راه چاره های ساده برای از بین بردن علائم کرونا در خانه

به گزارش مالزی ارزان، سرویس سلامت همگانی بریتانیا با صدور بیانیه ای، راه حل های ساده خانگی برای از بین بردن علائم کرونا در بیماران را گفت.

راه چاره های ساده برای از بین بردن علائم کرونا در خانه

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگار ، دنیا تا به امروز شاهد ابتلای بیش از 28 میلیون نفر به ویروس مرگبار کرونا بوده است. از آنجا که تا به امروز هیچ واکسن موثری برای مقابله با این ویروس کشف نشده است، مقامات بهداشتی کشور ها تاکید دارند برای مدیریت و کنترل شیوع کووید 19 باید بتوان سریعاً افراد بیمار را شناسایی و قرنطینه کرد.

متخصصان می گویند بسیاری از مبتلایان به ویروس کرونا احتیاجی به مراجعه به بیمارستان ندارند و با استراحت در منزل می توانند سلامت خود را بازیابند. یکی از دغدغه های اصلی خانواده ها چگونگی بیمارداری در این ایام است. از آنجایی که کرونا دارای علائم مختلفی است، متخصصان راه حل های ساده خانگی برای درمان علائم آن را مطرح می نمایند.

بر این اساس، سرویس سلامت همگانی بریتانیا در بیانیه ای هدایت های لازم برای مراقبت های خانگی به منظور از بین بردن علائم مختلف بیماری کرونا را اعلام نمود. در این بیانیه راه حل های ساده خانگی برای بهبود علائم کووید 19 مطرح شده است که مهم ترین آن به توضیح ذیل است:

1- درجه حرارت بالا (تب)

تب یکی از مهم ترین علائم ابتلا به ویروس کرونا است که می توانید برای مدیریت تب اقدامات ذیل را انجام دهید:

به طور مطلق استراحت نموده و از انجام هر گونه کار سنگین اجتناب کنید.

به میزان زیادی آب و مایعات مصرف کنید. به دلیل تب بالا و تعریق، بدن به آب کافی احتیاجمند است و کاهش آب بدن بیمار می تواند خطرناک باشد. از این رو، اطمینان حاصل کنید به میزان کافی مایعات و آب دریافت می کنید. به مقداری آب بنوشید که ادرارتان به رنگ زرد روشن و شفاف باشد. اگر ادرار فرد غلیظ باشد نشان دهنده کمبود آب در بدن است.

اگر به دلیل تب بالا احساس ناراحتی می کنید، می توانید از تب بر های تجویزی پزشک و نیز ایبوپروفن بهره ببرید.

2- سرفه خشک

بسیاری از بیماران کرونایی از سرفه های ممتد و خشک گلایه دارند. همچنین سرفه های مداوم یکی از نشانه های این است که کووید 19 ریه های فرد را درگیر خود نموده است. برای این موضوع نیز می توانید راه حل های زیر را امتحان کنید:

از خوابیدن به پشت اجتناب کنید و به جای آن به پهلو ها یا به روی شکم بخوابید.

برای آنکه راحت تر سرفه کنید یک قاشق غذاخوری عسل بخورید. با این حال، نباید به نوزادان زیر یک سال عسل داد،؛ زیرا عسل برای این گروه سنی خطرناک است.

در صورت ادامه یافتن سرفه های خشک حتما به یک پزشک متخصص رجوع کنید. وی می تواند با تجویز بعضی داروها، شرایط عمومی شما را بهبود بخشد.

تمامی متخصصان اکیداً توصیه می نمایند افراد بیمار و خانواده های آن ها که با این بیماران در ارتباط هستند به هیچ عنوان نباید به داروخانه مراجعه نمایند. عبور و مرور افراد مشکوک در محیط های داروخانه به دلیل آنکه این محل ها شاهد رجوع بیماران زیادی هستند، می تواند منجر به تشدید شیوع کرونا گردد. بهتر است به صورت آنلاین اقدام به خرید دارو و یا مشاوره با پزشک کنید.

3- مسائل تنفسی

ویروس کرونا پس از ورود به بدن افراد، به اندام ها حمله می نماید. اصلی ترین اندام بدن که درگیر کووید 19 می گردد، ریه ها است. امروزه شاهد آن هستیم که بسیاری از بیماران شدید کرونایی که در بخش مراقبت های ویژه بستری می شوند به دلیل مسائل ریوی، به دستگاه تنفس مصنوعی وابستگی شدیدی دارند. در صورت تنگی نفس بهتر است در خانه کار های ذیل را انجام دهید:

درجه حرارت خانه را پایین نگه دارید. زمانی که اتاق خنک باشد تنفس کردن برای بیماران کرونایی راحت تر است. البته باید مراقب باشید خانه از سیستم تهویه مناسب و بهداشتی برخوردار باشد؛ زیرا نبود سیستم تهویه می تواند به شیوع ویروس در محیط خانه شدت بخشد.

پنجره ها را باز بگذارید و از وجود دائمی جریان هوای تازه در خانه اطمینان حاصل کنید. از پنکه استفاده نکنید؛ زیرا می تواند باعث گسترش شیوع ویروس کرونا گردد.

به آرامی با بینی تنفس کنید و از دهان عمل بازدم را انجام دهید. عمل بازدم با دهان باید بگونه ای باشد که انگار می خواهید یک شمع را خاموش کنید.

به صورت صاف و بدون آنکه قوز کنید بر روی جایگاه بنشینید و شانه های خود را رها کنید.

زمانی که شاهد تنگی نفس شدید هستید به هیچ عنوان دچار استرس نشوید. استرس و تشویش می تواند شرایط شما را بدتر کند.

داشتن تنگی نفس در بیمار، خود می تواند نشانه علائم بسیار جدی تر از بیماری کرونا باشد. اگر می بینید که تنگی نفس دارید و این شرایط هر لحظه بدتر می گردد سریعاً با اورژانس تماس حاصل کنید و به بیمارستان اعزام شوید.

در کنار رعایت موارد فوق، محققان درباره مراقبت از بیماران کرونایی در خانه نیز موارد ذیل را پیشنهاد می نمایند:

نخستین گام برای حفاظت در مقابل یکی از اعضای خانواده که به ویروس کرونا مبتلا شده، این است که بدانیم ویروس چگونه منتقل می گردد. یک فرد از دو طریق می تواند به ویروس کرونا مبتلا گردد: نخست اینکه یک فرد سالم از هوای آلوده به قطرات تنفسی فرد مبتلا به ویروس کرونا تنفس کند؛ این هوای آلوده می تواند ناشی از سرفه، عطسه، تنفس و سخن گفتن فرد بیمار باشد. دوم اینکه، یک فرد سالم با سطوح آلوده به ویروس کرونا تماس داشته باشد و سپس به دهان، بینی، چشم ها و مواد خوراکی دست بزند. ویروس کرونا می تواند در بلند مدت نیز بر روی سطوح زنده باقی بماند.

تحقیقات نشان می دهد ویروس کرونا به راحتی می تواند در هوای محیط گردش کند و باعث بیماری در افراد سالم گردد. از همین رو، ضروری است اعضای خانواده با شناخت روش های انتقال ویروس، خود را از فرد مبتلا دور نگه دارند.

قرنطینه و تهویه مناسب

ایده آل ترین راه حل این است که فرد مبتلا به ویروس کرونا در اتاق مستقل، با حمام و توالت مجزا زندگی کند تا کمترین میزان ارتباط را با سایر اعضای خانواده داشته باشد. با این حال، اگر اختصاص یک اتاق مستقل میسر نباشد، فرد مبتلا باید در دورترین فاصله از دیگر اعضای خانواده قرار گیرد. به خصوص هر فردی آسیب پذیر از اعضای خانواده مانند سالمندان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، باید بیشترین فاصله را با فرد مبتلا داشته باشند.

همچنین تهویه مناسب که بتواند هوای محیط خانه را تغییر دهد، یاری شایانی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا می نماید. بهتر است در محیط های بسته از تهویه مناسب استفاده گردد و نیز پنجره ها برای گردش هوا باز باشد. یکی از راه حل های مناسب این است که در اتاق فرد مبتلا به کرونا بسته باشد تا هوای آلوده اتاق وی به سایر مناطق خانه منتقل نگردد.

بهداشت فردی

تمامی افراد خانواده و به ویژه بیماران مبتلا به کووید 19 باید بهداشت تنفسی را تمرین نمایند. باید در زمان عطسه و سرفه جلوی دهان خود را بگیرند و دستمال آلوده را با رعایت موارد بهداشتی دفع نمایند. رعایت بهداشت دست حتی از رعایت بهداشت تنفسی نیز مهم تر است.

هر فردی در خانواده باید دستهایش را به طور مستمر بشوید، به ویژه پیش از غذا خوردن و بعد از تماس با سطوحی که احتمال می دهد به ویروس کرونا آلوده باشند. برای این کار باید به مدت حداقل 20 ثانیه دست ها را با آب و صابون بشویید و یا با الکل 60 درصد دست ها را ضدعفونی کنید.

سازمان دنیای بهداشت می گوید افراد مبتلا به کرونا بهتر است از ماسک استفاده نمایند تا قطرات آلوده در هوا و محیط پخش نگردد و احتمال سرایت به دیگران کاهش یابد. همچنین افرادی که از این بیماران در خانه مراقب می نمایند نیز باید از ماسک استفاده نمایند. افراد سالم برای نظافت اتاق این بیماران و در صورتی که قرار است با مایعات بدن بیمار مانند آب دهان، استفراغ و اسهال در تماس باشند حتما از دستکش استفاده نمایند.

تمامی زباله های تولیدی فرد مبتلا به کرونا از جمله دستمال کاغذی، ماسک ها و دستکش ها باید در یک سطل زباله مخصوص جمع آوری گردد. این سطح زباله باید دارای در و نیز یک پوشش نایلونی باشد و در زمان خالی کردن آن از دستکش استفاده گردد.

به صورت مشترک از هیچ وسیله ای استفاده نکنید

برای جلوگیری از انتشار احتمالی آلودگی از مصرف مشترک پتو، حوله، مسواک، لیوان و فنجان، ظروف غذاخوری و تجهیزاتی مانند تلفن همراه با افراد مبتلا به ویروس کرونا اکیداً خودداری کنید. اگر احتیاج باشد که به ظروفی که مبتلایان به کووید 19 از آن غذا خورده اند دست بزنید حتما از دستکش بهره ببرید و آن ظروف را با آب داغ و مواد شوینده بشویید. اگر وسایلی را نمی توانید بشویید (مانند تلفن همراه)، بهتر است آن ها را با مواد ضدعفونی نماینده پاک کنید.

نظافت روزانه

بهتر است بصورت روزانه سطوح میز و جایگاه را با مواد ضدعفونی نماینده پاک کنید. باید به طور ویژه به ضدعفونی کردن سطوحی مانند دستگیره ها، در کابینت ها، کلید و پریز، توالت، سینک ظرف شویی و شیر آب که دائماً احتمال آلودگی آن ها وجود دارد، توجه گردد. افرادی که به ویروس کرونا مبتلا هستند بهتر است پس از استفاده از توالت، خود نسبت به نظافت و ضدعفونی کردن آن اقدام نمایند. شواهد نشان می دهد ویروس کرونا در مدفوع انسان نیز وجود دارد و استفاده مشترک از سرویس بهداشتی می تواند سایر افراد خانواده را به ویروس کرونا مبتلا کند.

داشتن توجه لازم به فرد مبتلا

اعضای خانواده باید توجه ویژه ای به فرد مبتلا به کرونا داشته باشند. حتما اطمینان حاصل کنید بیماران از رژیم غذایی مناسب همراه با آب کافی برخوردار باشند. قرار دادن آب کافی در اختیار بیماران بخصوص زمانی که دارای تب و تعریق هستند اهمیت زیادی دارد.

افراد مبتلا به کووید 19 غالباً از ضعف و بی حالی به دلیل پاسخ سیستم ایمنی بدنشان به ویروس رنج می برند. از این رو، اهمیت دارد به میزان کافی استراحت نمایند و محیط آرامی برای آن ها در نظر گرفته گردد. داشتن تب یکی از مکانیسم های دفاعی بدن در مقابل ویروس کروناست. همچنین گلبول های سفید خون در زمانی که فرد تب دارد بهتر می توانند با ویروس مبارزه نمایند. با این حال، در صورتی که فرد تب بالایی را تجربه می نماید می توان از تب بر استفاده کرد.

اهمیت دارد اعضای خانواده به طور پیوسته شخص بیمار را تحت نظر داشته باشند و در صورتی که حال وی رو به وخامت گذاشت، سریعاً به پزشک مراجعه نمایند. همچنین افراد خانواده باید به طور دائم نشانه های ابتلا به کرونا شامل از دست دادن حس بویایی و چشایی، سرفه، عطسه و بثورات پوستی را کنترل نمایند تا در صورت آلودگی به کووید 19، بتوانند سریعا اقدام پیشگیرانه را انجام دهند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 362

به "راه چاره های ساده برای از بین بردن علائم کرونا در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه چاره های ساده برای از بین بردن علائم کرونا در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید