عرضه 4 محصول نانو برای صنعت خودروسازی

به گزارش مالزی ارزان، به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت ایرانی، چهار محصول نانو مورداستفاده در خودروسازی را فراوری و به بازار عرضه می نماید. چسب تقویت کننده بدنه، درزگیر بدنه رابری با رئولوژی اصلاح شده، درزگیر بدنه فوم شونده رابری و عایق بیوتیل صداگیر بدنه محصولات نانو این شرکت هستند.

عرضه 4 محصول نانو برای صنعت خودروسازی

چسب تقویت نماینده بدنه با جریان پذیری بهبود یافته یکی از این محصولات است. این چسب در نواحی مهم بدنه مانند سقف، درب ها، ستون ها، و صندوق عقب به منظور تقویت بدنه و افزایش مقاومت های مکانیکی کاربرد دارد. این محصول در سالن بدنه اعمال شده و در سالن رنگ˓ پخت می گردد. در طراحی این سیلر که در سال 1385 و بنا به اعلام احتیاج از طرف خودروسازهای داخلی شروع شده بود، فرمولاسیون اولیه فاقد نانوذرات بوده اما در جریان آنالیز های بعدی استفاده از نانوذرات به عنوان راهکاری برای ارتقای ویژگی های محصول مدنظر نهاده شد.

نمونه حاوی نانوذرات بهبود قابل توجهی در آزمون های چسبندگی و جریان پذیری حرارتی از خود نشان می دهد. به گونه ای که با افزودن نانومواد نه تنها استحکام چسبندگی به بیش از دو برابر افزایش می یابد بلکه میزان شره در دو جهت افقی و عمودی به صفر می رسد.

این دو ویژگی شرایط ایده آلی را برای مصرف و ماندگاری این محصول ایجاد می نمایند؛ به گونه ای که با اطمینان بالایی می توان گفت که قطعه پس از اعمال در محل هدف ثابت مانده و قسمت های ضعیف را می تواند به خوبی تقویت کند. میزان فراوری و فروش این محصول سالانه به طور متوسط حدود 30 تن است. محصول فراوریی تا به امروز تاییدیه بیشتر خودروسازهای داخلی نظیر ایران را به دست آورده و گروه های خودروسازی ایران مشتریان عمده این محصول هستند.

درزگیر بدنه نانو

درزگیر بدنه رابری با رئولوژی اصلاح شده محصول دوم این شرکت است. وجود درز و فاصله بین نقاط اتصال داده شده در بدنه و در داخل اتاق خودرو، استفاده از خمیرهای رابری را به عنوان درزگیر (سیلر) در کارخانه های خودروسازی جهان متداول نموده است.

درزگیر بدنه رابری در صنعت خودروسازی جهت درزگیری، کاهش نویز و افزایش قدرت چسبندگی و همچنین ایجاد مقاومت در برابر خوردگی کاربرد فراوان دارد. محل اعمال ماستیک سیلر در سالن های بدنه با استفاده از پمپ های فشار بالا بوده و سپس در سالن رنگ پخت می گردد. این ماده بر روی سطوح فلزی چرب، بدون احتیاج به پیش گرم، قابل مصرف است. شرکت عایق خودرو توس به عنوان اولین و تنها فراورینماینده ماستیک سیلر در داخل کشور از سال 1384 اقدام به طراحی و فراوری این محصول نموده و در سال های اخیر توانسته با استفاده از نانوذرات در فرمولاسیون آن، خواص این محصول را ارتقا بخشد.

این سیلر در برابر اثرات قلیایی و اسیدی بعد از مونتاژ بدنه و نیز دمای کوره در سالن رنگ مقاوم بوده و در زمان حرکت خودرو در مقابل لرزش و اصطکاک از خود مقاومت نشان می دهد. درزگیر بدنه رابری نانویی یک سیلر تک جزئی و فاقد حلال بر پایه رابر پخت شونده است که ویسکوزیته بالایی در دمای اتاق داشته و در صنعت خودروسازی در بدنه خودرو به کار گرفته می گردد.

از دیگر مزایای این محصول می توان به مقاومت شره بالا و مقاومت عالی در برابر شستشو با مواد تمیزکاری و معرف های آماده سازی در خط فراوری خودروساز اشاره نمود. به علت دارا بودن حالت الاستیکی، این محصول در دمای پایین رفتار خوبی نشان داده و درزها را در برابر رطوبت و گردوغبار به خوبی عایق بندی می نماید.

میزان فراوری و فروش این محصول حدود 250 تن در سال است و به واسطه فراوری آن حدود 15 نفر به طور مستقیم مشغول به کار شده اند. این محصول تاییدیه مونتاژ و خواص کیفی را از آزمایشگاه های خودروساز دارا است.

درزگیر بدنه فوم شونده نانو

درزگیر بدنه فوم شونده رابری محصول سوم این شرکت است. این ماستیک به عنوان عایق ضدارتعاش برای درزگیری بدنه خودروها کاربرد داشته و بر روی سطوح فلزی چرب، که مقاومت در برابر شستشو باید بدون احتیاج به مرحله پیش پخت و یا پیش ژل به دست آید، به کار برده می گردد. درزگیر بدنه فوم شونده رابری قابلیت ارتجاعی و همچنین مدول E بالایی دارد و با استفاده از پمپ های فشار بالا از داخل گالن یا بشکه پمپ می گردد. محل مصرف ماستیک سیلر، در سالن بدنه و برای درزگیری و کاهش نویز و افزایش قدرت چسبندگی و همچنین ایجاد مقاومت در برابر خوردگی است.

این سیلرها در برابر اثرات قلیایی و اسیدی بعد از مونتاژ بدنه و نیز دمای کوره در سالن رنگ مقاوم بوده و در زمان حرکت خودرو هم در مقابل لرزش و اصطکاک از خود مقاومت نشان می دهند. همچون درزگیر بدنه رابری، با توجه به طول عمر محصول و مسائل واردات، اصولاً امکان تأمین این محصول نیز از خارج از کشور میسر نیست.

از همین رو این شرکت به عنوان اولین و تنها فراورینماینده ماستیک سیلر در داخل کشور از سال 1384 اقدام به طراحی و فراوری این محصول نموده و در سال های اخیر توانسته با استفاده از نانوذرات در فرمولاسیون آن، خواص این محصول را ارتقا بخشد.

در محصول حاضر از فناوری نانو در راستای بهبود خواص رئولوژیکی این ماستیک استفاده شده است؛ به طوری که نمونه حاوی نانوذرات ویسکوزیته بیشتری داشته و درنتیجه در مقابل شره حرارتی و محیطی مقاومت بالاتری از خود نشان می دهند. میزان فراوری و فروش این محصول حدود 150 تن در سال است. این محصول تاییدیه مونتاژ و خواص کیفی را از آزمایشگاه های خودروساز دارا است.

عایق بیوتیل صداگیر بدنه

عایق بیوتیل صداگیر بدنه محصول چهارم این شرکت است. این محصول با هدف کاهش ارتعاش و صدا در صنعت خودرو و صنایع دریایی طراحی و ساخته شده و قادر است در طیف گسترده دمایی این قابلیت را حفظ کند.

عایق بیوتیلی صداگیر خود چسب و به طور کلی متشکل از یک لایه پلیمری ویسکوالاستیک است که روی یک آلومینیوم آنیل شده مونتاژ شده است. هدف از طراحی این محصول کاهش ارتعاشات ساختاری و هم چنین انتقال صدا به داخل اتاق خودرو است.

مقاومت بالا به رطوبت، مقاومت بالا به خوردگی، چسبندگی بالا به سطوح مختلف، مقاومت حرارتی بالا، قابلیت اعمال آسان، وزن مناسب، عاری بودن از سرب، قیر و سایر مواد آلاینده، انعطاف پذیری بالا و قابلیت فراوری در ابعاد و اشکال مختلف از ویژگی های این محصول است.

طراحی این سیلر در سال 1395 بنا به اعلام احتیاج از طرف خودروسازهای داخلی جهت کاهش NVH در داخل خودرو شروع شده و در حالی که هیچ نمونه مشابه داخلی ندارد، نسبت به نمونه های خارجی نیز از امتیازهایی همچون دمپ صدای بالاتر، طول عمر بیشتر و مقاومت بالاتر به حرارت برخوردار است. به علاوه این محصول، برخلاف نمونه های خارجی، عاری از قیر، سرب و روغن های زیان آور برای محیط زیست است و به دو صورت قابل پخت و بدون پخت برای مشتریان ارائه می گردد.

میزان فراوری و فروش این محصول به طور متوسط حدود 70 تن در سال است و به واسطه فراوری آن احتیاج به فعالیت 5 نفر در هر شیفت کاری است. گروه خودروسازی ایران خودرو اصلی ترین مشتری این محصول است که جهت بهبود NVH از این محصول در خودرو استفاده می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 159

به "عرضه 4 محصول نانو برای صنعت خودروسازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه 4 محصول نانو برای صنعت خودروسازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید