ایران در مهر ماه کم بارش بود ، شرایط بارش ها در آبان و آذر

به گزارش مالزی ارزان، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به اینکه بارش ها طی مهر ماه سال جاری نسبت به میانگین بلند مدت بسیار کمتر بود، گفت: پیش بینی می گردد که کماکان کم بارشی در ایران ادامه داشته باشد.

ایران در مهر ماه کم بارش بود ، شرایط بارش ها در آبان و آذر

به گزارش خبرنگاران، احد وظیفه در مصاحبه با ایسنا ضمن اشاره به اینکه طی مهر ماه سال جاری در کشور 4.6 میلیمتر بارش داشتیم، اظهار کرد: این میزان نسبت به میانگین بلند مدت حدود 1.5 میلیمتر کمتر است همچنین بارش در اولین ماه پاییز سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته حدود دو میلیمتر کاهش یافت و به طورکلی می توان گفت که بارش ها در کشور طی مهر ماه بسیار کمتر از حدنرمال گزارش شد.

وی در ادامه با بیان اینکه استان های گیلان و مازندران طی مهرماه بیشترین بارش را داشتند، توضیح داد: بعضی استان ها مانند خراسان جنوبی، هرمزگان و فارس طی یک ماه اخیر هیچ بارشی نداشتند همچنین بارش در بعضی دیگر از استان ها از جمله کهگیلویه و بویر احمد، کرمان، ایلام و یزد بسیار ناچیز بوده است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ادامه داد: متاسفانه بر اساس تحلیل مدل های اقلیمی پیش بینی می گردد که کم بارشی در ایران طی آبان و آذر نیز ادامه داشته باشد و به طور کلی احتمال بارش های کمتر از نرمال در پاییز بسیار زیاد است.

به گفته وظیفه، میانگین دمای کشور نیز طی مهر ماه 20.5 درجه سانتیگراد بوده است که حدود یک درجه سانتیگراد کمتر از مدت مشابه در بلند مدت در همین بازه زمانی بوده است همچنین طی مهر ماه مناطقی از شرق و شمال شرق کشور حدود 4.5 درجه سردتر و نقاطی از شمال غرب، جنوب و مرکز کشور حدود 4.5 درجه گرمتر از حد نرمال خود بودند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه طی آبان ماه به دلیل کاهش بارش ها در کشور با روزهای آفتابی بیشتری روبرو خواهیم بود و به دنبال آن دمای هوا به طور نسبی بیش از میانگین بلند مدت پیش بینی می گردد، گفت: از این رو جو کشور پایدار و کماکان در بعضی از شهرها، آلودگی هوا خواهیم داشت.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در سرانجام گفت: بر اساس تحلیل مدل های عددی شرایط بارش ها در کشور طی زمستان سال جاری کمی بهتر می گردد اما درکل طی سال جاری با آنومالی منفی بارش در کشور دست و پنجه نرم خواهیم کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 460

به "ایران در مهر ماه کم بارش بود ، شرایط بارش ها در آبان و آذر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران در مهر ماه کم بارش بود ، شرایط بارش ها در آبان و آذر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید