اردن در موضوع سد النهضه جانب مصر را گرفت

به گزارش مالزی ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از النشره، ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن گفت: امنیت آبی بخشی از امنیت عربی است؛ از این رو ما در کنار مصر در کل اقداماتش در قبال سد النهضه هستیم.

اردن در موضوع سد النهضه جانب مصر را گرفت

وی اضافه کرد: موضع مصر عاقلانه مبتنی بر قانون بین المللی است.

وزیر خارجه اردن تاکید نمود: راه چاره توافقی حقوق همه طرفها را برآورده می نماید.

الصفدی اعلام نمود: ما در کنار برادرانمان در این زمینه و راه چارهی که حقوق مصر در زمینه استفاده از آب رودخانه نیل تامین کند و حافظ امنیت آبی آن باشد، هستیم.

صندلی راهبردی رودخانه تمدن ساز نیل بر هیچکس پوشیده نیست. از هزاران سال پیش تاب آوری اقتصادی ده ها میلیون نفر در سه کشور سودان، مصر و اتیوپی به جریان این رودخانه وابستگی تام و تمام داشته است.

حال با آغاز فرآیند آبگیری سد النهضه اتیوپی که به جای درخواست مصر برای ده ساله بودن آن، طی سه سال انجام خواهد شد، حیات اقتصادی و اجتماعی مصر با جمعیتی که پیش بینی می شود تا 10 سال آینده به بیش از 145 میلیون نفر برسد در خطر جدی قرار گرفته است. بهره برداری از سد النهضه موجب می شود که قاهره سالیانه حجمی در حدود 11 تا 19 میلیارد متر مکعب از آب نیل و در پی آن، درآمد حدود 2 میلیون کشاورز را از دست بدهد.

مصر بشدت به آب نیل احتیاج دارد. حدود 90 درصد از منابع آبی مصر از رود نیل تأمین می شود. همین مساله اهمیت نیل را برای زندگی و اقتصاد مصر نشان می دهد. حدود 86 درصد از آبی که به سد اسوان می رسد از ارتفاعات اتیوپی سرچشمه می گیرد.

نیمی از رودخانه نیل در مناطق پر بارش بالای خط استوا در کشورهای تانزانیا و کنیا و نیمی دیگر در مناطق کاملاً خشک مصر واقع شده است. مصر در طول تاریخ خود با کسب بیشترین منافع از این رودخانه و داشتن یک تمدن رودخانه ای، رابطه ای ناگسستنی با رود نیل داشته است. منافع استراتژیک، ژئوپلیتیک و اقتصادی مصر به دلیل احتیاج به آب برای کشاورزی، صنعت و تأمین آب شرب 90 میلیون نفر، همیشه اهمیت نیل به عنوان شاخص امنیت ملی این کشور را به روشنی نمایان نموده است.

از سوی دیگر، اتیوپی از اینکه طی دهه ها و سده های گذشته نتوانسته از موقعیت ژئواستراتژیک خود به عنوان یک کشور بالادستی به لحاظ در اختیار داشتن منابع آبی فراوان بهره گیرد بسیار ناراضی و حتی خشمگین است.

در گذشته دولت آدیس آبابا به دلیل در اختیار نداشتن منابع اقتصادی لازم و نیز شرایط سیاسی ناپایدار نتوانسته بود زیر ساختهای مربوط به مدیریت منابع آبی خود را ایجاد کند. اکنون که اتیوپی در زمینه ایجاد زیر ساختهای لازم به توانمندی نسبی رسیده است به هیچ وجه حاضر نیست از حق خود در مدیریت آبی رود نیل صرفنظر کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 448

به "اردن در موضوع سد النهضه جانب مصر را گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردن در موضوع سد النهضه جانب مصر را گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید