زیباترین روستاهای ایران در بهار و تابستان

به گزارش مالزی ارزان، روستاهای ایران که بسیاری از آنها ناشناخته مانده اند، یکی از زیباترین منطقه ها برای گردش و سرگرمی هستند. اما در این مورد هم عده ای معتقدند اگر روستاها قرار است به دست مردم تبدیل به چشم انداز ای نازیبا گردد و با تماشا شان وسوسه ویلاسازی به جان عده ای بیافتدو از بکری دربیایند، بهتر است ناشناخته بمانند. ما در اینجا زیباترین روستاهای ایران را معرفی نموده ایم، روستاهایی که به ویژه در بهار و تابستان سرسبزند، باشد که آنها را همانطور که هست زیبا و بکر نگه داریم.

زیباترین روستاهای ایران در بهار و تابستان

اورامان تخت کردستان

به اورامان در کردی، هورامان می گویند یعنی سرزمین اهورا. روستای اورامان را هزار ماسوله ایران می نامند، چون مثل ماسوله، هر خانه حیاط خانه دیگر است. پلکانی بودن و سرسبزی این منطقه، مصالح به کار رفته در خانه ها، چشمه های پرآبش، هوای خنک و مطبوعش و برگزاری مراسم پیرشالیار در آخرین چهارشنبه و پنجشنبه قبل از 15 بهمن، روستای اورامان تخت کردستان را به یکی از زیباترین روستاهای ایران تبدیل نموده است.

سوغات: گیوه، قاشق و چنگال چوبی، شال های رنگی، قالی، گلیم، سوز دوزی، زیورآلات محلی، حصیر و سبد و..

راه دسترسی: اورامان تخت در 65 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مریوان و 170 کیلومتری سنندج مرکز کردستان واقع شده است.

هجیج کرمانشاه

نزدیک پاوه در استان کرمانشاه، روستای تماشای هجیج واقع شده است. روستایی با خانه های پلکانی، باغ های سرسبز میوه و آنجایی که گیوه اش بسیار معروف است. هجیج، یکی از حیرت انگیزترین روستاهاست، با خیابان های نیم دایره و ردیف خانه های روبه رودخانه خروشان سیروان. وجود امامزاده سید عبیدالله فرزند امام موسی کاظم (ع) است که اهالی منطقه از آن به نام کوسه هجیج یاد می نمایند و آبشار بل که آبش خواص درمانی دارد از جاذبه های روستاست.

سوغات: گیوه، لبنیات، کشک و ماست محلی

راه دسترسی: روستای هجیج در 25 کیلومتری شهرستان پاوه در کرمانشاه واقع شده.

فیلبند مازندران

به فیلبند به خاطر ارتفاع 2700 متری اش از سطح دریا، سرزمین ابرها و بام شرقی مازندران می گویند. یکی از ییلاقات مازندران که در بهار و تابستان برای فرار از گرمای هوا می توان به آن پناه برد.

مازندرانی ها به فیلبند، فلبند می گویند. فل در گویش مازندرانی به معنای خستگی و بند هم به معنی بند آمدن و نتوانستن است و علتش وجود ارتفاع زیاد و پیچ های تند این روستاست. این منطقه چشمه های کوچک و بزرگی هم دارد که برای درمان درد کلیه مفید است. خلاصه آنکه تماشا آن همه زیبایی و رنگ از بالای فیلبند عیش آدم را کامل می نماید.

راه دسترسی: برای رسیدن به روستای فیلبند جهت 25 کیلومتری حد فاصل آمل- هراز را در پیش بگیرید، پس از آنکه از روستای سنگچال گذشتید، بهشت فیلبند را می توانید ببینید.

افجه تهران

اگر نزدیک تهران هستید و دلتان می خواهد یک روز ار دود و دم فاصله بگیرید و به منطقه ای خوش آب وهوا بروید، پیشنهاد ما روستای افجه است. افجه که دشت هویج، یکی از تماشای های اطرافش است، باغ های میوه زیادی دارد. آبشار پسچویک، آبشار موآب و چنار 400 ساله ای که در کنار سقاخانه روستا وجود دارد، زیبایی هایش را بیشتر نموده و معمولا گردشگران در حوالی آن استراحت می نمایند.

سوغات: روستای افجه درختان گردو و گیلاس زیادی دارد.

راه دسترسی: روستای افجه در 5 کیلومتری لواسان واقع شده است. با عبور از جاده لشگرک به شهر لواسان و در نهایت افچه و دشت هویج می رسید.

استخرگاه رودبار

دلتان می خواهد تا چشم کار می نماید سرسبزی جنگل ها و مراتع را ببینید و صبح ها با صدای مرغ و خروس ها از خواب بیدار شوید؟ جایی که فرسنگ ها دورتر از ماشین ها و زندگی شهری است؟ پس سری به روستای استخرگاه از توابع رودبار بزنید. استخرگاه روستای بکری است، آب وهوای خوشی دارد. انگار که در بهشت قدم می زنید. حتی ممکن است اینجا را با آلپ هم اشتباه بگیرید.

راه دسترسی: استخرگاه در 35 کیلومتری رودبار و ارتفاعات درفک واقع است.

جاهای تماشای ایران در پاییز، بخوانید.

کندوان- آذربایجان شرقی

روستای کندوان در آذربایجان شرقی همانطور که از اسمش پیداست، شامل خانه هایی به شکل کندوی عسل در دل کوه است. کندوان با قدمتی 6 هزارساله، تنها روستای صخره ای دنیاست که مردم هنوز در آن زندگی می نمایند.

سوغات: کندوان را به عسلش می شناسند، هرچند که آب معدنی آن هم به علت کمترین میزان آهک برای درمان بیماران کلیوی مفید است و سوغات محسوب می گردد.

راه دسترسی: کندوان در 50 کیلومتری جنوب غربی تبریز واقع شده. می توانید از شهر تبریز به سمت اسکو حرکت کنید و بعد از ادامه جهت از شهر اسکو به سمت جنوب و گذشتن از شهر اسفنجان و روستای کهنمو به کندوان برسید . فاصله تبریز-اسکو حدود 30 کیلومتر و اسکو-کندوان حدود 18 کیلومتر است.

از دیگر زیباترین روستاهای ایران:

روستای برغان- 13 کیلومتر بعد از برغان. روستای برغان طبیعت حیرت انگیزی دارد، کوچه باغ های بیشمار و رودخانه های پرآبی که می تواند حسابی سر ذوقتان بیاورد.

روستای لاکتاشون در جاده اسالم به خلخال. این روستا را در حاشیه جاده پیدامی کنیم. این روستا، رودخانه و جنگل دارد و دیدی به دامنه های سرسبز.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 6 بهمن 1400 بروزرسانی: 6 بهمن 1400 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 1128

به "زیباترین روستاهای ایران در بهار و تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباترین روستاهای ایران در بهار و تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید