جریان هایی که راه توفیق را بسته اند؛ عراقی ها فعلا قصد اعتماد ندارند!

به گزارش مالزی ارزان، در عراق هنوز شرایط صندلی نخست وزیری نامشخص است و با وجود انتخاب توفیق علاوی به عنوان نخست وزیر، اما رای اعتماد به کابینه او مدام به تعویق می افتد.

جریان هایی که راه توفیق را بسته اند؛ عراقی ها فعلا قصد اعتماد ندارند!

مهسا مژدهی: انتظار می رفت که این هفته شرایط عراق به ثباتی نسبی برسد و نخست وزیر تازه بتواند گام هایی در جهت تشکیل دولت خود بردارد. اما اختلافات داخلی باعث شد با وجود تشکیل جلسات مجلس، جلسات رای اعتماد علاوی این هفته به نتیجه ای نرسد و سر آخر به هفته آینده منتقل گردد . در حال حاضر در مجلس تعدادی از نمایندگان مجلس حاضر به شرکت در جلسه رای اعتماد نیستند و به همین دلیل هم جلسه روز 5شنبه به نتیجه ای نرسید.

فشار به مجلس از سوی احزاب سیاسی

هفته گذشته مجلس عراق کار خودش را در حالی اغاز کرد که از سوی مقتدی صدر تهدید شده بود. مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در توییتی نوشت: ما به عنوان یکی از مردم مظلوم عراق به برگزاری جلسه مجلس جهت تصویب کابینه وزارتی که سهمیه بندی نباشد چشم دوخته ایم؛ کابینه ای که اولین مأموریت آن معین کردن موعد برگزاری انتخابات زودهنگام و شفاف براساس خواسته های مردم و محاکمه فاسدان و تجاوزنمایندگان به تظاهرنمایندگان و همچنین کوشش برای حفظ حاکمیت عراق باشد. وی اضافه نمود: اگر جلسه این هفته برگزار نگردد یا برگزار گردد اما کابینه تصویب نگردد یا اینکه کابینه شامل وزرای متناسب با خواسته های مردم و مرجعیت نباشد تظاهرات میلیونی مردمی و تحصن در اطراف منطقه سبز برای فشار آوردن بر مسئولان جهت نجات عراق از فاسدان، طایفه گرایان و نژادپرستان برگزار می کنیم. هم زمان حسن کریم الکعبی، معاون اول رئیس مجلس عراق آدینه تأکید کرد مجلس ملزم است دوشنبه جلسه فوق العاده ای برای دادن رأی اعتماد به دولت برگزار کند.

همچنین گروه های شیعی برجسته ای به محمد توفیق علاوی، نخست وزیر مکلف عراق اعلام نموده اند که عدم توافق او با گروه های سیاسی سنی و کرد باعث می گردد در جلسه رأی گیری حضور نیابند یا به دولت وی رأی اعتماد ندهند. به گفته این منبع، گروه های سیاسی اخیرا توافق کردند نگذارند علاوی نظر خود را بر تمامی طرف ها تحمیل کند. وی اشاره نمود، ادامه اختلافات با گروه های سنی و کرد باعث شده او اکثریت مجلسی را از دست بدهد در حالیکه برای برگزاری جلسه فوق العاده مجلس درخواست داده است.

روز یکشنبه معاون اول رئیس مجلس عراق گفت که جلسه رای اعتماد به کابینه وزرای جدید روز چهارشنبه برگزار خواهد شد. خبرگزاری رسمی عراق گزارش کرد، حسن الکعبی معاون اول مجلس عراق، روز (یکشنبه)، در گفت وگو با شبکه خبر عراق گفت که جلسه رای اعتماد به کابینه وزرای محمد توفیق علاوی روز چهارشنبه برگزار خواهد شد. اما اوضاع تا روز دوشنبه تغییر کرد.

دفتر رئیس مجلس عراق در روز 5 اسفند در بیانیه ای نوشت که مجلس عراق امروز دوشنبه نشستی فوق العاده به ریاست محمد الحلبوسی برای بحث در خصوص مشخص تاریخ جلسه رای اعتماد به کابینه علاوی برگزار کرد. بیانیه نوشته که رئیس مجلس در این نشست تصمیم گرفت که پنجشنبه هفته جاری ساعت 13 را برای نشست رای به دولت جدید انتخاب کند؛ مشروط بر اینکه نخست وزیر علاوی طبق قوانین داخلی مجلس، برنامه وزیران و سوابق آنان را پیش از زمان برگزاری نشست به مجلس ارسال کند.

عبدالقادر الجمیلی تحلیلگر مسایل سیاسی عراق دوشنبه گفت که نتیجه اختلاف های روزافزون اخیر میان محمد توفیق علاوی نخست وزیر جدید و جناح های سیاسی که به چند وزارتخانه چشم طمع دارند، نشست رای اعتماد مجلس را به تاخیر انداخت.

تماس تلفنی امریکایی ها با نخست وزیر تازه کار

روز دوشنبه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که وزیر خارجه این کشور در تماس تلفنی با نخست وزیر مکلف عراق، وی را به حل اختلافات با رهبران کرد و اهل سنت عراق ترغیب نموده است. به گزارش سومریه نیوز، مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا توضیح داد که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا محمد توفیق علاوی، نخست وزیر مکلف عراق را به حل اختلافات با رهبران سیاسی کرد و اهل سنت در عراق جهت تضمین موفقیت آمیز بودن انجام ماموریت های حیاتی که دولت وی در پیش رو دارد، تاکید نمود. وی ادامه داد: پمپئو همچنین تاکید نمود که عراق باید به حفاظت از تاسیسات و نیروها و دیپلمات های وابسته به آمریکا و ائتلاف بین المللی پایبند باشد. در همین حال، وزیر خارجه آمریکا در همان روز جزئیات تماس تلفنی خود با نخست وزیر مکلف عراق را گفت. مایک پمپئو در توییتی نوشت: ما از وعده هایی که علاوی برای برگزاری انتخابات زودهنگام در کشور داده است، استقبال می کنیم.

در همان روز نماینده ائتلاف الفتح اطلاع داد که آمریکا و بعضی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در کوششند که اجازه ندهند، کابینه جدید عراق تشکیل گردد. مختار الموسوی نماینده ائتلاف الفتح در مجلس عراق امروز دوشنبه از توطئه جدید آمریکا و اعراب، پیش از برگزاری جلسه رأی اعتماد به کابینه حمد توفیق علاوی اطلاع داد. الموسوی به پایگاه خبری المعلومه گفت که آمریکا و اعراب برای توطئه خود قصد دارند از افراد نفوذی استفاده نمایند. به گفته وی، افراد نفوذی کوشش خواهند کرد که به بهانه درخواست برای سرنگونی محمد توفیق علاوی نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه از مردم استانهای مرکزی و جنوبی عراق سوء استفاده نمایند. منظور این نماینده عراقی این است که کوشش اعراب و آمریکا برای این خواهد بود که وانمود نمایند مردم استانهای جنوبی و مرکزی، خواهان عدم تشکیل دولت جدید هستند.

توطئه تازه به روایت نخست وزیر

روز ششم اسفندماه نخست وزیر مکلف عراق از طرحی برای به شکست کشاندن رای اعتماد به دولت جدید اطلاع داد. به گزارش سایت شبکه سومریه نیوز، محمد توفیق علاوی، نخست وزیر مکلف در صفحه رسمی خود در فیسبوک نوشت: طرح هایی برای به شکست کشاندن رای اعتماد به دولت جدید به گوشم رسیده که دلیل آن ناتوانی در ادامه چپاول و دزدی هاست. وی با بیان اینکه این طرح در پرداخت مبالغی هنگفت به نمایندگان و انجام رای گیری در جلسه ای محرمانه اعلام نمود: وزارتخانه ها از سوی وزیران مستقل و افراد شفاف اداره خواهند شد.

روز بعد محمد توفیق علاوی نخست وزیر مکلف در توییتی نوشت که نشست رای اعتماد مجلس عراق به کابینه پنجشنبه 27 فوریه برگزار خواهد شد. نخست وزیر جدید عراق تاکید نمود که این وزرا حق ملت عراق را به آنان پس خواهند داد و شکوه را به کشور بازخواهند گرداند. همچنین روز چهارشنبه شبکه سعودی الحدث به نقل از منابع خود، افرادی را به عنوان اعضای کابینه محمد توفیق علاوی، نخست وزیر مکلف عراق معرفی کرد. این شبکه سعودی به نقل از منابع ادعایی خود گزارش داد که علّاوی، جابر حبیب الحمیداوی را به عنوان وزیر خارجه، حسین احمد الچلبی را به عنوان وزیر نفت و مُضَر زکی خیرالله را به هم به عنوان وزیر بهداشت انتخاب نموده است. نخست وزیر جدید عراق همچنین قُصَی عبدالمحسن عبدالله را نیز به عنوان وزیر دفاع معرفی نموده است. منابع الحدث همچنین همچنین مدعی شدند که علاوی هنوز برای وزارتخانه های دارایی، دادگستری و وزارت کشور کسی را انتخاب ننموده است.

علاوی تابعیت انگلیسی را پس داد

ظهر پنجشنبه نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه عراق در نامه ای به استفان هکی، سفیر انگلیس در بغداد از کنار گذاشتن تابعیت انگلیسی خود اطلاع داد. به گزارش السومریه، محمد توفیق علاوی، نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه عراق در نامه ای به استفان هکی، سفیر انگلیس در بغداد از کنار گذاشتن تابعیت انگلیسی خود اطلاع داد. وی در این نامه نوشت: درخواست انصراف از تابعیت انگلیسی را با توجه به برعهده دریافت پست نخست وزیری عراق به شما ارائه می دهم، چراکه بر اساس این سِمت باید هر تابعیت دیگری را کنار بگذارم.

جلسه رای اعتماد به کابینه محمد توفیق علاوی نخست وزیر مکلف عراق به دلیل به حد نصاب نرسیدن مجلس و ادامه اختلاف های سیاسی در نشست روز(پنجشنبه) به شنبه هفته آینده موکول شد.

مجلس عراق ساعت 13 پنجشنبه جلسه ویژه رای اعتماد به کابینه علاوی را برگزار کرد که پس از حدود دو ساعت و نیم رایزنی فشرده برای حضور فراکسیون ها در نشست رسمی آنالیز صلاحیت وزیران دولت، به سبب اختلافات سیاسی حد نصاب لازم را برای برگزاری جلسه رای اعتماد کسب نکرد. در این میان فقط 91 نماینده در جلسه رای گیری شرکت کردند که حد نصاب لازم را برای برگزاری نشست رای اعتماد به کابینه کسب نکرد. علاوی، پس از مذاکره با محمد الحلبوسی رئیس مجلس از او خواست برای رایزنی و گفت وگوی بیشتر با مخالفان، نشست امروز به شنبه هفته آینده موکول گردد. گروه های مجلسی کُرد و اهل سنت از مخالفان اصلی علاوی و کابینه پیشنهادیش به شمار می فرایند. مجلس عراق 328 نماینده دارد.

به نظر می رسد علاوی برای دریافت رای اعتماد از مجلس راه سختی در پیش داشته باشد. از سویی فشار از سوی معترضان و صدری ها بر روی اوست تا مانع از هر گونه سهم خواهی جناح ها گردد و از سوی دیگر بعضی از جناح ها خواسته های خود را دارند و انها را از علاوی می خواهند. مسائل اهل سنت و نمودها هم بر سرجای خود باقی است که از همان ابتدای کار هم چندان دلشان با علاوی صاف نبوده است. با این حال به نظر می رسد بعضی از جریان ها توقع دارند تا حمایت امریکا از علاوی باعث اسان تر شدن کارها برای او گردد. انها حتی اگر چنین اتفاقی هم رخ دهد، در طولانی مدت دولت علاوی با دسته های سیاسی به مشکل برخواهد خورد.

23/ 312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 35

به "جریان هایی که راه توفیق را بسته اند؛ عراقی ها فعلا قصد اعتماد ندارند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریان هایی که راه توفیق را بسته اند؛ عراقی ها فعلا قصد اعتماد ندارند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید