تور برزیل: توافق صادرات 2 میلیون تن کود اوره به برزیل، تجارت ترجیحی بین ایران و برزیل ایجاد می گردد

به گزارش مالزی ارزان، در امضای بیانیه مشترک توسعه همکاری کشاورزی بین وزرای کشاورزی ایران و برزیل تاکید شد، ایران تا 2 میلیون تن کود اوره به برزیل صادر کند و تجارت ترجیحی بین دو کشور ایجاد گردد.

تور برزیل: توافق صادرات 2 میلیون تن کود اوره به برزیل، تجارت ترجیحی بین ایران و برزیل ایجاد می گردد

با تور برزیل از کشور زیبای فوتبالیست ها دیدن کنید و شهرهای زیبای ریو و برازیلیا را ببینید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، امروز بیانیه مشترک توسعه همکاری کشاورزی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدراتیو برزیل به امضاء رسید. در این بیانیه به افزایش مراودات تجاری دو کشور تاکید شد و قرار شد بیشتر به وسیله تهاتر انجام شود. بعلاوه تفاهم شد کود اوره تا ظرفیت دو میلیون تن به کشور برزیل صادر شود، وزیر جهاد کشاورزی پیشنهاد داد که برزیل واردات محصولات کشاورزی از ایران را افزایش دهد.

در این نشست وزیر جهاد کشاورزی ایران اعلام نمود موانع تعرفه ای در حوزه تجارت بین دو کشور حذف شود.

ساداتی نژاد اضافه کرد: در حال حاضر تعرفه صادرات محصولات کشاورزی به ایران در برزیل 120 درصد است در حالی که تعرفه صادراتی ما تنها 4 درصد است و باید تناسبی برقرار باشد.

وزیر جهاد کشاورزی بعلاوه گفت: موانع غیرتعرفه ای مانند بروکراسی ها هم باید حذف شود و تجارت ترجیحی بین دو کشور عملیاتی شود.

ساداتی نژاد با پیشنهاد تهاتر کالا بین دو کشور اضافه کرد: ما آمادگی داریم که کالای صادراتی اوره را با واردات نهاده های دامی تهاتر کنیم.

وی بعلاوه اضافه کرد: می توانیم در قبال صادرات اوره محصولاتی مانند پنبه نیز از کشور برزیل وارد کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با اشاره به احتیاج کشور برزیل اضافه کرد: برزیل سالانه یک صد میلیون دلار سیر، 90 میلیون دلار سیب و محصولات دیگری مانند کشمش و میوه خشک وارد می نماید در حالی که همه این ها را ایران می تواند تامین کند، ضمن اینکه محصولات کشاورزی ایران به علت طول ساعات آفتابی و داشتن ارتفاع مناسب از سطح دریا و قرار گرفتن در کمربند محصولات کشاورزی جهان، از لحاظ طعم، مزه و رنگ در موقعیت بسیار عالی واقع شده است.

ساداتی نژاد با اشاره به اینکه امکان افزایش صادرات اوره به برزیل وجود دارد گفت: در حال حاضر 500 تا 600 هزار تن کود اوره به برزیل صادر می کنیم که در قالب تهاتر می توانیم ظرفیت آن را به 2 میلیون تن برسانیم.

وزیر جهاد کشاورزی بعلاوه به حمایت های حقوقی و قانونی برای حضور شرکت های ایرانی در برزیل به ویژه برای کشت فراسرزمینی تاکید نمود و گفت: سرمایه گذاران زیادی در این حوزه داریم که الان هم فعال هستند، اما می توانیم حوزه فعالیت آن ها را توسعه دهیم.

وی بعلاوه از ایجاد اتاق بازرگانی ایران و برزیل استقبال کرد و گفت: پیشنهاد می کنم خط صادراتی پسته، زعفران و خشکبار بین دو کشور ایجاد شود. بعلاوه نقشه راه بلندمدت تجاری در حوزه کشاورزی بین دو کشور ایجاد شود و نیز کمیسیون مشورتی برای افزایش مبادلات تجاری شکل بگیرد.

وزیر جهاد کشاورزی بعلاوه خواهان فعالیت موسسات تحقیقاتی برزیل با موسسه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در داخل ایران شد.

تنها 2 درصد کالا های وارداتی برزیل از ایران محصولات کشاورزی است

ساداتی نژاد بعلاوه در ادامه از واردات اندک برزیلی ها از محصولات کشاورزی ایران انتقاد کرد و گفت: در حالی که سومین شریک تجاری برزیل در خاورمیانه هستیم، ولی این تراز تجاری توازن ندارد. عمده صادرات ایران به برزیل کود اوره است و تنها دو درصد از کل صادرات را محصولات کشاورزی تشکیل می دهد، در حالی که بیش از 50 درصد واردات ما از برزیل مربوط به محصولات کشاورزی است.

وی اضافه کرد: اینجا باید قول بدهیم که محصولات کشاورزی ایران هم به سفره برزیل برود و در نقشه بلندمدت تجاری هم اصطلاح کشتی در برابر کشتی تدوین کنیم؛ یعنی هر کشتی که از برزیل به ایران می آید معادل آن نیز محصول از ایران به برزیل برود.

ساداتی نژاد در ادامه از سلامت محصولات ایرانی تعریف کرد و گفت: کمترین اندازه کود و سم استفاده می شود، لذا محصولات ما ارگانیک است و می توانیم با برگزاری نمایشگاه های مشترک محصولات خود را معرفی کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی بعلاوه پیشنهاد داد که محصولات برزیلی را برای 17 کشور همسایه صادرات مجدد کند به نحوی که محصولات برزیلی به ایران بیاید و از اینجا به 17 کشور همسایه توزیع شود.

وی بعلاوه تهاتر محصولات کشاورزی با برزیل را به عنوان راه چاره اصلی برای مقابله با تحریم ها مطرح کرد و گفت: آمادگی داریم در کنار کود اوره خاک فسفاته به برزیل صادر کنیم که ظرفیت میلیارد ها تن صادرات خاک فسفاته وجود دارد.

در ادامه این نشست مشترک ترزا کریستینا وزیر کشاورزی برزیل هم با تعریف از کشاورزی ایران گفت: برزیل هم قطب تولیدات کشاورزی جهان است و طی 50 سال اخیر کوشش کردیم که به بزرگ ترین تامین نماینده غذا در جهان تبدیل شویم.

وی در ادامه به توانمندی های کشاورزی برزیل اشاره نمود و گفت: بزرگ ترین تولیدنماینده غلات و نهاده در برزیل فعال است و اتحادیه های مختلف تولیدنمایندگان محصولات پروتئینی، سویا، پنبه و نیز بانک ها در این سفر حضور دارند و علاقمندند تا اتفاقات خوبی با طرف های ایرانی بیفتد.

وزیر کشاورزی برزیل علاقمندی خود را برای واردات اوره از ایران اعلام نمود و گفت: کوشش می کنیم که مبادلات تجاری بین دو کشور افزایش یابد. زمینه های سرمایه گذاری خوبی هم در ایران و هم در برزیل وجود دارد و باید این سرمایه گذاری ها را افزایش دهیم.

وی پیشنهاد داد کمیته مشورتی بین دو کشور فعال شود و به وسیله سفرای دو کشور مسائل پیگیری شود.

وزیر کشاورزی برزیل درباره پیشنهاد صادرات کود فسفاته به برزیل گفت: معتقدم که اگر شرکت مشترکی در ایران تاسیس شود و این کود ها در داخل ایران به کود های فسفاته تبدیل شده و به برزیل ارسال شود از خام فروشی هم جلوگیری خواهد شد.

خانم کریستینا بعلاوه درباره پیشنهاد کاهش تعرفه صادراتی و اعمال تجارت ترجیحی هم گفت: موضوع را به وزارت اقتصاد کشورمان اعلام می کنم و آن ها باید تصمیم گیری نمایند، زیرا این روال برای بقیه کشور ها هم وجود دارد.

وی بعلاوه درباره پیشنهاد واردات انواع سیب درختی، سیر، پسته، کشمش و خشکبار، کیوی، انار و دیگر محصولات اعلام نمود: همه این ها را یادداشت کردم و در برزیل پیگیری خواهم کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 فروردین 1401 بروزرسانی: 18 فروردین 1401 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 1193

به "تور برزیل: توافق صادرات 2 میلیون تن کود اوره به برزیل، تجارت ترجیحی بین ایران و برزیل ایجاد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور برزیل: توافق صادرات 2 میلیون تن کود اوره به برزیل، تجارت ترجیحی بین ایران و برزیل ایجاد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید