کریستف کلمب؛ کاشفِ حواس پرت!

به گزارش مالزی ارزان، به این ترتیب، نام وسپوچی، یعنی آمریکو، بر قاره جدید گذاشته شد و سر کلمب و یارانش بی کلاه ماند!

کریستف کلمب؛ کاشفِ حواس پرت!

کریستف کلمب یا کریستوفر کلمبوس، زاده جِنوای ایتالیا در سال 1451 میلادی بود. او به دستور پادشاه کاستیل که در اسپانیای کنونی واقع شده است، برای پیداکردن راه مستقیم و جدید به هند، از سمت غرب، در شب سوم اوت سال 1492، با سه کشتی از بندر پالس دو لا فرونترا خارج شد و راه آن سوی اقیانوس اطلس را در پیش گرفت.

اما بعد از مدتی، به جای رسیدن به آسیا، بی آن که خود و خدمه اش مطلع باشند، سر از قاره آمریکا درآورد! شاید جالب باشد که بدانید چرا در زبان لاتین، حتی هم اکنون، به بومیان آمریکایی indian گفته می شود؛ احتمالا دلیلش به حواس پرتی کاشف این قاره برمی شود.

او و اعضای همراهش به گمان این که در سواحل هندوستان لنگر انداخته اند، به مردم آن جا هندی می گفتند. اما مدت ها بعد، آمریکو وسپوچی دریافت مکانی که کلمب کشف نموده، یک قاره جدید است.

به این ترتیب، نام وسپوچی، یعنی آمریکو، بر قاره جدید گذاشته شد و سر کلمب و یارانش بی کلاه ماند! بعد از کشف قاره جدید، کلمب سه بار دیگر به آمریکا سفر کرد. سفر دوم را با هزار و 200 نفر و 17 کشتی، به منظور سرکوب بومیان و آغاز استعمار آمریکا انجام داد و مناطق جدیدی را کشف و به نام دولت اسپانیا ثبت کرد.

یک نکته مهیج در سفر های کلمب، در ماجرای سفر سومش رخ داد؛ مهاجران اسپانیایی که به دلیل وعده های او و به دست آوردن هرچه بیشتر پول و طلا به آمریکا سفر نموده بودند، از اوضاع نامناسبی که در آمریکا داشتند، به تنگ آمدند.

به همین دلیل، به محض بازگشت به میهن، از کلمب به دربار اسپانیا شکایت کردند. شاه و ملکه که به دنبال بهانه ای برای برکناری کلمب بودند، یک بازرس سلطنتی به نام فرانسیسکو دبوبادیلا را مأمور رسیدگی به این شکایات کردند. آقای بازرس نیز پس از ورود به آمریکا در سال 1500 م، بی درنگ کلمب را از مناصبش برکنار کرد و او را تحت الحفظ به اسپانیا فرستاد!

منبع:روزنامه خراسان

منبع: فرادید
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 838

به "کریستف کلمب؛ کاشفِ حواس پرت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کریستف کلمب؛ کاشفِ حواس پرت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید