تاثیر مصرف اسیدهای چرب اُمگا3 در پیشگیری از بیماری آسم

به گزارش مالزی ارزان، تحقیقات جدید نشان می دهد که مصرف بیشتر اسیدهای چرب اُمگا 3 در دوران کودکی ممکن است خطر ابتلا به بیماری آسم را کاهش دهد، اما فقط در بچه هایی که یک نوع ژن خاص دارند.

تاثیر مصرف اسیدهای چرب اُمگا3 در پیشگیری از بیماری آسم

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، سیف شاهین، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کوئین مری انگلستان، در این باره می گوید: آسم شایع ترین بیماری مزمن در دوران کودکی است و ما در حال حاضر نمی دانیم که چگونه از آن پیشگیری کنیم. ممکن است یک رژیم غذایی ضعیف خطر ابتلاء به بیماری را افزایش دهد.

وی در ادامه می افزاید: درحالیکه نمی توانیم به طور قطعی بگوییم خوردن ماهی بیشتر، از بروز آسم در بچه ها جلوگیری می نماید، اما بر اساس یافته های ما، از آنجائیکه مصرف ماهی در بچه ها کمتر از میزان توصیه شده است، مصرف بیشتر ماهی می تواند در پیشگیری از این بیماری منطقی باشد.

ماهی منبع غنی از اسیدهای چرب اُمگا 3 با زنجیره بلند، اسید ایکوزاپنتانوییک (EPA) و اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA) است که دارای خواص ضدالتهابی هستند.

در این مطالعه، داده های بچه ها دهه 90 انگلستان آنالیز شد. آنها ارتباط بین مصرف EPA و DHA حاصل از ماهی ها در 7 سالگی با استفاده از پرسشنامه های مصرف غذا را با بروز موارد جدید آسم در 14-11 سالگی مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

محققان مشاهده کردند مصرف اُمگا 3 موجود در ماهی در کل گروه، با آسم ارتباط ندارد. اما بیش از نیمی از بچه ها حامل یک نوع رایج در ژن اسید چرب دساتوراز (FADS) بودند که با میزان کمتری از اسیدهای چرب امگا 3 با زنجیره بلند در خون مرتبط است.

در این بچه ها، مصرف بیشتر اسیدهای چرب اُمگا 3 با کاهش 50 درصدی خطر ابتلاء به بیماری آسم مرتبط بود.

محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 675

به "تاثیر مصرف اسیدهای چرب اُمگا3 در پیشگیری از بیماری آسم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر مصرف اسیدهای چرب اُمگا3 در پیشگیری از بیماری آسم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید