سخنگوی وزارت بهداشت: ایران به دنبال پنهان کاری آمار کرونا نیست

به گزارش مالزی ارزان، سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: سیستم گزارش دهی کرونا در ایران از همان روز های نخست با معیار های سازمان جهانی بهداشت، انجام و تایید شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت: ایران به دنبال پنهان کاری آمار کرونا نیست

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سیما سادات لاری، درباره بعضی موارد مطرح شده در رسانه های بیگانه در مورد آمار فوت به علت کرونا در کشور با اشاره به خط تبلیغاتی این رسانه ها از شروع اپیدمی کرونا، اضافه نمود: اگر تعاریف و شاخص ها تغییر کند، همه آمار های جهان با هم تغییر می نماید و می تواند بر اساس تعریف جدید و معیار های متفاوت، کم یا زیاد گردد. مثلاً سوال جدی در جهان مطرح است که comorbidity های همراه بیماری کرونا چگونه محاسبه می شوند.

وی ادامه داد: ما اگر دنبال پنهان کاری بودیم مثل بسیاری از کشور ها از جمله در اروپا موارد اولیه با هفته ها تاخیر اعلام می شد و یا موج دوم کرونا را بسان بعضی کشور ها با ملاحظات سیاسی و اغلب مالی پنهان می کردیم، ولی کاملاً شفاف عمل کردیم و این موضوع برای شاهدان عینی شرایط بیماری در مقایسه با کشور های منطقه و بعضی کشور های حتی توسعه یافته کاملاً محرز شده است.

لاری گفت: به طور طبیعی گاهی آمار ها نوسان دارد؛ این نوسانات در همه کشور ها از جمله در اروپا و آمریکا هم وجود دارد و می توان این اشکالات را البته در آمار های همه کشور ها مشاهده کرد.

وی اضافه نمود: متاسفیم که بعضی بر اساس اعلام منابع ناشناس و ابهام گویی و بیان جمله چنین به نظر می رسد و با یک متدلوژی غیر علمی سعی در ایجاد تردید دارند، اما ما قاطعانه راستا علمی و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت را دنبال می کنیم و اکیداً پیشنهاد می کنیم افراد و رسانه ها با اغراض سیاسی به مباحث علمی ورود ننمایند.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: پیشنهاد می کنیم رسانه هایی که این موارد را مطرح نموده اند، به ده ها گزارش از اشکالات و آمار های مرگ و میر در انگلستان به ویژه در خانه های سالمندان مورد تردید رسانه های انگلیس واقع شده و یا آمار های بعضی از کشور های منطقه که حتی 10 درصد مرگ را اعلام ننموده اند را آنالیز نمایند.

وی اضافه نمود: متاسفانه امروز برای ما معین است که موارد قطعی ابتلا در کشور های اروپایی از دسامبر به هر دلیل مورد اعتنا قرار نگرفته است، این در حالی است که به عنوان یکی از آخرین کشور هایی که در نیمکره شمالی درگیر این ویروس شدیم همچنان از زمره نخستین کشور های اعلام نماینده این موضوع بودیم و در هفته های اخیر نیز قرارگرفتن در موج دوم بیماری را فارغ از ملاحظات سیاسی و مالی سریع تر و شفاف تر از بسیاری جوامع دیگر اعلام کردیم. اگرچه این ملاحظات غلط نتوانست و نخواهد توانست نهایتاً شرایط گسترش مجدد آن ها را پنهان نماید و کماکان به عنوان کشور پیشرو در این زمینه توصیه جدی ما به همه این است که برای حفظ و ارتقای شرایط موجود و جلب مشارکت وسیع اجتماعی در کشور خود، گریز و گزیری جز شفافیت و ثبات در ارائه آمار و اطلاعات خود در این زمینه ندارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 337

به "سخنگوی وزارت بهداشت: ایران به دنبال پنهان کاری آمار کرونا نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی وزارت بهداشت: ایران به دنبال پنهان کاری آمار کرونا نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید