رونمایی از 3 طرح فناورانه در پژوهشکده علوم و فناوری انرژی، ستاری: کارآمدی پژوهش را اصلاح فرهنگ عمومی در جامعه محقق می نماید

به گزارش مالزی ارزان، با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در پژوهشکده علوم و فناوری انرژی دانشگاه صنعتی شریف، از 3 طرح فناورانه ارتباط با صنعت رونمایی شد.

رونمایی از 3 طرح فناورانه در پژوهشکده علوم و فناوری انرژی، ستاری: کارآمدی پژوهش را اصلاح فرهنگ عمومی در جامعه محقق می نماید

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاری در آیین رونمایی از طرح های ملی پژوهشکده علوم و فناوری انرژی، آب و محیط زیست، با اشاره به این که کاربردی شدن پژوهش ها و برطرف احتیاجی از اقتصاد، احتیاج به اصلاح فرهنگ دارد، اضافه نمود: توسعه یک مفهوم فرهنگی است و اگر فرهنگ توسعه اصلاح گردد، بخش های سخت افزار و نرم افزار نیز در پی آن اصلاح می گردد. روزهای نخست، فرهنگ همکاری یک عضو هیئت علمی دانشگاه با صنعت پژوهش های ارتباط با صنعت در دانشگاه های برجسته نیز کم رنگ بود اما اکنون نقش دانشگاه در صنعت پررنگ است. در تمامی دانشگاه های معتبر و شناخته شد جهان نیز عدد قابل توجهی از رودجه دانشگاه ها، از محل ارتباط با صنعت تامین می گردد.

تغییر فرهنگ دانشگاه ها

ستاری ادامه داد: فرهنگ امروز دانشگاه ها با روزهای گذشته متفاوت شده؛ در حالی که محیط پیرامونی دانشگاه در روزهای نخست، ارتباطی با محتوای دانشگاه نداشت، امروز بیش از 600 شرکت دانش بنیان و خلاق در اطراف دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، یکی از اشتباهات سال های قبل را تکیه به بودجه دولتی برای توسعه پژوهش های کاربردی و مساله محور دانست و گفت: از آن جایی که ساختار دولت، برای پژوهش کاربردی مناسب نیست، مجری گری دولت در پژوهش کاربردی و تجاری، نتیجه مطلوبی ندارد و این امر با سرمایه گذاری بخش خصوصی ممکن می گردد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، توسعه مشارکت بخش خصوصی در دانشگاه و پژوهش ها را حاصل مشارکت دولت در تامین زیرساخت ها و تسهیل گری برای بخش خصوصی دانست و گفت: نخستین پروژه خودم را در حوزه نفت در شرکت نارگان شروع کردم و از این فعالیت، بسیار آموختم. این دانشگاه تصمیم گرفته است در تعامل با شرکت نارگان، در راستا توسعه پژوهش ها حرکت کند، نمودی از فرهنگ نو توسعه ای است

وی با اشاره به شکل گیری اکوسیستم فناوری و نوآوری ابراز امیدواری کرد: بالندگی این اکوسیستم با بیش از 6500 شرکت دانش بنیان، 1500 شرکت خلاق و شتابدهنده ها، کارخانه های نوآوری و خانه های خلاق، ادامه یابد و به کشور یاری کند.

رونمایی از 3 پژوهش فناورانه

در این مراسم از لایسنس یا بسته های دانش فنی شامل مدارک و محاسبات راه اندازی واحدهای پروپیلن و پلی اتیلن رونمایی شد. این بسته ها با همکاری متخصصان داخلی طراحی شده است که با یاری آن ها می توان واحدهای یادشده را در کشور به صورت خودکفا راه اندازی کرد.

بعلاوه واحد کاندیشن مانیتورینگ تجهیزات رفت و برگشتی نفت و گاز، طرح فناورانه دیگری بود که رونمایی شد. این مجموعه شامل یک سخت افزار و دو نرم افزار صنعتی است که سخت افزار، داده را از حسگر نصب شده در کمپرسور دریافت و برای تحلیل های لازم به نرم افزار ارسال می نماید

سومین طرح فناورانه، پایلوت واحد تصفیه پساب به روش الکترواکسیداسیون است که پایلوت آن، قابلیت تصفیه 20 مترمکعب پساب در ساعت را دارد.

در تصفیه پساب های صنعتی سه روش فیزیکی شیمسایی و بیولوژیکی کاربرد دارد اما در پساب های صنعتی از تلفیق روش های الکتریکی و شیمیایی استفاده می گردد تا ترکیب شیمیایی پساب هایی که با میکروارگانیسم ها امکان تجزیه شان وجود ندارد بشکند و به ترکیبات قابل دفع شکسته گردد.

این طرح در صنایع شیمیایی، رنگرزی، کاغذ، پلیمر و پتروشیمی قابلیت استفاده دارد و با انجام حمایت ها پایلوت نیمه صنعتی آن به اجرا می رسد.

توسعه فناوری های هوشمند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری بعلاوه به شرکت شرکت طراحی شبیه سازی هوشمند شریف رفت و با فعالان فناور این شرکت دانش بنیان به گفت و گو نشست. این شرکت دانش بنیان در حوزه تجهیزات هوشمند، رصد و تحلیل بازارهای اقتصادی و پایش فعالیت می نماید

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1401 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 1224

به "رونمایی از 3 طرح فناورانه در پژوهشکده علوم و فناوری انرژی، ستاری: کارآمدی پژوهش را اصلاح فرهنگ عمومی در جامعه محقق می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از 3 طرح فناورانه در پژوهشکده علوم و فناوری انرژی، ستاری: کارآمدی پژوهش را اصلاح فرهنگ عمومی در جامعه محقق می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید