قصه های آقا مجید

به گزارش مالزی ارزان، جنبش علمی، برخاسته از یک عزم ملی است که جوانان غیور این مرز و بوم همیشه به آن شتاب و سرعت بخشیده اند و دشمنان سعی در بازداشتن این حرکت ها دارند.

قصه های آقا مجید

دستیابی ایران به دانش هسته ای یکی از این افتخارات ملی است که دشمنان نظام جمهوری اسلامی با ضربه زدن به این حرکت جهادی و علمی و ترور شخصیت هایی چون مجید شهریاری سعی در ناکام گذاشتن پروژه های هسته ای داشته اند و این در حالی است که شهادت این دانشمندان برجسته در راه آرمان ها به ایران و ایرانی و محیط علمی کشور عزت و آبرو بخشیده است.

به ویژه مردم خطه زنجان بیش از پیش به وجود چنین فرزندی در این دیار افتخار می کنند ؛ شهیدی که مظلومانه به مقام شهادت نائل شد و از اساتید دانشگاه شهید بهشتی، فیزیکدان و دانشمند هسته ای بود. او 8 آذر 89 در 44 سالگی توسط عوامل بیگانه ترور و به شهادت رسید.

گفتنی است درطول این سال ها چند مستند و کار کوتاه از زندگی این شهید تولید و روانه آنتن شده، اما سریالی درباره زندگی او ساخته نشده بود تا این که معاونت امور استان های سازمان صداوسیما با همکاری صداوسیمای مرکز زنجان دست به کار شد و زندگی این شهید را دستمایه ساخت یک سریال تلویزیونی قرار داد.

گفتنی است؛ این سریال به کارگردانی حسین تبریزی و تهیه کنندگی مصطفی علمی فرد روزهای پایانی تولید خود را سپری می کند.

تصویربرداری این سریال از زنجان آغاز و بخش های دوران کودکی و نوجوانی شهید شهریاری ضبط شده است؛ البته داستان سریال یک سال قبل از تولد این شهید و از اواسط دهه 40 آغاز می شود.

نقش شهید شهریاری را در خردسالی، کودکی و نوجوانی بازیگرانی از استان های مختلف بازی می کنند و در بزرگسالی کاوه خداشناس این نقش را به عهده دارد.

سپیده خداوردی هم نقش دکتر بهجت قاسمی، همسر شهید شهریاری را بازی می کند. همچنین مهران رجبی، افسانه ناصری، اردشیر رستمی، زهرا سعیدی و... همراه جمعی از بازیگران زنجانی به ایفای نقش می پردازند.

فیلمنامه این مجموعه را فاطمه حیدری و حسن عطار ها نوشته اند. با تهیه کننده، این اثر که در 30 قسمت 45 دقیقه ای تولید می شود به گفت وگو نشسته ایم تا آخرین جزئیات از این اثر را ارائه بدهیم.

مصطفی علمی فرد، تهیه کننده سریال شهید شهریاری با اشاره به این که این سریال مراحل مختلف زندگی این شهید را به تصویر می کشد و لوکیشن های بسیاری در این سریال استفاده می شود، گفت: 70 نفر عوامل پشت دوربین و حدود 400 بازیگر برای نقش های اصلی و فرعی این سریال فعالیت شبانه روزی دارند که با توجه به شرایط کرونایی جهادگرانه مشغول کار هستند و از تک تک عوامل که در این شرایط همراهی می کنند ممنونم.

علمی فرد اضافه کرد: سکانس های مربوط به دوران کودکی و دانشجویی این شهید بزرگوار تصویربرداری شده و هم اکنون در مرحله برداشت های مربوط به دوران فعالیت های شهید شهریاری در سازمان انرژی اتمی و دوره غنی سازی اورانیوم -که از مهم ترین بخش های سریال است- هستیم و پس از آن به قسمت های امنیتی و شهادت ایشان خواهیم پرداخت. در واقع سریال سه بخش موازی دارد که به ابعاد زندگی این شهید در بخش خانوادگی، علمی و همچنین بخش امنیتی ایشان می پردازد.

البته ضمن این که چنین سریالی در خصوص شهید شهریاری است هنوز اسمی به شکل قطعی روی آن گذاشته نشده چرا که این مجموعه پیرامون یکی از شهدای هسته ای که چهره ای تاثیرگذار در تاریخ کشور است حساسیت ویژه ای در نامگذاری این سریال وجود دارد. البته تهیه کننده عنوان کرده که پیشنهادهای مختلف در حال بررسی است ولی هنوز انتخابی صورت نگرفته.

در این سریال مسوولان مختلف حوزه های متفاوت کشور همکاری و مشارکت دارند. دلیلش هم موضوع و شخصت شهید شهریاری است، چرا که موضوع شهدای هسته ای حساسیت خاصی دارد ولی شخصیت و جایگاه علمی شهید شهریاری سبب همگرایی مسوولان بود و این سریال با همراهی دولت، مسوولان سازمان اتمی، صداوسیما و دیگر نهادهای مشارکت کننده در حال ساخت است که می تواند نمایش دهنده اقتدار ملی ومعرفی شخصیت این شهید بزرگوار باشد.

تهیه کننده این مجموعه در ادامه صحبت هایش تاکید داشت: در زمینه علمی وکاری شهید سعی کردیم به هیچ عنوان زیاده گویی و کم گویی نشود از آنجا که این شهید بزرگوار یک استثنا در زمینه علمی محسوب می شود باید دقت بیش از پیش خود را به کار می گرفتیم از جهتی نیز کار زندگینامه حساسیت خود را دارد و باید خیلی مراقب بود که شخصیت فردی که روایت می شود دچارتحریف نشود.

مصطفی علمی فرد پیرامون کیفیت این مجموعه گفت: بی شک این سریال یکی از خاص ترین کارها در رزومه کاری من به حساب می آید و به لحاظ موضوع یکی از مهم ترین موضوعاتی است که هر تولیدکننده آرزو دارد در چنین فضا و داستانی قرار گیرد و یک درام جذاب برای مخاطبان خود تولید کند، در ضمنً باید بگویم این کار یک اثر نمایشی معمولی نیست و به عنوان یک مرجع ماندگارو ملی در خصوص افرادی که کار در خصوصشان تولید شده از آن بهره خواهند برد بنابراین همین موضوع باعث می شود مسوولیت من و گروه سنگین تر شودو تمام تلاشمان بر این باشد به بهترین نحو تولید کنیم تا ببیننده از تماشای کار لذت ببرد، این که چقدر به این نگاه برسیم باید منتطر اتمام تولید و نظر بیننده باشیم.

علمی فرد پیرامون ادامه فرایند ساخت مجموعه برای مشاهیر استان زنجان اعلام کرد: کار بیوگرافی صرفا این نیست که تهیه کننده موضوعی ارائه کند وکار آغاز شود بلکه موضوع مهم هزینه بالایی است که خود صدا وسیمای استان قطعا قادر به تولید چنین کاری با گرید شبکه های سراسری نمی تواند باشد و عزم استانی و مشارکت دولتی و خصوصی استان را می طلبد.

استان زنجان مشاهیر کم ندارد؛ چه در حال حاضر و چه در گذشته که هر کدام می تواند داستان جذابی باشد. به عنوان نمونه شیخ شهاب الدین سهروردی یکی از این شخصیت هاست که نسبت به همترازهایش حتی پایین تر از آنها نیز مغفول مانده که همه اینها به خاطر محدودیت مالی صدا و سیمای استان است که اگر شرایط فراهم شود برای من یک آرزو است که در راستای معرفی مفاخر استانم کاری انجام دهم.

فائزه تقی لو - خبرنگار / ضمیمه قاب کوچک روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 706

به "قصه های آقا مجید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قصه های آقا مجید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید