کاخ ضرب المثل ها لقب کدام یکی از کاخ هاست؟

به گزارش مالزی ارزان، کاخ یاقوت، سال 1262 خورشیدی و در دوران ناصرالدین شاه در منطقه سرخه حصار بنا قرار گرفت.این کاخ سلطنتی دارای دو عمارت به نام های کوشک بیرونی و حرم خانه بود و دارای دویست اتاق است.

کاخ ضرب المثل ها لقب کدام یکی از کاخ هاست؟

افزون بر کاخ اصلی، ساختمان های دیگری مانند کاروانسرا، سربازخانه و گرمابه در این باغ وجود داشت که امروز اثری از آن ها باقی نمانده است. هزینه صرف شده برای ساخت این بنا در سال 1262 خورشیدی نزدیک به 15 هزار تومان بوده و یکبار هم در قاجار دچار آتش سوزی شده اما بعد از بازسازی سر پا باقی ماند.

گفته می گردد این کاخ سرآغاز ضرب المثل هایی مانند بادمجان دورقاب چین، و یه آشی برات بپزم که یک وجب روش روغن باشه است که در آن موقع و در آشپزخانه این کاخ پدیدار شده بود.

این بنای ایوانی در بالای در ورودی دارد که در معماری اروپایی ویژه معرفی شدن اشخاص مهم (مانند ملکه انگلستان یا پاپ) و ابراز احساسات به مردم است که هیچ تأثیری از معماری ایرانی نگرفته است.

این کاخ سلطنتی دارای دو عمارت به نام های کوشک بیرونی و حرم خانه بود و روی هم رفته دارای نزدیک به دویست اتاق بود. افزون بر کاخ اصلی، ساختمان های دیگری مانند کاروانسرا، سربازخانه و گرمابه در این باغ وجود داشت که امروز اثری از آن ها باقی نمانده است.

گفتی است این بنادر سال 1355 با تصویب مجلس به بیمارستان عمومی تبدیل شد و اکنون بیمارستان شهید لواسانی تهران است.

باشگاه خبرنگاران

منبع: گردشبان
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 627

به "کاخ ضرب المثل ها لقب کدام یکی از کاخ هاست؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "کاخ ضرب المثل ها لقب کدام یکی از کاخ هاست؟" امتیاز داده است | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ ضرب المثل ها لقب کدام یکی از کاخ هاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید