استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها برای کاشت یک میلیارد درخت

به گزارش مالزی ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، ستاد اجرایی طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در وزارت جهاد کشاورزی با ریاست وزیر جهاد کشاورزی و عضویت معاونین وزارتخانه و نمایندگان سایر دستگاه های همکار از جمله دفتر برنامه ملی توسعه شهرک های گلخانه ای و شیلاتی معاونت تشکیل شده است. مسئولیت کمیته اجرایی طرح با ریاست معاون وزیر و رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور بوده و امور اجرایی طرح از طریق این سازمان پیگیری می شود. برنامه ملی توسعه شهرک های گلخانه ای و شیلاتی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در این طرح ملی همکاری و مشارکت دارد.

استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها برای کاشت یک میلیارد درخت

بنا به ضرورت توجه جدی به ابعاد اکولوژیکی، اجتماعی و مالی توسعه پایدار و رعایت اصول علمی و مبانی فنی و اجرایی به منظور استمرار، تداوم و پایداری این نهضت، ضرورت دارد این طرح در قالب طرح های فنی اجرایی مصوب که بر اساس اصول علمی و فنی تهیه شده باشند، به اجرا درآید. لازم به ذکر است نظارت بر حسن اجرا، نگهداری و مراقبت از عرصه های درخت کاری شده و نیز بررسی اثربخشی آن بر اساس این طرح ها تحقق خواهد یافت.

بر این اساس مشارکت همه شرکت ها و مجموعه های فناور و دانش بنیان به منظور استفاده از روش های علمی، فناورانه و دانش بنیان برای بهبود عملکرد این طرح ضروری است. بدین منظور از کلیه شرکت ها، متخصصین و پژوهشگران برای مشارکت در این طرح دعوت به عمل می آید تا پیشنهادهای خود را به دبیرخانه ستاد ملی طرح واقع در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ارسال و رونوشتی از مکاتبات را به دفتر برنامه ملی توسعه شهرک های گلخانه ای و شیلاتی این معاونت منعکس کنند.

از اهداف اصلی و کلان طرح کاشت یک میلیارد درخت می توان به ایجاد تعادل بین تولید و ترسیب کربن، جبران روند تخریب جنگل ها در سال های قبل و افزایش سرانه فضای سبز در کشور اشاره کرد.

احیاء و توسعه جنگل، توسعه پوشش گیاهی منطقه ها مرتعی و بیابانی، توسعه فضای سبز و زراعت چوب نیز از برنامه های عملیاتی طرح کاشت یک میلیارد درخت است.

ارائه خدمات فنی، مهندسی و مشاوره ای به منظور انتخاب عرصه های مناسب، ارائه پیشنهادهایی در خصوص انتخاب گونه های مناسب کاشت با توجه به شرایط اقلیمی هر منطقه، مشارکت در تهیه طرح های اجرایی و برنامه ریزی عملیات کاشت و مشارکت در تولید و تأمین بذور و نهال مورد نیاز و مناسب از لحاظ کیفیت و سازگاری اکولوژیکی با هر منطقه برخی از محورهای اصلی همکاری شرکت های دانش بنیان و فناور در طول اجرای این طرح است.

همچنین از دیگر محورهای اصلی می توان به ارائه روش های بهینه و خلاقانه کاشت بذور و نهال با هدف کاهش زمان اجرا و به حداقل رساندن هزینه های مربوطه، ارائه پیشنهادهای فناورانه و نوآورانه به منظور تأمین نیاز آبی در منطقه ها کاشت، ارائه روش های بهینه نگهداری از عرصه های درخت کاری شده در سال های اولیه رشد و نیز ارائه راهکارهای نوین و فناورانه حفاظت و بهره برداری از عرصه های درخت کاری شده اشاره کرد.

در انتخاب عرصه برای اجرای طرح، توجه به موقعیت، توان اکولوژیک و ویژگی های رویشگاهی عرصه بسیار مهم است. ضرورتاً هر عرصه ای با پوشش گیاهی کم تراکم نمی تواند برای اجرای طرح مناسب باشد، بلکه باید به توان رویشگاه توجه جدی شود. همچنین توجه و دقت کافی در انتخاب گونه درختی و درختچه ای مناسب و بومی منطقه بسیار مهم و ضروری است.

استاندارد و کیفیت نهال های تولیدی در نهالستان باید رعایت و به طور مستمر تحت نظارت و کنترل قرار گرفته و در انتخاب نهال های با کیفیت و روش صحیح انتقال از نهالستان به عرصه های کاشت دقت لازم صورت بگیرد. این موارد برخی از الزامات و توصیه های فنی ذکر شده در این طرح است. طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در بازه زمانی چهارساله از سال 1402 تا انتها سال 1405 اجرا خواهد شد.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر به این آدرس مراجعه کنند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 خرداد 1402 بروزرسانی: 30 خرداد 1402 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 1449

به "استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها برای کاشت یک میلیارد درخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها برای کاشت یک میلیارد درخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید