مهم ترین علائم کبد چرب که باید آن ها را جدی بگیرید

به گزارش مالزی ارزان، در بیماری کبد چرب، چربی در کبد شما انباشته می گردد و در نهایت عملکرد این اندام مهم را مختل می نماید. با گذشت زمان، بیماری می تواند به مسائل تهدید کننده حیات مانند سیروز و سرطان کبد تبدیل گردد. کبد چرب به 2 شکل ظاهر می گردد: بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) و بیماری کبد چرب الکلی (AFLD) که علل متفاوت اما نتایج مشابهی دارند. NAFLD معمولا به علت چاقی و رژیم غذایی ناسالم ایجاد می گردد، در حالی که مصرف الکل علت اصلی ابتلا به AFLD است. مقاله امروز خبرنگاران مگ به آنالیز مهم ترین علائم کبد چرب اختصاص دارد. از آنجا که این بیماری بسیار شایع است و می تواند عوارض خطرناکی داشته باشد، توصیه می کنیم ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

مهم ترین علائم کبد چرب که باید آن ها را جدی بگیرید

علائم کبد چرب در مردان و زنان

از کبد چرب اغلب به عنوان بیماری خاموش یاد می گردد، چون علامتی ندارد یا علائم بسیار کمی ایجاد می نماید. با این حال، برخی از افراد بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به آن هستند.

آشنایی با این عوامل خطر به شما یاری می نماید که بیماری را سریع تر تشخیص دهید. بنابراین، در صورت داشتن عوامل خطر زیر، بهتر است با پزشک برای انجام تست های بیشتر مشورت کنید. پزشکان از روش های مختلفی برای تشخیص کبد چرب استفاده می نمایند، مانند: آزمایش خون، سونوگرافی، اسکن شکم یا نمونه برداری از کبد.

1. پرخوری می کنید

پرخوری یکی از مهم ترین عوامل مرتبط با کبد چرب است، به طوری که یا همواره احساس گرسنگی می کنید یا میل شدید به خوردن غذاهای شیرین دارید. این عادت غذایی باعث افزایش چربی هایی می گردد که در حال حاضر در کبد شما انباشته شده اند. پرخوری می تواند نشانه این باشد که احتمالا کبد شما در شرایط نامناسبی واقع شده است.

به گفته متخصصان، ما باید از آنچه که می خوریم مطلع باشیم. چون رژیم غذایی تاثیر قابل توجهی روی سلامتی دارد و اگر کالری اضافی دریافت کنیم، به ویژه با خوردن غذاهای غنی از قند یا کربوهیدرات، در طولانی مدت دچار مشکل می شویم.

برترین کار این است که غذاهای مصرفی خود را بنویسید تا متوجه شوید که هر روز چه میزان قند و چربی می خورید. این کار به شما یاری می نماید که ببینید آیا عادت های غذایی مناسبی دارید یا خیر.

2. چاقی شکمی دارید

افرادی که اضافه وزن دارند، در معرض خطر ابتلا به کبد چرب غیرالکلی هستند. پزشکان هشدار می دهند که افزایش چربی احشایی (نوعی از چربی که در شکم ذخیره می گردد) می توانند نگران نماینده باشد. به گفته متخصصان، با افزایش شاخص توده بدنی (BMI) از 30 به 35 و سپس 40، شیوع بیماری کبد چرب غیرالکلی به طرز چشمگیری بیشتر می گردد و چربی احشایی شکم با چربی انباشته شده در کبد مرتبط است (به ویژه در میانسالان و جوانان).

شاخص توده بدنی از تقسیم وزن (بر حسب کیلوگرم) بر مجذور قد (بر حسب متر) به دست می آید. BMI بین 18/5 تا 24/9 طبیعی تلقی می گردد. BMI کمتر از 18/5 نشانه کمبود وزن و بالاتر از 24/9 نشان دهنده اضافه وزن و چاقی است.

3. کلسترول خونتان بالا است

افزایش چربی خون، هم تری گلیسیرید و هم کلسترول بد (LDL)، می تواند نشان دهنده وجود چربی بیش از حد در کبد باشد. کلسترول میزان گیری شده در خون عمدتا محصول چیزی است که از کبد خارج می گردد. خود کبد می تواند کلسترول فراوری کند و آن را در خون به گردش در آورد. اما وقتی غذاهای سرشار از چربی اشباع و چربی ترانس (مثل غذاهای سرخ شده، روغن جامد، گوشت پرچرب و…) می خورید، کبد چربی بیشتری آزاد می نماید و سطح کلسترول خون را افزایش می دهد.

از پزشک خود بخواهید که در فواصل زمانی تعیین سطح کلسترول خون شما را آنالیز کند تا مطمئن شوید که در معرض خطر ابتلا به کبد چرب نیستید.

4. به دیابت نوع 2 مبتلا هستید

اگر دیابت دارید، انجام آزمایش برای تشخیص کبد چرب را باید در اولویت قرار دهید. در یک مطالعه روی 100 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2، هیچ کدام علائم کبد چرب را نداشتند، اما با ام آر آی (MRI) تعیین شد که 65 درصد آن ها به این بیماری مبتلا هستند.

5. فشار خونتان بالا است

هنگامی که محققان آلمانی اطلاعات بیش از 3 هزار نفر را تجزیه و تحلیل کردند، متوجه شدند که بیماران مبتلا به کبد چرب غیرالکلی سه برابر بیشتر از افراد سالم در معرض خطر ابتلا به پرفشاری خون هستند. به طور کلی، میزان گیری منظم فشار خون و حفظ سلامت قلب برای همه افراد مهم است، اما این کار برای کسانی که بیماری کبدی دارند یا فکر می کنید ممکن است به آن مبتلا باشند، اهمیت بیشتری دارد. مسائل قلبی -عروقی علت اصلی مرگ و میر در افرادی هستند که کبد چرب دارند.

6. یکی از اعضای خانواده شما به کبد چرب مبتلا است

گروهی از محققان 25 خانواده با سابقه سیروز را مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که اگر یک نفر در خانواده به این بیماری جدی مبتلا باشد، خطر ابتلا به آن برای سایر اعضا 13 برابر بیشتر است. به علاوه، سایر تحقیقات نشان داده اند که برخی از افراد ممکن است از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به این بیماری باشند.

علائم کبد چرب در مراحل پیشرفته بیماری

همان طور که گفته شد، کبد چرب در مراحل ابتدایی بدون علامت است و معمولا پزشکان این بیماری را از روی افزایش سطح آنزیم های کبدی که به دلایل دیگری میزان گیری شده اند کشف می نمایند. بیشتر افراد مبتلا به کبد چرب هرگز دچار آسیب کبدی نمی شوند؛ اما اگر بیماری به آسیب سلولی و التهاب منجر گردد، ممکن است علائم کبد چرب را روی پوست و سایر قسمت های بدن مشاهده کنید. این علائم عبارتند از:

 • خستگی
 • ضعف
 • کاهش وزن ناخواسته
 • زردی (زرد شدن پوست یا چشم)
 • وجود عروق خونی عنکبوتی شکل روی پوست
 • خارش مداوم

در این مرحله، با درمان مناسب و تغییر سبک زندگی ممکن است بتوان کبد چرب را به طور کامل درمان کرد. به همین علت، شناخت علائم فوق مهم است. چون به شما یاری می نماید که قبل از ایجاد علائم جدی تر بتوانید بیماری را تشخیص داده و درمان کنید.

در صورتی که بیماری به پیشرفت خود ادامه دهد، به سیروز کبدی مبتلا می شوید که ممکن است آسیب ناشی از آن برگشت ناپذیر و غیرقابل درمان باشد. حتی در این مرحله هم محتمل است تمام بیماران علائم قابل توجهی نداشته باشند، اما بسیاری از آن ها مسائل زیر را تجربه می نمایند:

 • خستگی و ضعف
 • کاهش اشتها
 • کاهش وزن ناخواسته
 • حالت تهوع و استفراغ
 • خونریزی و کبودی
 • اختلال خواب
 • تورم (ادم) در پاها
 • خارش شدید پوست
 • ادرار تیره رنگ
 • افزایش زردی پوست و چشم
 • آسیت (تجمع مایع در شکم) و درد در سمت راست بالای شکم
 • تغییر شخصیت و گیجی (چون کبد نمی تواند سموم را دفع کند و این مواد با ورود به جریان خون به مغز می روند.)

از آنجا که اثرات سیروز دائمی است و می تواند به سرطان منجر گردد، مهم است که در صورت بروز علائم فوق و داشتن هر یک از عوامل خطری که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم، فورا به پزشک مراجعه کنید.

کلام پایانی

غالبا بیماری کبد چرب علائم واضحی ندارد. اما وقتی به موقع درمان نمی گردد و پیشرفت می نماید، ممکن است علائم چرب شدن کبد مثل خستگی، ضعف و خارش را تجربه کنید. سیروز که مرحله پایانی بیماری کبدی است، با حالت تهوع، استفراغ، کبودی و زرد شدن پوست و چشم تعیین می گردد. ضروری است وجود هر کدام از این علائم را به پزشک اطلاع دهید، به خصوص اگر به علت پرخوری، چاقی شکمی، افزایش کلسترول خون و موارد دیگر در معرض خطر ابتلا به کبد چرب هستید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منابع: thehealthy, verywellhealth

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 خرداد 1402 بروزرسانی: 27 خرداد 1402 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 1447

به "مهم ترین علائم کبد چرب که باید آن ها را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین علائم کبد چرب که باید آن ها را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید