خبرنگاران مرجع پاسخگویی درقبال گرانی و کمبود ماسک سازمان صمت است

به گزارش مالزی ارزان، اهواز- خبرنگاران- سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان اینکه متولی تامین ماسک در استان ها سازمان صنعت، معدن و تجارت است، گفت: این سازمان باید نسبت به قیمت و کمبود احتمالی آن در خوزستان جوابگو باشد لذا فردا در ستاد استانی کرونا به رسانه ها فرصت طرح مستقیم پرسش دراین زمینه داده می گردد.

خبرنگاران مرجع پاسخگویی درقبال گرانی و کمبود ماسک سازمان صمت است

به گزارش خبرنگاران دکتر فرهاد ابول نژادیان شنبه در نشست کمپین اطلاع رسانی استفاده از ماسک در بحران همه گیری ویروس کرونا، اظهارداشت: همه کمیته ها و شوراهای ستاد مدیریت بیماری کرونا شامل زیرگروه هایی هستند که متولی مشخصی دارند.

وی با بیان اینکه متولی تامین ماسک از طرف رئیس جمهوری هم صنعت، معدن و تجارت معین شده است، اضافه کرد: برای اینکه در خصوص این شرایط پاسخ روشن و شفافی در قالب مطالبه گری افکار عمومی و نمایندگان آنها که رسانه ها هستند؛ صورت بگیرد؛امکان این پرسشگری فراهم خواهد شد.

دبیر ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در خوزستان اضافه کرد: لازم است در راستای حفظ سلامتی مردم همراهی همه جانبه ای از سوی دستگاه های اجرایی و همچنین متولیانی که انتخاب شده اند، صورت بگیرد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان اینکه نبود ماسک و یا گرانی آن را قبول داریم، گفت: با این وجود امیدواریم بتوانیم دستگاه های اجرایی را پای کار بیاوریم تا در این رابطه فرهنگ استفاده از ماسک مورد استقبال عموم قرار بگیرد.

ماسک های خانگی ممکن است در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر باشد

وی با اشاره به ناتوانی قشر کم درآمد استان در تهیه و خرید ماسک سه لایه بیان داشت: در این رابطه پیشنهاد می گردد تا از ماسک های پارچه ای و خانگی استفاده گردد که ممکن است در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر باشند.

ابول نژادیان اعلام کرد: در زمینه استفاده از ماسک به عنوان یک ضرورت لازم است اطلاع رسانی و آموزش های لازم به شهفرایندان ارائه گردد؛ به عنوان مثال در خودروهای تک سرنشین و یا فضاهای باز که اجتماعی وجود ندارد، احتیاج به استفاده از ماسک نیست.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز توضیح داد: بنابر این لازم است که افراد یادبگیرند در چه مکان ها و فضاهایی ماسک استفاده نمایند.

وی اعلام کرد: استفاده مکرر ماسک در اماکن غیرضروری باعث خستگی افراد در استفاده از این اقدام پیشگیرانه در مکان هایی می گردد که برخورداری از ماسک بیش از پیش لازم است.

راهنمایی خیرین مدرسه ساز به سمت تهیه و توزیع ماسک

این مقام مسئول در ستاد مدیریت بیماری کرونا همچنین در بخش دیگری از این نشست با اشاره به اینکه امروز استان بیش از همواره احتیاج به اقدامات خیرخوهانه افراد و دستگاه های اجرایی دارد، گفت: پیشنهاد می گردد تا خیرین بجای ساخت مدرسه، بیمارستان و مسجد به سمت تهیه و توزیع ماسک در بین قشرهای کم درآمد پیش بفرایند.

ابول نژادیان با تاکید بر اینکه قشر محروم استان احتیاج به دسترسی آسان و ارزان و حتی رایگان به تجهیزات پیشگیرانه از جمله ماسک دارند، گفت: در این بین احتیاج است که صنایع عظیم استان نیز در قالب مسئولیت های اجتماعی به این موضوع ورود نمایند.

محدودیت در انجام تعداد تست های تشخیص کرونا

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز در بخش دیگری از این نشست با اشاره به اینکه بستری افراد مبتلا به کرونا طی هفته گذشته تا به امروز کاهش 200 نفری داشته است، گفت: کاهش روزانه بستری افراد در استان فرایند کاهشی دارد که از این موقعیت می توان به عنوان یک نقطه امیدواری یادکرد.

وی با اشاره به بخشنامه وزارت بهداشت در خصوص اعمال محدودیت در رابطه با انجام تست های تشخیص کرونا، گفت: برابر این بخشنامه، طی هفته گذشته به ترتیب فقط از افراد دارای علائم، مبتلایان به بیماری های زمینه ای و سالمندان بالای 60 سال تست گرفته می گردد.

ابول نژادیان در پاسخ به این سوال خبرنگار خبرنگاران مبنی بر اینکه ارتباطی بین محدودیت تست و کاهش بستری بیماران وجود دارد، گفت: برای بیماران بستری آزمایشگاه ویژه ای معین شده و در این خصوص انجام تست در خصوص این بیماران محدودیتی ندارد.

کاهش تاثیرگذاری سامانه 4030 به دلیل قطع حمایت های اقتصادی ستاد اجرایی فرمان امام

این مقام مسئول در ستاد مدیریت بیماری کرونا در خوزستان همچنین در پاسخ به این سوال که چرا نقش سامانه 4030 در غربالگری شهفرایندان کاهش یافته، شرح داد: تامین هزینه های اقتصادی این سامانه از سوی ستاد اجرایی فرمان امام انجام می شد اما به دلیل بعضی مسائل، تاثیرگذاری این سامانه در زمینه غربالگری شهفرایندان کم رنگ شده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز توضیح داد: با این وجود کوشش می گردد تا با استفاده از کادر درمانی، شناسایی افراد با دقت انجام گردد.

مدیریت بیماری کرونا بر اساس شرایط روز در حال تغییر است

رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان همچنین در بخش دیگری از این نشست با بیان اینکه یک روز استفاده از ماسک الزامی نداشت، گفت: اما امروز به دلیل شیوع گسترده، استفاده از این اقدام پیشگیرانه لازم است.

سید محمد علوی ادامه داد: در حال حاضر استفاده از دستکش الزامی ندارد، اما ممکن است در آینده اعلام گردد که این موضوع یک ضرورت است.

وی با بیان اینکه در رابطه با پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا آموزش های لازم به خوبی اجرا شده، اضافه کرد: اما در خصوص فرهنگسازی عملکرد خوبی صورت نگرفت که این امر در حال حاضر به عنوان یک اولویت مورد پیگیری قرار می گیرد.

استان خوزستان 6 هفته است که در اوج شیوع بیماری کرونا قرار گرفته است و شرایط آن قرمز است.

با توجه به آخرین آنالیز های اجرا شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص شیوع بیماری کرونا در استان، شهرهای دزفول، آبادان، رامهرمز، شوش، شوشتر، کارون، امیدیه، اندیمشک، ماهشهر، مسجدسلیمان، هندیجان و گتوند در شرایط قرمز، شهرهای اهواز، بهبهان، حمیدیه و خرمشهر در شرایط نارنجی و شهرهای آغاجاری، اندیکا، ایذه، باغملک، باوی، دشت آزادگان، رامشیر، شادگان، لالی، هفتکل و هویزه در شرایط زرد قرار دارند.

منبع: ایرنا
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 291

به "خبرنگاران مرجع پاسخگویی درقبال گرانی و کمبود ماسک سازمان صمت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مرجع پاسخگویی درقبال گرانی و کمبود ماسک سازمان صمت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید