وقتی کیارستمی و کشاورز قواعد خود را بر هم زدند

به گزارش مالزی ارزان، هم عباس کیارستمی رسم همیشگی اش را بر هم زد و هم محمد علی کشاورز کوله بار سنگین تجربه هایش را کنار گذاشت تا درختان زیتون، به بار بنشینند و افتخاری دیگر نصیب سینمای ایران نمایند.

وقتی کیارستمی و کشاورز قواعد خود را بر هم زدند

به گزارش خبرنگاران، آخرین روزهای خرداد و اولین روزهای تیر در سینمای ایران، روزهایی پر اتفاق هستند. از تولد و درگذشت عباس کیارستمی تا سالروز تولد عزت الله انتظامی، از درگذشت حمید سمندریان تا تولد رضا کیانیان.

و حالا به انگیزه درگذشت محمد علی کشاورز، خاطره ای از او و همکاری اش با عباس کیارستمی روایت می کنیم.

عباس کیارستمی در فیلمسازی سبک و سیاق خودش را داشت.فیلم هایش در عین پیچیدگی ساده بنظر می رسیدند. شاید هم برای همین سراغ بازیگران حرفه ای نمی رفت و نابازیگران را برای جان بخشی به کارکترهایش بهتر می دانست، با این حال او گاهی این قاعده خود را می شکست.

اینکه او در محمد علی کشاورز چه دیده بود که رسم همیشگی خود را کنار گذاشت و با این بازیگر توانمند که پیشینه ای انکارنشدنی در تئاتر، سینما و تلویزیون داشت، همکاری کند، داستان جالبی دارد.

کشاورز، کیارستمی را به واسطه فیلم هایش می شناخت و کیارستمی هم کشاورز را مردی دیده بود که شبیه هیچ کس نیست و شبیه خودش است. پس او را برای بازی در نقش کارگردان فیلم زیر درختان زیتون انتخاب کرد.

کشاورز اما می دانست نباید با تجربه های بازیگری اش بیاید. او در گفتگویی که سال ها پیش با خبرنگاران داشت، درباره این تجربه گفته بود: من در زیر درختان زیتون به عنوان یک هنرپیشه حرفه ای کار نکردم، عباس هم از من همین را می خواست. او از تواناترین کارگردان هاست و دقیقا می داند که چه می خواهد قبل از اینکه کاری را آغاز کند لوکیشن ها را انتخاب می نماید و براساس آن سناریو می نویسد و دقیقا می داند کجا فیلمبرداری کند و رهبری فوق العاده خوبی در کار دارد.

کشاورز سال ها بعد هم که اصغر فرهادی در سینمای دنیا درخشید، از او و کیارستمی به عنوان دو سینماگر افتخار آفرین ایران سخن گفت. او در ملاقاتی که حجت الله ایوبی رییس وقت سازمان سینمایی در آستانه روز سینما با او داشت، از موفقیت های بین المللی فرهادی ابراز خوشنودی کرد، یادی از کیارستمی کرد و نکاتی را هم درباره سینمای ایران اعلام کرد: آدم از دیدن موفقیت اصغر فرهادی خرسند می گردد. ببینید او در دنیا چه نموده است! همچنان که خدا رحمت کند عباس کیارستمی را که چگونه در عرصه دنیای می درخشید. من با او کار نموده ام او معمولا با هنرپیشه های آنچنانی کار نمی کرد اما همواره آثارش قابل توجه بود.

زیر درختان زیتون ساخته شد و در دنیا و ایران دیده شد، فیلمی که کشاورز در آن نقش کیارستمی را بازی نموده بود.

برای بازیگران ایرانی کمتر پیش می آید که بتوانند با بازیگران مطرح دنیا همبازی شوند و شاید بسیاری ندانند که کشاورز با بازیگران عظیم دنیا همچون آنتونی کوئین هم همکاری نموده بود: من هرچند هنرمندی ایرانی هستم اما با هنرپیشه های گردن کلفت دنیای کار نموده ام و می دیدم هنرمندی مانند آنتونی کوئین چه پرسش هایی در خصوص شاعران عظیم ما داشت.

شاعرانی مانند سعدی و مولانا و حافظ که کشاورز خود نیز آنان را می ستود: جوانانی که به آمریکا و دیگر کشورها می فرایند چه نموده اند؟ بیرون از این کشور هیچ خبری نیست و باید در سرزمین خودمان که تاریخ طولانی در دنیا دارد، بمانیم و کار کنیم.کجای دنیا مثل مولوی، سعدی و حافظ دارد؟ جوانانی که می خواهند در سینما کار نمایند اول باید فرهنگ و اقلیم های کشور خود را بشناسند تا بعد بتوانند آثار قابل توجهی خلق نمایند.

این بازیگر در آن ملاقات سفارش و توصیه دیگری هم برای جوانان داشت: بچه ها کار کنید و غُر نزنید!

محمد علی کشاورز هم چند روزی است که راهی دنیایی دیگر شده است؛ دنیای که کیارستمی چند سالی است به آن عزم سفر نموده و شاید در آن دنیا که می گویند از این دنیا بهتر است، باز هم درختان زیتونی باشند که به بار بنشینند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 269

به "وقتی کیارستمی و کشاورز قواعد خود را بر هم زدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی کیارستمی و کشاورز قواعد خود را بر هم زدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید