تاثیر چای سفید بر دیابت

به گزارش مالزی ارزان، نتایج یک مطالعه نشان داد که چای سفید می تواند قند و چربی خون بالای ناشی از دیابت را در موش های صحرایی کنترل کند.

تاثیر چای سفید بر دیابت

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، دیابت یک اختلال متابولیکی است که با افزایش قند خون و سپس نقص در ترشح انسولین، مقاومت به انسولین و یا هر دو ایجاد می شود.

این بیماری در ایران در راس بیماری های غیرواگیر قرار گرفته است و سازمان دنیای بهداشت از آن به عنوان اپیدمی خاموش یاد می کند. دیابت ششمین عامل مرگ ومیر در دنیا به حساب می آید و سالانه چهار میلیون نفر در دنیا به خاطر این بیماری از دنیا می فرایند.

پژوهشگران موسسه ربع رشیدی تبریز، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرند و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی ارومیه، در مطالعه ای تاثیر چای سفید را بر میزان قند و چربی موش های صحرایی دیابتی شده، بررسی کردند. زینب امان زاده، فلور زرگری و علیرضا خلیل آریا پژوهشگرانی بودندکه این مطالعه را انجام دادند.

در این مطالعه تجربی 32 سر موش صحرایی نر نژاد ویستار به چهار گروه هشت تایی به طور تصادفی تقسیم شدند.

گروه اول گروه کنترل؛ از رژیم غذایی استاندارد استفاده کردند و روزانه یک سی سی آب مقطر دریافت کردند.

گروه دوم؛ رت های دیابتی شده با استرپتوزوتوسین بودند. استرپتوزوتوسین دارویی است که با تخریب سلول های پانکراس باعث ایجاد دیابت در حیوانات آزمایشگاهی می شود.

گروه سوم؛ رت های سالمی با عصاره آبی چای سفید (5/1درصد) را مصرف کردند.

گروه چهارم؛ رت های دیابتی شده با عصاره چای سفید (5/1درصد) را مصرف کردند. پس از دوره تیمار 30روزه، خون گیری جهت تعیین میزان گلوکز و پروفایل چربی انجام شد و اطلاعات به دست آمده با روش های آماری تجزیه و تحلیل شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که مصرف عصاره آبی 5/1 درصد چای سفید باعث کاهش معنی دار در قند خون، تری گلیسیرید، کلسترول، LDL و افزایش معنی دار در میزان HDL و وزن موش های صحرایی دیابتی شده در مقایسه با رت های دیابتی گروه کنترل شد بنابراین عصاره آبی چای سفید می تواند بر هیپرگلیسمی (بالا بودن قند خون) و هیپرلیپیدمی (بالا بودن چربی خون) ناشی از دیابت موثر باشد.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: چای سفید به دلیل داشتن کاتچین در کاهش کلسترول و تری گلیسرید خون و افزایش کلسترول خوب (HDL-C) موثر است بنابراین می تواند برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی مفید باشد.

کاتچین چای سفید ترکیبی فلاونوئیدی است که مطالعات زیادی روی آن انجام گرفته است و اثرات مفید آنتی اکسیدانی، حفاظت از تخریب توسط رادیکال های آزاد شامل سوپراکسید، پراکسیل و اکسیژن منفرد را بر عهده دارد. کاتچین موجود در چای سفید، فعالیت لیپاز پانکراسی (آنزیم مسئول هضم چربی ها) را مهار می کند. در نتیجه شکستن چربی و تبدیل آن به اجزای قابل جذب با سرعت بسیار کم تری انجام می شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 285

به "تاثیر چای سفید بر دیابت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر چای سفید بر دیابت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید