تکذیب تخریب خانه تاریخی کوزه کنانی

به گزارش مالزی ارزان، ابوالفضل مکرمی فر، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی ضمن تکذیب خبر تخریب خانه تاریخی کوزه کنانی، اظهار کرد: بخش فرو ریخته در مجاورت سرویس های بهداشتی الحاقی، دارای فرسودگی، ناکارآمدی و فاقد بهره برداری لازم بوده و این فروریزش منحصرا در جبهه شمالی، محدوده طرح بازسازی و در ضلع انتهایی حیاط اتفاق افتاده است.

تکذیب تخریب خانه تاریخی کوزه کنانی

جهت دریافت خدمات پتینه کار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

وی با اشاره به طرح مصوب در شورای فنی میراث فرهنگی خراسان رضوی اضافه کرد: طرح مورد نظر با رعایت کلیه موازین میراث فرهنگی و تاکید بر حفاظت عناصر واجد ارزش در بخش مذکور مورد تایید، تصویب و به مالک اعلام شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی یادآور شد: هیچ گونه آسیب و تخریبی به پلان معماری و خانه موصوف که دارای ارزش و تزئینات معماری است، وارد نشده است.

مکرمی فر تاکید نمود: این بنا در گذشته از فهرست آثار ملی خارج شده ولی در زمره بناهای واجد ارزش است و با توافق فی مابین میراث فرهنگی و مالک طرح بازسازی، احیا و بازسازی کامل آن با نظارت معاونت میراث فرهنگی در دست انجام است.

وی ادامه داد: در مورد این خانه تاریخی که نقش مهمی در حفظ هویت و ماندگاری حافظه تاریخی مشهد مقدس دارد، هرگونه تخطی خارج از طرح تصویبی ابلاغی بازسازی بنای موصوف، پیگردهای قانونی را در پی خواهد داشت.

ایسنا نوشت، روز گذشته خبری مبنی بر تخریب بخشی از خانه کوزه کنانی مشهد منتشر شد و از آن جایی که در چند سال گذشته بعضی به واسطه منافع شخصی خود چشم بر مصالح فرهنگی و هویتی می بندند و قدم در راه تخریب آثار تاریخی می گذارند این نگرانی به وجود آمد که این بنا تاریخی که از دوران قاجار به یادگار مانده نیز دچار تخریب شده است اما با پیگیری های صورت گرفته آگاه شدیم که تخریب رخ داده در این خانه به بخش های اصلی آسیبی وارد نکرده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 767

به "تکذیب تخریب خانه تاریخی کوزه کنانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکذیب تخریب خانه تاریخی کوزه کنانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید