دیدنی های چابهار را بشناسید

به گزارش مالزی ارزان، چابهار، حال و هوای خاص خودش را دارد. سرزمینی میان دریا و خشکی که در کرانه دریای عمان و اقیانوس هند قرار گرفته و پر است از زیبایی های یک شهر بندری که نظیرش را شاید در جای دیگری نتوان پیدا کرد. چابهار را به عنوان یکی از زیباترین شهرهای بندری ایران می شناسیم؛ چنین صفتی، دور از فکر نیست! به هر حال برخی از جاذبه های بی نظیر طبیعت ایران مثل کوه های مریخی، جنگل حرا، تالاب صورتی و گل فشان ها در این شهر قرار گرفته اند.

دیدنی های چابهار را بشناسید

با این حال، تماشای های چابهار تنها به جاذبه های طبیعی این شهر محدود نمی شوند. در این شهر پر است از بناهای تاریخی و مدرن که در کنار هم، ترکیبی بی نظیر را به عنوان یک مقصد گردشگری داخلی به وجود آورده اند. البته این حال خوب چابهار را فرهنگ گرم و غنی مردم مهمان نوازش و وجود مراکز خرید مختلف آن دوچندان نموده و نمی توان تاثیر این دو عامل را نادیده گرفت. برای همین، سالانه مسافران بسیاری با خرید بلیط هواپیما چابهار از اقصی نقاط ایران به این شهر، سفر می نمایند.

درباره چابهار یا به قول بومیانش چهبار، گفتنی های زیادی است اما در این مطلب از خبرنگاران قصد داریم تا محبوب ترین تماشای های چابهار را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید و اینبار از دریچه نگاه ما به چابهار و تماشای هایش نگاه کنید.

آنچه در ادامه می خوانید... پنهان

جاذبه های طبیعی چابهار

جاذبه های تاریخی چابهار

اسکله های چابهار

تماشای های چابهار | از رویا تا واقعیت…

جاذبه های طبیعی چابهار

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم؛ جاذبه های طبیعی چابهار بی نظیر هستند؛ تماشای هایی که در ایران و شاید حتی در جهان، نمونه دیگری نداشته باشند. بازدید از تماشای های چابهار تصویری از سرزمین عجایب را برای همواره در فکر شما حک خواهد نمود. در ادامه چند مورد از جاذبه های طبیعی و معروف چابهار را که حتما باید از آنها بازدید کنید را به شما معرفی می کنیم:

کوه های مریخی چابهار

کوه های مریخی یکی از معروف ترین تماشای های چابهار هستند. این کوه ها را که به نام مینیاتوری هم می شناسند، به خاطر شباهت زیادشان به سیاره مریخ به این نام صدا می نمایند. در زبان محلی، کوه های مریخی را با عنوان آریا یا کالانی هم خطاب می نمایند.

شکل کوه های مریخی، تنها عامل جاذبه این کوه ها نیست بلکه چشم انداز شب و آسمان پرستاره در محوطه این کوه ها، خاطره ای فراموش نشدنی را برای هر کسی به وجود می آورد.

کوه های مریخی حدودا 35 تا 40 کیلومتر از چابهار دورتر هستند و رنگشان ترکیبی از طوسی و سفید است که با تغییر نور در طول روز، عوض می شوند.

قدمت کوه های مریخی به 4 تا 5 میلیون سال قبل برمی گردد و کوه هایش تا ده ها کیلومتر به سمت شرق، امتداد دارند. کوه های مریخی ارتفاع های متفاوتی دارند؛ از کوه های 5 متری گرفته تا کوه های 100 متری را می توان در این مجموعه طبیعی دید.

علاوه بر کوه های مریخی، جاده چابهار به گواتر که به این کوه ها منتهی می گردد نیز یکی از زیباترین جاده های ایران است. در طول راستا این جاده، شهرک مسکونی گواتر، دریاچه لیپار و سواحل دریای عمان هم قرار دارند.

آدرس کوه های مریخی در نقشه گوگل مپ

تالاب لیپار چابهار

یکی از معدود دریاچه های صورتی و بسیار زیبای جهان را می توانید در فهرست تماشای های چابهار پیدا کنید؛ دریاچه لیپار. این دریاچه در راستا چابهار به لیپار، قرار گرفته که بر خلاف تمام تصورات ما از آب آبی و زلال یک دریاچه، رنگ صورتی دارد و پدیده ای کاملا نادر است.

دریاچه صورتی چابهار، در اثر ایستا شدن آب دریای عمان در میان دو کوه به وجود آمده و چشم انداز ای رو به کوه دارد. آب این دریاچه شور است و در فصول بارندگی، به 10 هکتار هم می رسد. در اثر این افزایش حجم آب، آبگیری در این محوطه ایجاد می گردد که بیشتر از 14 کیلومتر طول دارد. پرندگان زیادی همانند گونه در حال انقراض اردک مرمری، دریاچه لیپار را برای گذراندن زمستان انتخاب می نمایند.

آدرس تالاب لیپار در نقشه گوگل مپ

پارک سنگی لیپار چابهار

پارک سنگی لیپار، در ساحل دریای مکران قرار گرفته است و تلفیقی از جلوه های طبیعت و هنر دست انسان است. در پارک سنگی لیپار چابهار می توانید به راحتی از اسکله به تماشای قایق ها و لنج ها بنشینید و پهلو گرفتن کشتی ها را نگاه کنید.

اگر قصد دارید تا در یک عصر دل انگیز در یکی از تماشای های چابهار وقت گذرانی کنید؛ به پارک سنگی لیپار بروید، پیاده روی کنید، به کافه ها و رستوران هایش سر بزنید و بنشینید و با خیال راحت، غروب دو رنگ آفتاب را تماشا کنید.

بعلاوه اگر علاقه مند به غواصی هستید؛ می توانید به کلبه غواصی این پارک سر بزنید. این کلبه در انتهای همین همین پارک ساحلی قرار گرفته است.

آدرس پارک سنگی لیپار در نقشه گوگل مپ

غارهای سه گانه تیس

غارهای بان مسیتی یا غارهای سه گانه تیس، یکی از تماشای های چابهار هستند که به عنوان یک جاذبه طبیعی، توجه های بسیاری را به خود جلب نموده اند. این غارها، در دامنه کوه های شهباز و در روستای تیس قرار گرفته اند و از سطح زمین، 25 متر ارتفاع دارند. از بین این غارها، یکی دست ساز و الباقی طبیعی هستند.

درباره تاریخچه غارهای بان مسیتی حدس و گمان های بسیاری زده می گردد. عده ای به خاطر معنای نام این غار در زبان محلی (معبد مرد صالح)، این غارها را پرستشگاه مهرپرستان می دانند و عده ای دیگر با این نظر مخالفند.

غار اول، کوچک است و عمقی برابر با یک متر دارد. در این غار، یک آرامگاه گچی قرار گرفته که به نام بان مسیتی معروف شده است. روی دیواره های این غار، نوشته هایی با خطوط گجراتی و با جوهرهای قرمز و بنفش، به چشم می خورد.

غار دوم در فاصله هفت متری از غار اول قرار گرفته و انتهایش مسدود شده است. بسیاری این طور فکر می نمایند که این محل قبلا راه ارتباطی بین غار اول و غار دوم بوده و مرده ها در آن دفن می شده اند.

غار سوم هم که با غار اول 50 متر فاصله دارد، دهانه ای کوچک تر از دهانه دو غار دیگر دارد. کارایی این غار هنوز معلوم نشده است.

آدرس غارهای سه گانه تیس در نقشه گوگل مپ

جنگل حرا در خلیج گواتر

معمولا سراغ جنگل را باید در خشکی گرفت اما جنگل حرا چابهار این قانون را به زیباترین شکل ممکن نقض نموده است. جنگل حرا در خلیج گواتر و در آخرین نقطه چابهار و در مرز ایران و پاکستان قرار گرفته است. برای تماشا جنگل حرا می توانید با قایق از دل دریا بگذرید و علاوه بر تماشا این جنگل خاص، از روستای زیبای گواتر هم تماشا کنید.

به خاطر وجود جنگل حرا، در حال حاضر خلیج گواتر یک منطقه حفاظت شده محسوب می گردد.

آدرس جنگل حرا در خلیج گواتر در نقشه گوگل مپ

باغ گیاه شناسی چابهار

باغ گیاه شناسی چابهار یکی از جاذبه های تماشای چابهار و ایران است. وسعت این باغ 6 هکتار است و در حدود چهار هزار گونه از گیاهان بومی و غیربومی ایران و جهان را در خود دارد. برخی از این گیاهان، گونه های در حال انقراض و نادر هستند.

باغ گیاه شناسی چابهار را با نام های باغ ملی و باغ گیاه شناسی تیس هم می شناسند. در این باغ می توانید در صورت تمایل، در کلاس های باغبانی شرکت کنید یا لوازم مخصوص و بذرهای گیاهان را خریداری کنید.

آدرس باغ گیاه شناسی چابهار در نقشه گوگل مپ

دیگر تماشای های طبیعی چابهار

لطف طبیعت به چابهار به قدری زیاد است که بخش زیادی از تماشای های چابهار در دسته جاذبه های طبیعی این دیار قرار می گیرند. به همین علت، علاوه بر معروف ترین جاذبه های طبیعی چابهار که بالاتر آنها را معرفی کردیم؛ حیف است که در سفر به چابهار از جاذبه های دیگر طبیعی تماشا نکنید:

 • منطقه حفاظت شده گاندو
 • پدیده موج فشان
 • کوه گل افشان چابهار
 • درخت مکرزن چابهار
 • روستای درک
 • ساحل صخره ای چابهار
 • سواحل مکران
 • خلیج گواتر
 • خلیج پزم

جاذبه های تاریخی چابهار

با نگاهی به تاریخچه شهر چابهار به این پی خواهید برد که تاریخ کتبی این شهر بیشتر از دوره قاجاریه ثبت شده و این در حافهرست که جاذبه های تاریخی چابهار، خبر از قدمت طولانی و غنی این شهر می دهند. بیایید تا در ادامه با معروف ترین تماشای های چابهار که از دل تاریخ در این شهر به جا مانده اند؛ آشنا شویم:

قلعه تیس (قلعه پرتغالی ها چابهار)

قلعه تیس را که با نام قلعه پرتغالی های چابهار نیز می شناسند، بیش از چندین قرن قدمت دارد و بعد از گذشت قرن ها، دیگر یکی از تماشای های چابهار آن هم از نوع معروفش محسوب می گردد. این قلعه، برای این ساخته شد که پرتغالی ها بتوانند به اطراف نظارت داشته باشند و از خود در برابر حملات ایرانی ها محافظت نمایند.

این قلعه از آجر، سنگ، چوب و گچ ساخته شده است و هشتی بزرگی که در بخش شرقی آن قرار گرفته، یکی از بخش های مخصوص معماری آن محسوب می گردد. نکته جالبی که درباره چوب استفاده شده در ساخت این قلعه وجود دارد این است که اصلا چنین چوبی در چابهار وجود ندارد!

قلعه تیس در دهانه خلیج چابهار و روی تپه ای مشرف به جاده چابهار- تیس قرار گرفته است.

آدرس قلعه تیس در نقشه گوگل مپ

قلعه پیروز گت

قلعه پیروز گت یکی از تماشای های تاریخی چابهار است که قدمتش به نظر به دوره اشکانیان می رسد. هرچند که این نام در زبان ساسانی به معنای رئیس پیروز است.

با این که بیشتر بخش های این قلعه از بین رفته اما با این حال، می توان آثار ساروج، سنگ و قلوه سنگ را در ساخت آن مشاهده کرد. قلعه پیروز گت، روی تپه و بالای دره تیس قرار گرفته است.

آدرس قلعه پیروز گت در نقشه گوگل مپ

موزه محلی چابهار

در ساختمان قدیمی فرمانداری چابهار که قدمتش به دوره قاجار می رسد، موزه ای برپا شده که به نام موزه محلی چابهار معروفیت یافته است. در این موزه، بخش هایی با عنوان دوره پیش از تاریخ، تاریخی، معاصر، بخش مردم شناسی و کتابخانه برای بازدید عموم ایجاد شده اند.

اگر به موزه چابهار رفتید؛ حتما از تابلوهای این موزه که از گیاهان دریای خلیج فارس، دریای عمان و خلیج فارس درست شده اند؛ بازدید کنید.

آدرس موزه محلی چابهار در نقشه گوگل مپ

گورستان جن تیس

گورستان جن تیس، یکی از جاذبه های عجیب و غریب چابهار است که از قدمتش بیش از چندین هزار سال می گذرد. مردم ساکن در روستای تیس معتقدند که جن ها، مردگان خود را در این گورستان دفن می نمایند و شب ها به آنها سر می زنند. بعلاوه می گویند که اگر کسی شب به این گورستان برود؛ چند روز بعد و با تحمل درد و عذاب خواهد مرد!

آنچه که به این طرز تفکر مردم دامن می زند؛ گورهای سنگی و بسیار بزرگ این قبرستان است. قبرستان تیس در سال 1386 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آدرس گورستان جن تیس در نقشه گوگل مپ

دیگر تماشای های تاریخی چابهار

چابهار پر است از جاذبه های تاریخی و تماشای که بازدید از آنها، خالی از لطف نیست. ما معروف ترین جاذبه های تاریخی چابهار را به شما معرفی کردیم اما در سفر به چابهار حتما از آثار زیر هم بازدید کنید:

 • قدمگاه خضر نبی
 • آرامگاه سید غلام رسول
 • ساختمان قدیمی تلگرافخانه چابهار
 • مسجد جامع تیس

با رزرو هتل چابهار در نزدیکی این جاذبه ها، اقامتی راحت، مقرون به صرفه و فراموش نشدنی را در این شهر تجربه کنید.

اسکله های چابهار

به خاطر موقعیت بندری چابهار، این شهر اسکله و بندرگاه های فراوانی دارد. حالا همین اسکله ها، تبدیل به یکی از تماشای های چابهار شده اند و گردشگران بسیاری از آنها بازدید می نمایند. اسکله پسابندر، ساحل و اسکله بریس، اسکله رمین، اسکله کنارک و تفرجگاه ساحلی دریا کوچک، برخی از اسکله های چابهار هستند. در ادامه، دو اسکله معروف این شهر را به شما معرفی خواهیم کرد:

اسکله تیس چابهار

تیس، قدیمی ترین اسکله اقیانوسی ایران است که علاوه بر زیباییش، به خاطر ساحل بکر و تنوع جاندارانش، عنوان محبوب ترین ساحل جنوب ایران را دارد.

اسکله تیس چابهار در 10 کیلومتری شرق چابهار و در داخل اراضی منطقه آزاد قرار گرفته و یکی از قطب های صید انواع ماهی ، شاه میگو و محصولات دریایی است.

آدرس اسکله تیس چابهار در نقشه گوگل مپ

اسکله بریس

در نزدیکی دریای مکران، یکی از زیباترین اسکله های چابهار قرار گرفته است. این اسکله به قدری زیباست که قطعا اگر هم تا به حال از آن تماشا ننموده باشید؛ عکس های زیبایی از آن را در شبکه های اجتماعی مختلف دیده اید.

اسکله بریس در فاصله 60 کیلومتری شرقی بندر چابهار قرار گرفته است. این اسکله، یکی از فعال ترین مراکز ماهیگیری سیستان و بلوچستان است و لنج های صیادی مختلفی در آن، در حال تردد هستند.

قبل ترها، برای بازدید از سواحل چابهار قوانینی وجود داشت اما مدتیست که این محدودیت ها کاهش یافته و حالا اسکله بریس به یکی از تماشای های چابهار شده است. اگر به چابهار سفر کردید؛ حتما در زمان طلوع یا غروب خورشید از ساحل بریس تماشا کنید.

آدرس اسکله بریس در نقشه گوگل مپ

تماشای های چابهار | از رویا تا واقعیت…

چابهار شاید تکه ای از یک سیاره دیگر است که به زمین تبعید شده! همه چیز در این شهر فرق دارد. حال و هوایش، نوع طبیعت و جاذبه هایش، مجموعه های اقامتی متنوعش، مرام و فرهنگ مردمش و حتی طعم غذاهایش هم فرق دارد.

برنامه های سفرتان به چابهار را با خبرنگاران بریزید و برترین سفر خود به جنوب را تجربه کنید.

شما تا به حال به چابهار سفر نموده اید؟ کدام جاذبه آن را دوست دارید؟

شیما پاژخ

منبع: فلای تودی
انتشار: 16 خرداد 1401 بروزرسانی: 16 خرداد 1401 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 1247

به "دیدنی های چابهار را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدنی های چابهار را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید