تاریخچه جالب سیب زمینی سرخ نموده بلژیکی، عکس

به گزارش مالزی ارزان، چطور یک بلژیکی را اذیت کنیم؟ از او در خصوص سیب زمینی های سرخ نموده فرانسوی سؤال کنید. با این پرسش، شانس اینکه طرف مقابل شما با چهره ای برافروخته سعی در اصلاح سؤالتان داشته باشد و بگوید سیب زمینی های سرخ نموده بلژیکی زیاد است.

تاریخچه جالب سیب زمینی سرخ نموده بلژیکی، عکس

این سیب زمینی های سرخ شده در روغن، تاریخی طولانی دارند و ریشه آن ها به فرهنگ بلژیکی گره خورده است.

این مقاله نگاهی کوتاه به منشأ پیدایش سیب زمینی های سرخ نموده بلژیکی و اندازه اهمیت آن ها دارد.

روغنی، اما نه خیلی چرب

بلژیکی ها به غذاهای خود اهمیت زیادی می دهند؛ به خصوص سیب زمینی سرخ نموده هایشان. سیب زمینی های سرخ نموده واقعی بلژیکی در ابعاد ضخیم برش می خورند و برای دو بار سرخ می شوند.

آن ها در بین هر عملیات سرخ کردن، سرد می شوند. این کار باعث می شود تا سیب زمینی ها از بیرون تردتر شوند، درحالی که مغز آن ها همچنان نرم باقی بماند. بهتر اینکه، آن ها در مقایسه با سیب زمینی های نازک برش خورده که یک بار و برای مدتی طولانی تر در روغن سرخ می شوند، کم چرب تر هستند. بااین حال، نه به این معنی که لزوماً سیب زمینی های سرخ نموده بلژیکی سالم هستند.

سیب زمینی های سرخ نموده سنتی در روغن حیوانی سرخ می شوند، اما حالا تعداد بالایی از بلژیکی ها ترجیح می دهند از روغن های گیاهی استفاده نمایند.

سیب زمینی ها بعلاوه با یک سس لذیذ مایونز سرو می شوند. اگر از مایونز خوشتان نمی آید، نگران نباشید؛ طیف گسترده ای از سس ها در فروشگاه ها و دکه های سیب زمینی سرخ نموده وجود دارد. در کنار این میان وعده، گزینه های متنوع دیگری چون گوشت و سایر خوراکی ها هم سرو می شود.

ازآنجایی که سیب زمینی سرخ نموده محبوب ترین فست فود در بلژیک است، وقتی که در یک خیابان مستقیم قدم می زنید، با چند فروشگاه عرضه آن ها روبرو می شوید.

سیب زمینی های سرخ نموده از سوی دکه های مواد غذایی در یک پاکت کاغذی قیفی شکل سرو می شوند. اما گاهی هم می توان سیب زمینی های سرخ نموده را در جعبه های پلاستیکی یا کارتنی دریافت کرد.

وقتی که در بروکسل هستید، حتماً باید فست فود اختراعی بلژیکی ها به نام میترایِت (mitraillette) را امتحان کنید. این ساندویچ که بخش اصلی آن را سیب زمینی سرخ نموده تشکیل می دهد، در میان دانشجویان بسیار محبوب است.

سیب زمینی های سرخ نموده فرانسوی

خواننده، نوازنده و رَپِر بلژیکی، پل وَن هاور، موسوم به استرومای، در خلال کنسرت خود در نیویورک فریاد زد: آن ها سیب زمینی های فرانسوی نیستند، بلکه بلژیکی هستند.

نظریه های متعددی در خصوص این خوراکی های لذیذ سرخ شده در روغن وجود دارد. بر طبق یک نظریه، عده ای از سربازان آمریکایی و بریتانیایی در خلال جنگ جهانی اول در بلژیک تصور می کردند که در فرانسه هستند. آن ها وقتی که با سیب زمینی های سرخ نموده روبرو شدند، نام آن را سیب زمینی های فرانسوی گذاشتند.

نظریه دیگر مربوط به زبان شناسی می شود؛ فرنچ (french) کردنِ چیزی به معنای خلال کردن آن چیز به شکل باریک است؛ بنابراین این نام شاید اصلاً مربوط به نام کشور منشاء سیب زمینی سرخ نموده نباشد، بلکه تنها به شیوه خلال کردن آن اشاره دارد.

این احتمال هم وجود دارد که سیب زمینی های سرخ نموده در زبان آمریکایی-انگلیسی به کشور فرانسه ارتباط داده شده اند، زیرا این کشور بود که سیب زمینی سرخ نموده را به وسیله آشپزان فرانسوی در قرن نوزدهم رواج داد.

تا به امروز، نه بلژیک و نه فرانسه نتوانسته اند ثابت نمایند که ریشه سیب زمینی سرخ نموده به کشور آن ها بازمی شود. این ایده که ماهیگیران بلژیکی برای اولین بار در سال 1781 سیب زمینی سرخ نموده خورده اند هم نامحتمل است؛ آن ماهیگیران بیچاره اصلاً چنین حجمی از روغن برای سرخ کردن غذاهای خود نداشتند!

اگرچه نمی توان این حقیقت را کتمان کرد که فروشندگان خیابانی در پاریس در سال 1789 سیب زمینی سرخ نموده می فروختند، اما نمی توان با قطعیت گفت که این فست فود لذیذ در فرانسه اختراع شده باشد؛ بنابراین بحث های مربوط به این میان وعده همچنان ادامه دارد.

فرقی نمی کند که سیب زمینی سرخ نموده ریشه در بلژیک دارد یا نه، اما باید گفت که این فست فود همچنان بخش مهمی از فرهنگ غذایی این کشور است. تقریباً تمامی غذاهای ملی بلژیکی همراه با سیب زمینی سرخ نموده در گوشه ای از ظرف سرو می شوند.

هنر خوشمزه

این واقعیت که سیب زمینی های سرخ نموده برای بلژیکی ها بسیار مهم هستند، در آهنگ ها و آثار هنری تولیدشده هنرمندان بلژیکی هم انعکاس یافته است.

از آهنگ صدف و سیب زمینی از استرومای گرفته تا اثر هنری مشهور قابلمه پر از صدف از مارسل برودتار (Marcel Broodthaers)، نشان می دهد که بلژیکی ها هراسی از به نمایش درآوردن غذای ملی خود در بین عموم ندارند.

ژیل اوبن، دیگر هنرمند بلژیکی عاشق کشیدن نقاشی سیب زمینی های سرخ نموده است و دو موزه سیب زمینی سرخ نموده، یکی در آنتورپ و دیگری در بروکسل، وجود دارد. شهرهای مختلف بلژیک دارای یک مرکز آموزشی هستند که فروشندگان آینده سیب زمینی سرخ نموده در آن به تمرین خلاقیت های خود می پردازند. ظرفیت کلاس های آموزشی این مراکز اغلب پر است.

وقتی که بلژیک در سال 2011 با بحران سیاسی روبرو شد و دولتی نداشت، گفته شد که سیب زمینی های سرخ نموده تنها عاملی هستند که می توانند این کشور را یکپارچه نگه دارند. بدون شک سیب زمینی های سرخ نموده بخش مهمی از فرهنگ بلژیکی هستند و مردم این کشور با شور و اشتیاق از میراث خود دفاع می نمایند.

منبع: گردشبان
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 942

به "تاریخچه جالب سیب زمینی سرخ نموده بلژیکی، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخچه جالب سیب زمینی سرخ نموده بلژیکی، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید