در معرض مرگ و میر ناشی از کروناویروس قرار دارند. میزان مرگ و میر در گروه نخست 41.4 درصد و در دومین گروه 15.7 درصد است. همچنین، این افراد بیشتر از بقیه به ونتیلاتور نیاز دارند و میزان مراجعه آنها به بخش مراقبت های ویژه نیز بیشتر است.

پژوهشگران در حال حاضر به بررسی هیپرگلیسمی و درمان های ابتدایی در افرادی پرداخته اند که به خاطر ابتلا به کووید 19 در بیمارستان بستری هستند اما دیابت ندارند. آنها از پزشکان می خواهند که بدون توجه به سابقه دیابت به بررسی بیماران بپردازند و از شرایط بیماران غافل نشوند.

دکتر خاویر کاراسکو(Javier Carrasco)، از پژوهشگران این پروژه گفت: بررسی هیپرگلیسمی در بیمارانی که به دیابت مبتلا نیستند و درمان به موقع آنها باید در افرادی که به خاطر کووید-19 در بیمارستان بستری شده اند، در نظر گرفته شود. پزشکان نباید هیپرگلیسمی را نادیده بگیرند، بلکه باید با تشخیص و درمان به موقع آن، بیماران دیابتی و غیردیابتی مبتلا به کووید-19 را بهبود ببخشند.

هیپرگلیسمی، یک مشکل متداول برای افراد مبتلا به دیابت است اما می تواند در اثر بیماری و زخم هم به وجود بیاید. پژوهش های پیشین، موارد حاد این بیماری را با پیامدهایی که در بیماران دیابتی و غیردیابتی بستری شده وجود دارد، مرتبط ساخته و ارتباطات مشابهی را نیز در افراد مبتلا به کووید-19 مشاهده کرده بودند.

هدف از این پژوهش، بررسی ارتباط میان هیپرگلیسمی و زمان سپری شده در بیمارستان، استفاده از ونتیلاتور، مراجعه به بخش مراقبت های ویژه و میزان مرگ و میر است.

پژوهشگران، داده هایی را که از بیش از 100 بیمارستان در سراسر اسپانیا طی دوره همه گیری جمع آوری شده بود، مورد بررسی قرار دادند. در مجموع 11312 بیمار 18 سال به بالا مورد بررسی قرار گرفتند که از ماه مارس تا خاتمه ماه مه مورد بررسی قرار گرفته بودند.

پژوهشگران، بیماران را براساس سطح گلوکز خون آنها در سه گروه دسته بندی کردند. 19 درصد از کل بیماران به دیابت مبتلا بودند.

یافته های این پژوهش نشان داد که سطح گلوکز خون بیمار هنگام ورود به بیمارستان، بدون توجه به شرایط دیابت او و به طور مستقل، با بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه، استفاده از ونتیلاتور و مرگ و میر در ارتباط است.

از هر پنج بیمار، یک نفر در بیمارستان از دنیا می رود؛ در حالی که میزان مرگ و میر در میان افرادی که بالاترین سطح گلوکز خون را دارند، بیشتر است. هیچ تفاوتی میان میزان مرگ و میر در افراد دیابتی و کسانی که به این بیماری مبتلا نبودند، یافت نشد.

پژوهشگران، این موضوع را نیز در نظر گرفتند که بیشتر بیماران، میانگین سطح گلوکز خون خود را برای مدتی اندازه گیری نکرده اند؛ بنابراین برخی از افراد غیردیابتی طبقه بندی شده می توانند بدون اطلاع از این بیماری، به آن مبتلا باشند.

این که چرا افزایش قند خون با افزایش میزان مرگ و میر در ارتباط است، هنوز مشخص نیست. پژوهشگران باور دارند که این شرایط می تواند تاثیر مستقیمی بر ختم شدن کووید-19 به پیامدهای منفی یا مرگ و میر داشته باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 532

به "قند خون بالا می تواند به مرگ افراد غیردیابتی مبتلا به کرونا منجر شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قند خون بالا می تواند به مرگ افراد غیردیابتی مبتلا به کرونا منجر شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید