واحدهای مسکن ملی 2 ساله تمام می شوند

به گزارش مالزی ارزان، وزیر راه و شهرسازی گفت: هر پروژه اقدام ملی مسکن باید در زمان تعیین شده مرحله آماده سازی آن انجام گردد تا مردم بتوانند خانه هایشان را تحویل بگیرند و نباید از این زمان بندی تجاوز کند.

واحدهای مسکن ملی 2 ساله تمام می شوند

جهت دریافت خدمات پتینه سقف منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی امروز 30 فروردین در حاشیه بازدید از پروژه های طرح اقدام ملی مسکن شهر جدید پرند در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پرند یکی از شهرهای جدید و با کیفیت است که توانسته است پاسخ خوب و روشنی به قشری از جامعه در کنار کلان شهر تهران بدهد.

حرکت پرند به سمت نیم میلیون نفری شدن

وی گفت: اکنون این شهر به سمت یک شهر نیم میلیون نفری حرکت نموده است و ما برای این شهر دو موضوع مهم را در دستور کار قرار دادیم. یکی از این مسائل، مربوط به راه های دسترسی و توسعه ظرفیت راه ها بود که هم قطار حومه ای برقرار شد و مسافر را جابه جا می نماید و هم اتصال به مترو برقرار شد که با شهرداری تهران به تعامل رسیدیم و امیدواریم که بتوانیم با مشارکتی که آن ها انجام خواهند داد و نقشی که ایفا می نمایند، سریع تر به اتمام برسند و دسترسی ریلی برقرار گردد و اتصال راه دسترسی که وجود داشته است، بهبود پیدا کند.

امکانات رفاهی، آموزشی و فرهنگی در پرند ایجاد گردد

اسلامی عنوان نمود: نکته دیگر این است که در شهر امکاناتی برای زندگی مردم در فضاهای مورد احتیاج اعم از بهداشتی، درمانی، فرهنگی، ورزشی، تفریحی، تجاری، خدماتی و آموزشی به وجود آید که همه این ها جز مواردی هستند که در دستور کار قرار دارند و بخش زیادی از آن در دست اجراست و بخش دیگر از آن نیز تا به امروز به بهره برداری رسیده است.

برنامه ساخت 26 هزار مسکن ملی در پرند

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: موضوع دیگر بحث مسکن است که 26 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی برای این شهر به میزانی که برای مردم ثبت نام انجام شده برنامه ریزی شده است و تفاهم نامه ای که با دستگاه های مختلف اجرایی کشور داشتیم برای فراوری مسکن، هم اکنون حدود 11 هزار واحد آن آغاز شده که امروز از بیشتر این پروژه ها بازدید به عمل آمد. حدود 15 هزار واحد دیگر نیز در برنامه است و در فاز دوم که در آینده در این شهر ثبت نام انجام خواهد گرفت، کار عملیاتی آن وارد اجرا خواهد شد.

وی ضمن برشمردن پیشرفت های فیزیکی انجام گرفته در پروژه های پرند، گفت: پیشرفت های پروژه ها متفاوت است. سری اول تقریباً در آستانه افتتاح است که طرح های اقدام ملی مسکن هستند و به زودی به مردم تحویل داده خواهند شد و بخش های دیگر نیز یا در مرحله سفت کاری یا در حال تشکیل اسکلت ساختمان هستند.

اسلامی اعلام کرد: پروژه ای که امروز از آن بازدید شد، 1800 واحدی است که تقریباً نیمی از اسکلت پروژه رو به اتمام است و پیمانکاران نیز در حال انجام هستند. در بخش دیگری از پروژه ها هم کار آغاز شده است که در مرحله فونداسیون هستند.

الزام به تکمیل پروژه های اقدام ملی مسکن حدبیشتر تا 18 ماه

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: طرح های اقدام ملی مسکن دو مؤلفه دارند که یک بخش آن تسهیل گری است که خود دستگاه ها از جمله وزارت راه و شهرسازی باید برای عقد قرارداد و تهیه نقشه و صدور مجوز اقدام نمایند که بخش مهمی از کار است و بخش دوم نیز مردمی هستند که عضو می شوند و باید آورده خود را به حساب واریز نمایند. این دو هر چقدر روان تر کار نمایند و به موقع تر باشند، پروژه در خاتمه مقرر به خاتمه می رسد.

وی در ادامه گفت: ولی کل برنامه هر پروژه ای 18 ماه تا حدبیشتر دو سال باید طول بکشد؛ یعنی از زمانی که قرارداد منعقد می گردد 18 ماه فرصت است تا به موارد تکمیلی آن که شامل آماده سازی است، برسد. تا مردم سر دو سال بتوانند خانه هایشان را تحویل بگیرند و این موضوع در هر پروژه ای صدق می نماید و پروژه ها از این زمان بندی نباید تجاوز کند.

اتمام پروژه تقاطع غیر همسطح شهرک صنعتی پرند طی 14 ماه

اسلامی اظهار کرد: شهرک صنعتی پرند، با ظرفیت بسیار خوبی که دارد، یکی از شهرک های صنعتی فعال است که با توجه به آمدوشد و لجستیک سنگینی که دارد، احتیاج داشت تا یک تقاطع غیر هم سطح در آن به وجود بیاید. این تقاطع ظرف 14 ماه طراحی، ساخته و امروز افتتاح شد و یک گره عظیمی از این منطقه را رفع کرد.

وی اضافه نمود: موضوع دیگر مربوط به روکش آسفالت جاده ساوه به پرند بود که بعد از سال ها امروز خاتمه یافته می تواند قلمداد گردد. نکته دوم بحث پارک مشاهیر است که این پارک یک رود دره است و امروز فاز دوم آن به افتتاح رسید. اگر سال های 90 و 91 این محل را مشاهده می کردید، یک بیابان بود که با طراحی که انجام گرفت، یک پارک عظیم و گسترده و با ظرفیت عالی برای مردم پرند است که فرصت تفریحی فوق العاده ای را به وجود می آورد.

پاسگاه انتظامی در پرند می سازیم

اسلامی گفت: از دیگر موارد، درمانگاه است که افتتاح آن انجام خواهد شد و به زودی ساختمان هایی که مربوط به حوزه های انتظامی و امنیتی هستند، امروز بهره برداری آن کلید خورده و به علاوه کارهایی که در بخش آینده نگری برای اینجا داریم مانند آرامستان است که جزو مطالبات مردمی بود و امیدواریم که ازاین گونه خدمات که مطالبه مردم هستند، در زمان بندی خودش، با مساعدت همکاران ما به اتمام برسند تا مردمی که در اینجا زندگی می نمایند هیچ گونه کمبود و دغدغه ای نداشته باشند.

اسلامی درباره پروژه های معطل مانده مسکن مهر و تعاونی های مسکن اظهار کرد: نکته حائز اهمیت مسکن مهر این است که تقریباً در بیشتر کشور در شهرها و پروژه ها تمام شده است و آن هایی که طرف قرارداد وزارت راه و شهرسازی بودند به اتمام رسیده است.

وی اضافه نمود: ما کمتر از 30 هزار واحد داریم که تا قبل از خاتمه دولت تحویل خواهند شد و بخشی که در پرند هست که 3800 واحدی شرکت کیسون در دست اجرا دارد این بازسازی آخرین پروژه های مسکن مهر است که انجام می گردد.

عضو کابینه دولت دوازدهم اظهار کرد: نوع دوم پروژه های خود مالکی هستند که عمدتاً تعاونی بوده و مسائل حقوقی دارند زیرا در آن ها تخلفاتی انجام شده که این ها در پرونده در محاکم قضائی دارند و خارج از کنترل ما است.

توقف 20 ساله یک پروژه 4 هزار واحدی تعاونی ساز در شهر جدید پرند

وی گفت: به طور مثال پروژه ای که امروز مشاهده کردید، یک پروژه ای است که با یک تعریف می گویند 4 هزار عضو دارد و تعریف دیگر می گویند حدود 2 هزار و 600 عضو دارد و مسائل حقوقی آن حل نمی گردد و مسئله ای است که 20 سال است همچنان مانده و مربوط به مسکن مهر هم نیست.

اسلامی توضیح داد: امروز اعلام کردیم مردمی که عضو این تعاونی ها هستند اقرارنامه بدهند تا به این شکل به شرکت عمران پرند اختیار داده تا این پروژه را تحویل بگیرد و همچنین بپذیرند که با نرخ تمام شده شرکت عمران این پروژه را تکمیل نموده و در اختیار آنها قرار دهد. به شکلی که متعهد شوند که در زمان بندی مقرر، قیمت تمام شده برای مسکن خودشان را پرداخت نمایند.

وی گفت: اگر این اتفاق بیفتد و این وکالت نامه و اختیار را بدهند، با یک فصل مشترکی این پروژه را می توانیم طی یک فرایند حقوقی، نجات داده و این یک راهکار است. این راهکار را برای تعداد دیگری از پروژه ها نیز می توانیم انجام دهیم تا مردم نجات پیدا نمایند.

اسلامی تأکید کرد: اگر مردم بپذیرند و در این جهت قرار بگیرند این مشکل رفع می گردد اما اگر باورشان این باشد که پولی که به تعاونی سال ها پیش داده اند و بخواهند بر این باور بمانند، این موضوع به دادگاه رفته و معین نیست که عاقبت چه سرانجامی خواهد داشت و زمان می گذرد و این خانه ها نیز همچنان می مانند و قیمت تمام شده آن نیز هر روز افزایش پیدا می نماید.

وزیر راه و شهرسازی درباره چگونگی برخورد با مدیران متخلف تعاونی ها گفت: آن گونه که ما آگاه هستیم و به دادستان کل کشور و وزارت تعاون منعکس کردیم، این ها مواردی هستند که هم اداره کل تعاونی استانی و هم بخش قضائی استان در آن نقش دارند و هر کدام از این ها یک پرونده و یک موضوع خاص هستند و نمی توان در خصوص آن یک حرف فراگیر را مطرح نمود.

بعضی پروژه های مسکن مهر پرند تمام شده ولی مردم هنوز آورده شأن را تکمیل ننموده اند

وی توضیح داد: آنچه برای ما مهم است؛ مردمی هستند که در این موضوع اسیر هستند و به امید خانه دار شدن در آن پروژه ها عضو شده اند. البته ما پروژه هایی داریم که از جنس مسکن مهر هستند و رو به اتمام بوده و تمام شده اند و مردم تعهدات اقتصادی خودشان را انجام ندادند که و باید برای تحویل آن ها اقدام نمایند.

اسلامی تأکید کرد: امیدواریم با نقشی که از سوی مردم ایفا می گردد و پیگیری که انجام می دهیم، چون حقوق خصوصی مردم است و جزو قلمرو مدیریت ما نیست، مردم مشارکت داشته باشند تا مسائل حل گردد.

وزیر راه و شهرسازی ضمن ابراز رضایت از اقدامات عمرانی انجام گرفته در پرند عنوان نمود: با توجه به شرایط اقتصادی که در آن قرار داریم و وضعیتی که بوده است، امیدواریم کارهای به جامانده به خصوص در محیط های مسکونی با یک سری اقدامات تکمیلی، انجام گردد.

اسلامی تاکید نمود: اقداماتی باید در محوطه ها انجام گردد، از جمله رفع کردن کمبود بازارچه و پارک برای بازی بچه ها و امکانات از این قبیل که مردم احتیاج دارند و مدیرعامل در دستور کار خود قرار می دهند تا پروژه هایی که مردم احتیاج دارند به آن سرعت بخشیده گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 791

به "واحدهای مسکن ملی 2 ساله تمام می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واحدهای مسکن ملی 2 ساله تمام می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید