رهبران مخالفان در بلاروس تحت تعقیب بین المللی قرار گرفتند

به گزارش مالزی ارزان، کمیته امنیت دولتی بلاروس سوتلانا تیخانوفسکایا، پاول لاتوشکو و 15 شهروند دیگر این کشور را به اتهام سازمان دهی اقدامات تروریستی، در فهرست تحت تعقیب بین المللی قرار داده و خواهان استرداد آنها به کشور بلاروس شده است.

رهبران مخالفان در بلاروس تحت تعقیب بین المللی قرار گرفتند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری اینترفکس، کمیته امنیت دولتی (کا.گ.ب) بلاروس سوتلانا تیخانوفسکایا، نامزد سابق مخالفان برای پست ریاست جمهوری و پاول لاتوشکو یکی از همقطاران وی، که رهبری مخالفان در این کشور را برعهده دارند را در فهرست افراد درگیر در اقدامات تروریستی در بلاروس گنجانده است.

دفتر مطبوعاتی این کمیته با اعلام این مسئله یادآور شد که تحقیقات انجام شده در مورد پرونده جنایی در حال پیگیری توسط دادستانی کل بلاروس درباره اقدامات تروریستی در تاریخ 25 مارس (5 فروردین ماه) در شهرهای بوریسوف و مینسک، نشان داده که تیخانوفسکایا و لاتوشکو و همچنین 15 نفر دیگر از شهروندان بلاروسی که در حال حاضر در خارج از کشور بسر می برند، در سازماندهی این اقدام تروریستی سفارش شده دخالت داشته اند.

طبق این اطلاعات، بر اساس پرونده قضایی تشکیل شده، این افراد در فهرست افراد تحت تعقیب بین المللی قرار گرفته و اسناد مربوط به بازداشت و استرداد این افراد به مقامات دو کشور لیتوانی و لهستان ارسال شده است.

این افراد متهم به فراهم سازی مقدمات برای انجام اقدامات تروریستی هستند. در تاریخ 25 مارس، چند مرد مسلح در یکی از ایستگاه های متروی شهر مینسک بازداشت شده بودند.

خانم سوتلانا تیخانوفسکایا که نامزد مخالفان در انتخابات ریاست جمهوری ماه آگوست سال گذشته میلادی (شهریور ماه گذشته) بود، بازنده شد و الکساندر لوکاشنکو با کسب 80.1 درصد کل آراء، برای ششمین بار بعنوان رئیس جمهوری بلاروس برگزیده شد. تیخانوفسکایا پس از آن، بلافاصله از بلاروس گریخت و در حال حاضر در جمهوری لیتوانی بسر می برد. البته وی از سوی بسیاری از کشورهای غربی بعنوان پیروز واقعی انتخابات ریاست جمهوری شناخته شده و مورد حمایت آنها قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 756

به "رهبران مخالفان در بلاروس تحت تعقیب بین المللی قرار گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رهبران مخالفان در بلاروس تحت تعقیب بین المللی قرار گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید