زونا چیست و چگونه درمان می گردد؟

به گزارش مالزی ارزان، فرد مبتلا به زونا با بثورات دردناکی روبرو می گردد که ممکن است در هر جایی از بدن ایجاد شوند. نشانه های اولیه زونا می تواند احساس سوزن سوزن شدن یا درد در ناحیه ای از پوست و سردرد یا احساس ناخوشی عمومی باشد.

زونا چیست و چگونه درمان می گردد؟

زونا می تواند تجربه ای بسیار دردناک باشد که تقریبا از هر چهار بزرگسال، یک نفر را در طول زندگی تحت تاثیر قرار می دهد.

عامل این بیماری که به آن هرپس زوستر (herpes zoster) نیز می گویند، ویروس واریسلا زوستر (varicella-zoster) است که سبب آبله مرغان نیز می گردد.

این ویروس بسیار شایع است و بیش از 90 درصد از جمعیت دنیا آن را دارند. این بیماری معمولا زمانی ایجاد می گردد که افراد در کودکی به آبله مرغان مبتلا می شوند، اما ویروس از بین نمی رود و در عوض سال ها در سیستم عصبی بدن خفته می ماند.

این ویروس در حدود یک سوم افرادی که آن را می گیرند، چند سال بعد دوباره فعال و باعث زونا می گردد.

در اینجا همه چیز هایی که باید در خصوص نشانه های زونا و نحوه درمان آن بدانید، آورده شده است:

نشانه های زونا چیست؟

فرد مبتلا به زونا با بثورات دردناکی روبرو می گردد که ممکن است در هر جایی از بدن ایجاد شوند.

نشانه های اولیه زونا می تواند احساس سوزن سوزن شدن یا درد در ناحیه ای از پوست و سردرد یا احساس ناخوشی عمومی باشد.

به گفته سازمان خدمات ملی سلامت بریتانیا، ان اچ اس (NHS)، این بثورات معمولا شبیه نوار تاول تکی اند که در سمت چپ یا سمت راست بدن شما ایجاد می شوند.

آن ها به صورت لکه هایی روی پوست ظاهر و به تاول های خارش دار تبدیل می شوند که می توانند بترکند و مایعی ترشح نمایند. بثورات ممکن است قرمز باشند، اما در پوست قهوه ای یا تیره به سختی دیده می شوند.

این بثورات ممکن است روی صورت، چشم و اندام تناسلی شما هم ظاهر شوند. اگر در اطراف چشم بروز کردند، ممکن است بینایی یا شنوایی شما را تحت تاثیر قرار دهند و حرکت یک طرف صورت را سخت نمایند. به گفته کلینیک مایو، این بیماری در صورت درمان نشدن می تواند به آسیب دائمی چشم منجر گردد.

پس از چند روز، تاول ها خشک و به پوسته تبدیل می شوند. اگر بثورات در هر دو سمت چپ و راست بدن ظاهر شوند، بعید است که زونا باشند.

چگونه درمان می گردد؟

زونا می تواند تا چهار هفته طول بکشد تا بهبود یابد، اما ممکن است در افراد بالای 50 سال، عوارض شدیدتری داشته باشد.

اگر علائم جدی نباشند، بیماران می توانند برای تسکین درد از پاراستامول [استامینوفن]استفاده نمایند و چند بار در روز بثورات را با کمپرس خنک تسکین دهند.

بعلاوه توصیه می گردد برای کاهش خطر این بیماری ناحیه دارای بثورات را تمیز و خشک نگه دارید و لباس های گشاد بپوشید.

اما مواردی وجود دارد که توصیه می گردد با پزشک عمومی خود یا 111 تماس بگیرید.

افرادی که سیستم ایمنی ضعیف یا بثوراتی گسترده و دردناک دارند یا بثورات در نزدیکی چشمشان ظاهر شده اند نیز باید با خدمات بهداشتی تماس بگیرند.

آیا زونا مسری است؟

زونا مسری نیست و از شما به دیگری سرایت نمی نماید. با این حال، اگر با فردی تماس بگیرید که آبله مرغان نداشته و واکسینه نشده است، ممکن است از شما آبله مرغان بگیرد.

سازمان خدمات ملی سلامت بریتانیا، ان اچ اس، توصیه می نماید از نزدیک شدن به افراد باردار که قبلا آبله مرغان نگرفته اند، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و نوزادان کمتر از یک ماه خودداری کنید.

آیا واکسنی برای زونا وجود دارد؟

بله، اما در سازمان خدمات ملی سلامت بریتانیا فقط برای افراد 70 سال به بالا در دسترس است. زونا ممکن است برای هر یک نفر از حدود هزار نفر مبتلای بالای 70 سال، کشنده باشد.

تزریق واکسن فقط یک بار ضروری است. با این حال، بعضی افرادی که به دلایل سلامتی نمی توانند واکسن معمولی تزریق نمایند، به دو دوز احتیاج دارند.

تزریق واکسن خطر ابتلا به زونا را کاهش می دهد و اگر آن را بزنید، نشانه های شما ممکن است خفیف تر و بیماری کوتاه تر گردد.

اگر قبلا زونا گرفته اید، همچنان می توانید برای محافظت از خود در برابر ابتلای مجدد به آن، واکسن بزنید. ممکن است مجبور شوید تا یک سال پس از بهبودی از بیماری صبر کنید تا بتوانید واکسن بزنید.

منبع: بهترین ها

منبع: فرادید
انتشار: 19 دی 1401 بروزرسانی: 19 دی 1401 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 1379

به "زونا چیست و چگونه درمان می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زونا چیست و چگونه درمان می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید