5 نشانه که می گوید خودرو شما احتیاج به تعویض روغن موتور دارد

به گزارش مالزی ارزان، یکی از اساسی ترین اقداماتی که برای سالم نگه داشتن خودرو باید انجام داد، تعویض منظم روغن موتور است. با این حال، به علت اینکه کار تعویض روغن، بسیار ساده است و معمولاً باید هر چند ماه یکبار آن را انجام داد، بعضی رانندگان ممکن است این کار را به تعویق بیندازند یا فراموش نمایند.

5 نشانه که می گوید خودرو شما احتیاج به تعویض روغن موتور دارد

خبرنگاران - هر خودرویی با افزایش سال ساخت، افزایش مسافت پیموده شده یا رانندگی در آب و هوای شدید، به تغییرات مکرر روغن احتیاج دارد. اما سوالی که پیش می آید چگونه می توان فهمید که از آخرین تعویض روغن چقدر زمان گذشته است؟

در این گزارش 5 علامت هشدار دهنده را آورده ایم که نشان می دهد برترین زمان برای تعویض روغن چه زمانی است.

اُفت سطح روغن

یکی از راه ها برای تشخیص زمان تعویض روغن کم شدن سطح آن است. احتیاج است که حتما هر چند وقت یکبار سطح روغن موتور را آنالیز کنید و اگر این کار را انجام ندهید، این احتمال وجود دارد که ناگهان با افت شدید سطح روغن روبرو شوید.

اغلب اوقات، اگر سطح روغن افت نموده باشد، آسیب جدی به سیستم وارد می نماید و ممکن است مجبور شوید هزینه های اضافی ناشی از تعویض یا مراقبت از این مشکل را متحمل شوید.

افزایش صدای موتور

روغن موتور اساساً موتور را روغن کاری می کند تا اجزای آن به طور یکنواخت کار نمایند. اگر متوجه شدید روغن در حال تغییر شکل بوده و بافت آن تغییر نموده است باید اقدام به تعویض آن کنید چرا که آسیب جدی به موتور وارد می نماید. اگر حین رانندگی متوجه صدایی از موتور شدید باید روغن موتور را چک کنید.

تغییر شکل بافت روغن

یکی دیگر از مواردی که باید در مورد زمان تعویض روغن موتور بدانید، مشاهده تغییر رنگ آن است. یعنی ببینید رنگ آن تیره تیره شده است.

این به علت گرمای دائمی است که هنگام روشن شدن موتور در معرض آن قرار می گیرد. بنابراین یکی از راه های مطمئن برای تشخیص اینکه آیا موتور احتیاج به تعویض روغن دارد، آنالیز رنگ و بافت روغن است. اگر کاملاً تیره و ضخیم است، به تعویض روغن احتیاج دارد.

مسافت پیموده شده بیشتر از حد معمول

اگر به تازگی از یک سفر جاده ای طولانی یا یک سفر کاری طولانی مدت بازگشته اید، ممکن است لازم باشد اتومبیل خود را برای تعویض روغن به یک مکانیکی ببرید.

هر زمان که بیش از حد معمول مسافتی را پیمودید، باید سطح و رنگ روغن موتور را آنالیز کنید و در صورت تغییر در آن باید اقدام به تعویض روغن کنید.

چراغ موتور را چک کنید

چراغ check engine در پشت آمپر می تواند به دلایل متعدد مکانیکی روشن گردد. اگر خودروی شما چراغ تعویض روغن ندارد یا شرایط روغن را نمی دانید، اگر این چراغ روشن شد می تواند نشانه ای در مورد اخطار تعویض روغن باشد.

منبع: yjc

منبع: بیت ران
انتشار: 19 مرداد 1400 بروزرسانی: 19 مرداد 1400 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 946

به "5 نشانه که می گوید خودرو شما احتیاج به تعویض روغن موتور دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نشانه که می گوید خودرو شما احتیاج به تعویض روغن موتور دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید