مدیریت مطلوب تر پروژه های ارتقای کیفی آب می توانست چالش های موجود را کم تر کند

به گزارش مالزی ارزان، مرکز پژوهش های مجلس گفت: با توجه به اینکه پروژه های پایداری و ارتقای کیفی آب شرب شهر ها از 97 آغاز شده، مدیریت مطلوب تر این برنامه ها می توانست چالش ها را کم کند.

مدیریت مطلوب تر پروژه های ارتقای کیفی آب می توانست چالش های موجود را کم تر کند

به گزارش ، معاونت مطالعات زیربنایی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به بررسی شرایط تنش آب شرب در کشور در سال جاری پرداخت.

در این گزارش آمده است: با توجه به شرایط کاهش بارندگی ها در سال آبی 1400-1399 و همچنین افزایش دمای هوا، پیش بینی می شود که در ماه های گرم سال 1400 شهر های متعددی از کشور با تنش آب شرب روبرو باشند و از این منظر دچار مشکل شوند، همانند آنچه در سال آبی 1397-1396 در برخی از شهر های کشور رخ داد و در مواردی این تنش ها به مناقشات اجتماعی هم تبدیل شدند.

در ادامه این گزارش تصریح شده: در تابستان 1397 از کل جمعیت شهری 6/61 میلیون نفری کشور حدود 5/34 میلیون نفر آن (معادل 56 درصد) تحت تنش آب شرب قرار گرفتند. در سال آبی جاری (1399-1400) تا به امروز درکل کشور نسبت به میانه درازمدت 52 ساله، 36 درصد کاهش بارندگی وجود دارد که از این میان بیشترین کاهش مربوطه به حوضه های آبریز مرزی شرق و قره قوم و همچنین کمترین کاهش هم مربوط به حوضه های آبریز دریاچه ارومیه و دریای خزر است.

در بخش دیگری از این گزارش بیان شده: بدین ترتیب وقوع تنش آب شرب در منطقه ها مختلف کشور محتمل به نظر می رسد. با توجه به اینکه پروژه های پایداری و ارتقای کیفی آب شرب شهر های مختلف کشور از سال 1397 آغاز شده است، مدیریت مطلوب تر این برنامه ها می توانست چالش های موجود در این زمینه را کمتر کند، به خصوص در منطقه ها گرمسیری که عموماً با مسائل آب شرب روبرو هستند مانند استان خوزستان، چنانچه در مورد این پروژه ها اولویت بندی بهتری انجام می شد، قطعاً اجرای پروژه های مربوط به استانی مانند خوزستان در اولویت قرار می گرفت.

نویسندگان این گزارش تاکید کردند: برای مقابله با تنش آب شرب در کشور متولیان بخش آب شرب باید راه حل های موضوعه را از هم اکنون در دستور کار قرار دهند و برنامه ریزی های لازم را انجام دهند. راه حل های مقابله با تنش آب شرب به دو دسته راه حل های کوتاه مدت و بلندمدت تقسیم می شوند. برخی از راه حل های کوتاه مدت که عمدتاً بر مدیریت عرضه پایدار هستند، عبارتند از: افزایش تأمین و تولید آب، طرح های ارتقای کیفی، افزایش توان ذخیره سازی آب، تقویت خرید تضمینی، پایداری خدمات در شرایط اضطرار، توجه به فرایند آبرسانی تا بازچرخانی و استفاده مجدد و تنوع بخشی اعتباری. در کنار این راه حلها، راه حل های بلندمدت که عمدتاً مبتنی بر مدیریت تقاضا هستند، عبارتند از: ارتقای بهره وری، کاهش آب به حساب نیامده، اقدامات کاهش مصرف، فرهنگ سازی و تصحیح الگوی مصرف و اصلاح تعرفه ها.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 مهر 1400 بروزرسانی: 16 مهر 1400 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 1011

به "مدیریت مطلوب تر پروژه های ارتقای کیفی آب می توانست چالش های موجود را کم تر کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیریت مطلوب تر پروژه های ارتقای کیفی آب می توانست چالش های موجود را کم تر کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید