مطالعه انسان شناختی تجربه زیسته زنان از زلزله سرپل ذهاب

به گزارش مالزی ارزان، پژوهش انسان شناختی تجربه زیسته زنان از زلزله آبان 96 سرپل ذهاب کرمانشاه یکی از پژوهش های در حال اجرا پژوهشکده مردم شناسی بوده که به مطالعه رخداد زلزله و تبعات اجتماعی، فرهنگی و انطباق پذیری زنان به واسطه مصاحبه های عمیق و تحلیل تجربه زیسته آنها می پردازد.

مطالعه انسان شناختی تجربه زیسته زنان از زلزله سرپل ذهاب

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علیرضا حسن زاده رئیس پژوهشکده مردم شناسی گفت: زلزله ازنظر گستره تأثیراتی که بر زندگی مالی، اجتماعی، فرهنگی و خانوادگی افراد دارد و همچنین حجم انبوه تغییرات اجتماعی که به دنبال می آورد، متغیر مهمی در تحول حیات اجتماعی جوامع محسوب می گردد.

او بابیان اینکه فاجعه ها در هر سطحی سبب شکل گیری تغییرات گسترده ای در زندگی و زیست مردم می شوند، اضافه کرد: ازآنجاکه هر شخصی دارای مجموعه ای از تجربه های بی مانند است که به عنوان حقیقت مطرح و رفتار فردی او را معین می نماید در این معنا، حقیقت و رفتار مرتبط با فاجعه برای هر فردی بی نظیر است.

حسن زاده توضیح داد: تجربه زیسته هر فرد به دریافت او از یک پدیده خاص معنا بخشیده و تحت تأثیر هر چیز بیرونی یا درونی نسبت به فرد است.

رئیس پژوهشکده مردم شناسی هدف از این مطالعه را روشن کردن معنا، ساختار و ماهیت تجربه زیسته زنان سرپل ذهاب از زلزله دانست.

مینو سلیمی مجری این طرح که مطالعات خود را بر انسان شناسی فاجعه متمرکز نموده است در ادامه اضافه کرد: نتایج این پژوهش با توجه به تجربه زیسته زنان و توجه به کارکرد مثبت آنان در جامعه و اعتماد و مشارکت دادن آنان در جریان بازسازی های اجتماعی، فرهنگی جامعه فاجعه دیده می تواند به شکل چشمگیری مؤثر باشد زیرا آن ها بخشی از یک شبکه روابط اجتماعی فعالی هستند که خبر یا اطلاعیه هشدار را به وسیله کانال های غیررسمی دریافت می نمایند.

او اضافه کرد: به این ترتیب زنان می توانند هم گیرنده و هم انتقال دهنده خوبی برای پیغام های هشدار، ایمنی و بازسازی های اجتماعی و فرهنگی در برابر خطرات ناشی از زلزله تلقی شوند.

به گفته این پژوهشگر، زنان می توانند در ایجاد فرهنگ ایمنی و بازسازی زودهنگام جامعه فاجعه دیده در جامعه فعالیت های پیشگیرانه و ضروری پس از بحران های طبیعی به ویژه زلزله نقش های مهمی را ایفا نمایند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 134

به "مطالعه انسان شناختی تجربه زیسته زنان از زلزله سرپل ذهاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطالعه انسان شناختی تجربه زیسته زنان از زلزله سرپل ذهاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید