مناسب ترین فاصله چشم از مانیتور باید چقدر باشد؟

به گزارش مالزی ارزان، آیا برای شما هم پیش آمده که هنگام کار با مانیتور، دچار درد شدید در چشم یا سر خود شده باشید؟ شاید فکر کنید این بیماری ها به خاطر کار زیاد به وجود می آیند که البته حق هم دارید، اما رعایت نکردن یک سری نکات ایمنی قبل از کار هم باعث به وجود آمدن آن ها می گردد. برای مثال فاصله درست چشم از مانیتور یک نکته بسیار مهم است که متأسفانه به آن کمتر توجه می گردد.

مناسب ترین فاصله چشم از مانیتور باید چقدر باشد؟

این روزها حجم کارهای پشت سیستم در مقایسه با چندین سال قبل بسیار بیشتر شده است. در نتیجه کاربران بیشتر تمایل به پشت میز نشینی پیدا نموده اند. همین موضوع هم سبب شده فرکانس کار با گوشی یا مانیتور به شدت افزایش پیدا کند، به گونه ای که بسیاری از افراد این روزها دچار کمر درد، سر درد مزمن، چشم درد و بیماری هایی مثل این هستند. البته آنچه که در این مطلب قصد داریم به آن بپردازیم، بیشتر روی فاصله درست چشم از مانیتور تمرکز دارد که اگر رعایت گردد، کاربران می توانند از مسائلی نظیر درد چشم و سر در امان بمانند.

چرا فاصله چشم از مانیتور اهمیت دارد؟

فاصله درست نشستن تا مانیتور اهمیت زیادی دارد زیرا همانطور که گفته شد، اگر این مسأله رعایت نگردد، می تواند باعث ایجاد درد در چشم یا سر کاربر گردد. بسیاری از پدرها و مادرها اصرار دارند شما فاصله زیادی از مانیتور حین کار کردن داشته باشید. اما باید این نکته را هم بدانید که هرچه دورتر بنشینید، نوشته های روی صفحه کوچک تر دیده می شوند و هرچه شما به چشم خود برای تماشا آن محتوی فشار وارد کنید، بیشتر در معرض چشم درد قرار می گیرید.

از طرفی دیگر این نصیحت آن ها که می گویند زیاد به مانیتور نزدیک نشوید هم بی راه نیست. در این حالت همه چیز بزرگ تر می گردد که این موضوع شاید روی کاغذ خوب به نظر برسد اما وقتی فاصله چشم ما با چیزی بسیار کم باشد و در واقع آن چیز را بزرگ تر از حد مشاهده کنیم، چشم ما باید فشار زیادی به خود وارد کند تا بتواند تمام جزئیات را به برترین شکل ممکن در یک کادر دریافت کند. این کار بعلاوه باعث می گردد چشمان شما که دائما هم در حرکت هست، برای اینکه تمام جزئیات را در محیط دید خود داشته باشد، آسیب جدی به خود وارد کند.

برترین فاصله نشستن تا مانیتور، همان فاصله ای است که شما بدون اینکه به خود فشار بیاورید، می توانید متون را بخوانید و کاملا متوجه شوید. یعنی همه چیز در حالت عادی بزرگ و شفاف به نظر برسند. بعلاوه این بزرگی و شفافیت نباید چشم شما را آزار دهد. حتی اگر اندکی به جلو خم شوید تا صفحه را بهتر مشاهده کنید، باز هم آن فاصله، فاصله ایدئال محسوب نمی گردد. پیشنهاد می گردد فونت نوشته های خود را روی sans-serif قرار دهید چرا که برترین فونت برای افرادی است که زیاد با کامپیوتر کار می نمایند.

اگر فکر می کنید فاصله شما با مانیتور خوب و ایدئال است اما باز هم علائم سر درد، چشم درد، تاری و… دارید، بهتر است هر چند دقیقه یک بار از کار فاصله گرفته و چشمان خود را ببندید تا استراحت نمایند. در این وقفه کوتاه باید هر محصولی که نمایشگر دارد را کنار بگذارید، نه اینکه برای فرار از مانیتور، به گوشی خود پناه ببرید. اندکی هوا بخورید، چشم خود را ورزش دهید و آن ها را با آب بشویید تا مجددا برای کار آماده گردد.

فاصله چشم از مانیتور باید چقدر باشد؟

می رسیم به پرسش اصلی؛ نشستن در چه فاصله ای از مانیتور ایدئال محسوب می گردد؟ به صورت کلی گفته می گردد یک دست باید از مانیتور تا چشم کاربر فاصله وجود داشته باشد. به عبارتی ساده تر، این میزان بین 20 تا 30 اینچ خواهد بود که می گردد چیزی حدود 50.8 تا 76.2 سانتی متر.

حال خودتان تنظیم کنید که در کدام فاصله بین این دو میزان یادشده، می توانید آن معیاری که در بالا گفتیم را داشته باشید؛ یعنی همه چیز شفاف و بزرگ باشد و در عین حال به چشمان شما فشاری وارد نگردد یا مجبور نباشید برای تماشا محتوی، خود را به سمت مانیتور خم کنید. چون با خم شدن به سمت مانیتور، کمر درد هم به مسائل دیگر شما اضافه خواهد شد.

اگر چشم شما حتی با رعایت کردن این فاصله هم خشک می گردد و درد می گیرد، چند بار پلک بزنید. بسیاری از افراد تمایل دارند وقتی با مانیتور کار می نمایند، کمتر پلک بزنند. این کار باعث وارد شدن صدمات زیادی به چشم می گردد. پلک زدن چشم را مرطوب نگه می دارد و باعث می گردد به خشکی و سوزش دچار نگردد. بنابراین اصلا آن را از قلم نیاندازید.

بعلاوه بعضی از افراد چون مانیتور را هم سطح با چشم خود تنظیم می نمایند، شاید مجبور شوند گاهی اوقات چشم خود را برای تماشا محتوی درون آن، خیلی باز نمایند. پیشنهاد می گردد به جای این کار، مانیتور را اندکی پایین تر از سطح چشم تنظیم کنید تا به آن اشراف داشته باشید. بدین ترتیب شما دیگر احتیاجی ندارید که چشمتان را بیش از حد باز کنید.

استفاده از مانیتورهای چندگانه

اگر از چند مانیتور استفاده می کنید و می خواهید همچنان فاصله 20 تا 30 اینچی را حفظ کنید، شاید برایتان سخت باشد چون مانیتورها، خصوصا آن هایی که منحنی هستند، فواصل مختلفی از هم دارند. اما سعی کنید تا جایی که امکان دارد آن ها را در کنار هم قرار دهید تا مجبور نشوید دائما شرایط خود را برای دید بهتر تغییر دهید. بعلاوه بهتر است بین آن ها فاصله ای هم وجود نداشته باشد و همگی به یک میزان باشند؛ یعنی مجبور نباشید برای تماشا یک مانیتور، خیلی به خود فشار وارد کنید و به این طرف و آن طرف بچرخید.

اگر یک مانیتور به میزان دیگری بلند نیست، می توانید زیر آن یک پایه قرار دهید تا بالاتر بیاید و با مانیتور دیگری که دارید هم سطح گردد. حال این پایه می تواند کتاب باشد یا هر چیز دیگری. اما در انجام این کار اصلا سهل انگاری نکنید. اگر دو مانیتور هم میزان هم دارید، تصور نکنید همه چیز تمام شده است؛ حال باید خود را در دقیق ترین شرایط قرار دهید که نشستن درست در مرکز آن هاست. با این کار شما مجبور نخواهید شد سر خود را برای مشاهده مانیتور دوم، خیلی بچرخانید. در این شرایط، سیستم سه مانیتوره می تواند بسیار عالی باشد چرا که یکی از آن ها را درست روبروی خود قرار می دهید و دیگری را در طرفین آن.

تنها کاری که باید بکنید این است که مطمئن شوید گردن شما خیلی به این طرف و آن طرف نمی رود چون می تواند باعث ایجاد درد در این ناحیه گردد. گردن ورزش های خاص خود را دارد که می توانید بعد از هر چند دقیقه کار، آن ها را انجام دهید. اگر هم مجبور هستید بچرخید، سعی کنید جایگاه خود را بچرخانید تا بدن شما کاملا بچرخد و نه فقط بخشی از آن.

اگر لپ تاپ داشته باشیم چطور؟

داشتن لپ تاپ باعث می گردد کاربران به خاطر سهولت نگه داری آن در شرایط مختلف، ارگونومی مناسب بدن را فراموش نموده و در شرایط نامناسبی از آن استفاده نمایند. از طرفی چون صفحه کلید و نمایشگر به هم متصل هستند، شما خواه یا ناخواه مجبور می شوید در یک فاصله ثابت از آن قرار بگیرید. برترین راه چاره برای کسانی که زیاد از لپ تاپ استفاده می نمایند این است که یک صفحه کلید و ماوس اکسترنال خریداری نمایند.

در این حالت لپ تاپ به عنوان یک مانیتور می تواند در یک سطح بلند مثل میز قرار بگیرد و کاربر هم با صفحه کلید و ماوس با آن کار کند. شاید این کار هزینه بر باشد اما قطعا سلامتی شما اهمیت بسیار بیشتری دارد. ضمناً، هزینه خرید یک صفحه کلید و ماوس معمولی هم آنقدرها زیاد نخواهد شد.

جایگاه خوب فراموش نگردد

توجه داشته باشید فاصله گرفتن از مانیتور فقط یک بخش ماجراست. اگر شما جایگاه خوبی نداشته باشید که به شما اجازه مانور ندهد، باز هم مجبور خواهید شد بیش از حد گردن و سر خود را حرکت دهید. بعلاوه بیشتر نقاط بدن شما در فشار شدید قرار می گیرند. در نتیجه وقتی یک سیستم خریداری می کنید یا می دانید قرار است زیاد با سیستم سر و کار داشته باشید، حتما برای خرید یک جایگاه خوب، هزینه کنید.

بعلاوه باید به این نکته مهم اشاره داشته باشیم که فرقی نمی کند از چه مانیتوری استفاده می کنید. تصور نکنید حالا که یک مانیتور قابلیت های محافظتی زیادی دارد، می توانید در هر شرایطی روبروی آن بنشینید بدون اینکه آسیبی به چشم شما وارد گردد. هرچند خرید مانیتور باکیفیت واقعا واجب است، اما رعایت کردن نکات ایمنی یادشده در هر شرایطی واجب تر است. چشم ما هم مانند هر عضو دیگر احتیاج به استراحت و تمرین دارد. بنابراین باید به خوبی با آن رفتار و از آن محافظت کرد.

منبع: How To Geek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 29 تیر 1401 بروزرسانی: 29 تیر 1401 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 1286

به "مناسب ترین فاصله چشم از مانیتور باید چقدر باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مناسب ترین فاصله چشم از مانیتور باید چقدر باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید