ارزانترین نسخه کمردرد

به گزارش مالزی ارزان، امروزه کمردرد به قدری شایع شده که اکثریت قریب به اتفاق مراجعان به مطب های متخصصان مغز و اعصاب را شامل می گردد. در این میان، خانم ها بیشتر از آقایان به دلیل کمردرد و پادردهای دیسکی به پزشک مراجعه می نمایند. وقتی به آنها می گوییم که مبتلا به دررفتگی و یا پارگی دیسک شده اید، ناراحت می شوند و با تعجب می گویند: ما تا حالا هیچ مسئله ای نداشتیم.

ارزانترین نسخه کمردرد

ارزانترین نسخه کمردرد

نویسنده:دکترمسعود خدیوی*

امروزه کمردرد به قدری شایع شده که اکثریت قریب به اتفاق مراجعان به مطب های متخصصان مغز و اعصاب را شامل می گردد. در این میان، خانم ها بیشتر از آقایان به علت کمردرد و پادردهای دیسکی به پزشک مراجعه می نمایند. وقتی به آنها می گوییم که مبتلا به دررفتگی و یا پارگی دیسک شده اید، ناراحت می شوند و با تعجب می گویند: ما تا حالا هیچ مسئله ای نداشتیم.

پاسخ این است که مگر دیسک باید به شما اطلاع رسانی کند؟ مگر شما همه نکات توصیه شده برای حفظ سلامت ستون فقرات تان را انجام داده اید؟! شما که در خانواده تان (برادر، خواهر، پدر و مادر) سابقه بیماری دیسک بوده و احتمال بیشتری به علت زمینه مثبت ارثی دارید، چگونه از مبتلا شدن پیشگیری می کنید؟ شما باید درباره پدیده های طبیعی زندگی تان دقیق باشید. نشستن، ایستادن، راه رفتن، خوابیدن و همه اعمالی که انجام می دهید، باید در راستای صحیح برنامه ریزی شوند تا به صدمه به ستون فقرات منجر نشوند.

دقت کنید طوری بنشینید که کمرتان با لگن زاویه 90 درجه بسازد و حتما مفصل زانو بالاتر از مفصل ران باشد. کف جایگاه شما باید سفت و پشت آن سخت باشد. اگر مدت طولانی می نشینید، گودی کمرتان را با بالشی پر و از زیرپایی بهره ببرید.

بهتر است پس از مدت طولانی نشستن، بلند شوید کمی حرکت کنید و دوباره بنشینید. جایگاه خود را طوری انتخاب کنید که جایی برای دست ها داشته باشد یا دست ها را روی میز حایل کنید تا نیروهای وارد به زمین را از این طریق منحرف سازید و همه آنها روی کمر متمرکز نباشد. درباره ایستادن باید علاوه بر ستون فقرات، به فکر سلامت رگ های پایتان هم باشید تا در ایستادن های طولانی ، خون در آنها ساکن نگردد و دردسر نسازد. اگر می خواهید به مسائل دیسک مبتلا نشوید حتما زیرپایی کوچکی بردارید و هر از گاهی پای راست و چپ را روی آن بگذارید. با این کار، خم ستون فقرات را تغییر می دهید و آن را از فشار رها می کنید.

کفش مناسب بپوشید که پاشنه سه یا پنج سانتی متری داشته باشد و هرگز از کفش های پاشنه بلند یا کاملا تخت استفاده نکنید. بد ایستادن در خانم ها، به خصوص هنگام جارو زدن دیده می گردد. نمی دانم چه اصراری است که با فشار زیاد خلاف پرزهای فرش را جارو می کنید! یا مدت ها در حالت خم به جلو و قوز نموده جارو می زنید. اگر روزی یک ربع این کار را انجام بدهید، پیروز خواهید شد به دیسک هایتان آسیب بزنید. به نظر شما با این همه بلایی که سر ستون فقرات تان می آورید، انتظار سلامت، توقع بی علت نیست؟! در آخر هم به شدت توصیه دارم که از توالت فرنگی بهره ببرید و این فرهنگ صحیح را جا بیندازید. هشدار می دهم خانم ها اجسام سنگین را بلند ننمایند و یا هول ندهند.

پی نوشت ها :

* جراح مغز و اعصاب

منبع:http://www.salamat.comمنبع: راسخون
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 1005

به "ارزانترین نسخه کمردرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزانترین نسخه کمردرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید