بین المللی شدن معابر به وسیله کدگذاری

به گزارش مالزی ارزان، طرح حذف عبارت های لاتین و کدگذاری تابلوهای معابر شهری با هدف یکسان سازی و رفع کردن مسائل ناشی از نام های الفبایی متعدد در منطقه 7 شروع شده است.

بین المللی شدن معابر به وسیله کدگذاری

خبرنگاران- زینب زینال زاده: مدتی است که روی بعضی از تابلوهای معابر شهری اعداد دو یا سه رقمی نوشته شده است. اعدادی که برای شهروندان نامفهوم است و اطلاعی از سبب نوشته شدنشان روی تابلوهای معابر شهری ندارند. حسین تهرانی، ساکن محله سهروردی درباره اعداد نوشته شده روی تابلوها می گوید: مدتی است که این اعداد را می بینم و فکر می کنم مربوط به طول معابر است.

الهام روحی، ساکن خیابان ابن یمین هم با اظهار بی اطلاعی می گوید: اعداد را روی تابلوی خیابان شهید بهشتی دیده ام اما واقعیت این است که نمی دانم برای چه نوشته شده است.

در حقیقت اعداد نوشته شده روی تابلوهای معابر شهری، طرح کدگذاری معابر است. طرحی که در سکوت رسانه ای اجرای آن در مناطق شروع شده و همان گونه که مردم گفتند، اطلاعی از سبب و چرایی اجرای آن ندارند.

یحیی سرلکی، رئیس اداره فنی و مهندسی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه شهرداری منطقه 7در گفت و گو با خبرنگاران محله، طرح کد گذاری معابر شهری را این گونه تشریح می نماید: کدها از سوی کارشناسان معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برای معابر شهری تعیین شده اند و با اجرای این طرح همه معابری که نام مشابهی دارند، به طور مثال خیابان دکتر شریعتی، با کد 404 تعیین می گردد.

او ادامه می دهد: اجرای این طرح علاوه بر یکسان سازی معابر، سبب ایجاد پیوستگی و آدرس دهی صحیح و جهتیابی درست می گردد. همچنین کدهای تعیین شده به معابر شهری وجه بین المللی می دهد و در جهان، خیابان دکتر شریعتی با کد 404 شناخته می گردد.

شاید به نظر می رسد کدگذاری مشکلاتی برای گردشگران ایجاد می نماید اما سرلکی این موضوع را نمی پذیرد و می گوید: بسیاری از گردشگران با الفبای فارسی آشنایی ندارند و در آدرس یابی با مشکل روبرو می شوند. کدگذاری معابر در واقع کمکی است به گردشگران، چرا که نیازی به خواندن نیست و دیدن اعداد آنها را به جهت درست راهنمایی می نماید.

به گفته او تا کنون این طرح در خیابان های دکتر شریعتی، خرمشهر و شهید قندی صورت گرفته است: کدگذاری در مرحله نخست روی تابلوهای مخدوش شده اجرا می گردد و به مرور زمان همه تابلوها شامل کد می شوند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 13

به "بین المللی شدن معابر به وسیله کدگذاری" امتیاز دهید

1 کاربر به "بین المللی شدن معابر به وسیله کدگذاری" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بین المللی شدن معابر به وسیله کدگذاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید