چرا صبح ها با سردرد از خواب بیدار می شویم؟

به گزارش مالزی ارزان، سردرد های صبحگاهی به دلایل مختلفی رخ می دهند. ممکن است هر چند وقت یکبار بعد از یک خواب بی کیفیت شبانه یا استرس و اضطراب ناشی از یک کابوس، یکی از انواع سردرد را تجربه کنید. این سردرد ها می توانند باعث ایجاد دردی مبهم، تیز یا ضربان دار گردد. این سردرد ها به طور مختصر، یک ساعت یا کمتر، یا برای یک دوره طولانی تا چند روز ادامه دارند.

چرا صبح ها با سردرد از خواب بیدار می شویم؟

سردرد صبحگاهی ممکن است نتیجه تغییر در فیزیولوژی بدن باشد. در ساعات اولیه صبح، سطح تحمل درد در بدن کمتر است و علاوه بر این، بدن ممکن است در این ساعات، آدرنالین بیشتری ترشح کند و در نتیجه حملات میگرن ایجاد گردد. سردرد های صبحگاهی اغلب فرد را در ساعات ابتدایی صبح (4 صبح به بعد) از خواب بیدار می نمایند و خواب دوباره را سخت می سازند. رایج ترین انواع سردرد صبحگاهی عبارتند از: سردرد خوشه ای، میگرن و سردرد تنشی.

چه عواملی در بروز سردرد های صبحگاهی مؤثرند؟

در ادامه به بعضی از شرایط و عواملی که می توانند باعث سردرد های صبحگاهی شوند، اشاره می گردد:

1) بی خوابی

بی خوابی می تواند بر الگو های خواب شما تأثیر منفی بگذارد و باعث کم خوابی و افت کیفیت خواب گردد. کم خوابی یکی از دلایل شایع سردرد های صبحگاهی است و می تواند باعث میگرن گردد.

2) افسردگی یا اضطراب

تحقیقات نشان می دهد که اختلالات خلقی و دوره های میگرن اغلب با هم اتفاق می افتند و داشتن یکی از این حالات، نشان دهنده خطر بالاتر ابتلا به دیگری است. به عبارتی، هرچه دفعات حملات میگرن در یک فرد بیشتر باشد، احتمال ابتلا به اختلالات خلقی نیز بیشتر است و بالعکس.

3) خروپف یا آپنه خواب

اختلال خواب ناشی از خروپف یا آپنه خواب ممکن است منشأ سردرد های صبحگاهی باشد. خروپف به تنهایی یک بیماری یا نشانه ای از آپنه خواب است. آپنه خواب باعث می گردد که در طول خواب شبانه، برای مدتی کوتاه تنفس متوقف گردد. سردرد های مرتبط با آپنه خواب حدود 30 دقیقه طول می کشد.

4) دندان قروچه کردن

دندان قروچه یا فشردن دندان ها به هم در طول شب، نوعی اختلال خواب است. به باور بعضی محققان، سردرد های صبحگاهی که معمولاً با دندان قروچه مرتبط هستند، ممکن است ناشی از اختلال در مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) باشند.

5) کشیدگی عضلات

در بعضی موارد، سردرد های اول صبح نتیجه کشیدگی عضلات گردن است. در این شرایط ضروری است شرایط خواب و نوع بالش خود را ارزیابی کنید. پیدا کردن بالش مناسب نیازمند آزمون و خطاست. بالش های نرم، گردن و ستون فقرات را به درستی بالا نگه نمی دارند و بالش های سفت زاویه زیادی را در این ناحیه ایجاد می نمایند. بالش باید سر و گردن را در شرایطی شبیه به حالت ایستاده نگه دارد.

6) مصرف بعضی دارو ها

بعضی دارو ها ممکن است با الگو های خواب شما تداخل داشته باشد و منجر به اختلال در خواب و سردرد های صبحگاهی گردد. به طور مثال، بعضی از دارو ها مانند بنزودیازپین ها که برای درمان اختلالات خواب استفاده می شوند ممکن است سردرد را تحریک یا تشدید نمایند.

7) اختلال در ریتم شبانه روزی بدن

تحقیقات نشان داده است که اختلالات یا تغییرات ریتم شبانه روزی ممکن است در بروز حملات میگرنی و سردرد های خوشه ای نقش داشته باشد. ریتم های شبانه روزی چرخه های بیولوژیکی تقریباً 24 ساعته هستند که بین انسان ها، حیوانات، گیاهان و حتی باکتری ها مشترک است. شناخته شده ترین ریتم شبانه روزی، چرخه خواب و بیداری است. برای برطرف این اختلال پیشنهاد می گردد برنامه خواب و بیداری منظمی داشته باشید، سر ساعت تعیینی به رختخواب بروید و سر ساعت تعیینی از خواب بیدار شوید و به طور معمول 6 تا 8 ساعت در شب بخوابید.

8) پرخوابی

خواب زیاد یک محرک رایج برای سردرد صبحگاهی است. دلیل دقیق این امر ناتعیین است، اما به طور کلی تصور می گردد ناشی از اختلال در ریتم طبیعی شبانه روزی و مسیر های عصبی در مغز باشد. برترین راه برای جلوگیری از سردرد صبحگاهی ناشی از پرخوابی این است که چرخه طبیعی بیداری و خواب خود را با رفتن به رختخواب در ساعت تعیین و بیدار شدن در یک زمان تعیین بازگردانید.

چگونه سردرد های صبحگاهی را درمان کنیم؟

درمان سردرد های صبحگاهی بسته به دلیل آن فرق دارد. با مراجعه به پزشک و مصرف دارو می توان این درد ها را کنترل کرد. هم چنین تغییرات سبک زندگی گاهی اوقات می تواند به برطرف سردرد های صبحگاهی، به ویژه حملات میگرنی، یاری کند.

خواب خوب: یک برنامه خواب سالم داشته باشید و محیط اتاق خواب خود را برای یک خواب آرام آماده کنید.

ورزش: ورزش منظم می تواند به کاهش دفعات و شدت حملات میگرنی یاری کند.

تغذیه مناسب: رژیم غذایی سالم و هیدراتاسیون کافی داشته باشید.

مدیریت استرس: مدیتیشن، یوگا یا هر تمرین دیگری که به آرامش شما یاری می نماید و سطح استرس را در زندگی شما کاهش می دهد، انجام دهید.

منبع: فرارو
انتشار: 14 مرداد 1402 بروزرسانی: 14 مرداد 1402 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 1466

به "چرا صبح ها با سردرد از خواب بیدار می شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا صبح ها با سردرد از خواب بیدار می شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید