علل، علایم و درمان عفونت ناخن پا

به گزارش مالزی ارزان، عفونت ناخن پا عارضه ای متورم و دردناک است. بروز عفونت ناخن تحت تأثیر عدم رعایت مسائل بهداشتی، ضعف در سیستم ایمنی و کوتاه کردن نامناسب ناخن به وجود می آید. از سری نشانه های ابتلا به عفونت ناخن پا می توان به تجمع ضایعات ناخن زیر پوست، احساس درد، خونریزی، تغییر رنگ ناخن به صورت قهوه ای، سفید و زرد اشاره نمود.

علل، علایم و درمان عفونت ناخن پا

یکی از عارضه های آزار دهنده و دردآور عفونت ناخن پا است که تحت تأثیر ضعف در سیستم ایمنی بدن، عدم مراقبت و کوتاه کردن نامناسب ناخن تشکیل می شود.

بی شک شناخت عواملی که سبب به وجود آمدن عفونت ناخن پا می شوند، یاری شایانی به فرایند درمان می نماید. در موارد احتمالی دارد عفونت ناخن پا به موجب تکثیر باکتری، قارچ و ویروس پدیدار شود.

علاوه بر این، یکی از عوامل مؤثر در بروز عفونت ناخن پا، رویش نامناسب ناخن در داخل پوست است. فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت پا زمانی شکل می گیرد که گوشه های ناخن در کنار آن به سمت پوست رشد نمایند. این عارضه به صورت ملتهب سبب بروز درد می شود.

قارچ ناخن با عنوان آنیکومیکوز شناخته می شود. قارچ ناخن، بیماری گسترده ای است که به شکل زرد یا لکه سفید رنگ در بخش زیرین ناخن پا به وجود می آید. به میزانی که عفونت قارچی عمیق تر شود، با تغییر رنگ، تخریب لبه های ناخن و ضخامت فراوان تری روبرو خواهیم شد.

در حقیقت در طی بریدگی های پوستی و ترک های ناخن، زمینه برای نفوذ عفونت داخل ناخن پا فراهم می شود. قارچ ناخن پا در صورت عدم درمان سبب تداخل آسیب دائمی به ناخن های فرد می شود. بهتر است بدانید عفونت ناخن پا پدیده رایج است که در افراد مبتلا به دیابت با سیستم ایمنی ضعیف به وفور مشاهده می شود.

در افراد مبتلا به دیابت و افراد با سیستم ایمنی ضعیف به موجب مصرف دارو های ویژه احتمال می رود عفونت از ناخن های پا تکثیر پیدا کند و وارد بخش های مختلف بدن شود.

در واقع دیابت سبب کاهش حمایت عصبی در پا و تداخل در گردش خون می شود؛ لذا فرد همیشه در معرض ابتلا به عفونت باکتریایی پوست یا سلولیت قرار می گیرد؛ لذا در صورت تشخیص به شکل گیری عفونت ناخن پا در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید.

ارگانیسم های مختلف قارچی در بدن سبب به وجود آمدن عفونت ناخن پا می شوند. یکی از قارچ های دخیل در شکل گیری عفونت، درمانتوفیت نام دارد.

در کنار قارچ ها، مخمر ها، کپک ها و قالب ها قادر هستند با تکثیر سبب شکل گیری عفونت در ناخن پا شوند.

به وجود آمدن عفونت ناخن پا در طی ضعف در سیستم ایمنی بدن و ضعف در گردش خون به بخش های پایینی بدن افزایش پیدا می نماید.

بهتر است بدانید عفونت پا از فردی به فرد دیگر قابل سرایت نمی باشد.

یکی از عواملی که زمینه فرو رفتگی ناخن در گوشت انگشت را فراهم می نماید، انجام فعالیت های ورزشی است که فرد به صورت مکرر به پا فشار وارد می نماید. ورزش هایی نظیر فوتبال، باله و کیکی بوکسینگ سبب افزایش احتمال ورود ناخن پا به گوشت می شوند.

در ادامه عواملی که احتمال شکل گیری عفونت پا را به ارمغان می آورند، بیان می کنیم:

برهنه راه رفتن در مکان های مرطوب اعم از حمام عمومی، باشگاه و استخر شنا

کهولت سن

ابتلا به بیماری های پوستی اعم از پسوزیاریس

تعریق فراوان

دیابت یا قند خون

اختلال در گردش خون

تداخل آسیب به پوست پا حتی به صورت جزئی

قرار گیری در معرض قارچ و کاهش فرایند رشد ناخن

بهره گیری از کفش های تهویه نامناسب

پوشیدن کفش در بازه های زمانی طولانی

استعداد ژنتیکی

عفونت ناخن پا در رده های سنی مختلف قابل مشاهده است. با این حال در کهنسالی، ناخن ها در حالت خشک و شنماینده قرار می گیرند. با خشک شدن ناخن، احتمال شکل گیری ترک و ورود قارچ های عفونی داخل ناخن به وجود می آید.

تجمع ضایعات ناخن زیر پوست

ضخامت پوسته ناخن

بوی بد ناخن پا

تغییر رنگ ناخن به صورت قهوه ای، سفید و زرد

تغییر در فرم ناخن

پوسته پوسته شدن ناخن

شنمایندگی ناخن

کلفتی در ناخن

خون ریزی

احساس درد

قرمزی و تورم پوست

خارج شدن چرک و عفونت

یکی از راه های پیشگیری از ابتلا به عفونت ناخن پا، تعویض زود هنگام جوراب است. جوراب های ضد عرق و جذب نماینده نیز نقش چشمگیری در کاهش ابتلا به عفونت پا ایفا می نمایند.

برترین عملکرد در حفظ سلامت ناخن پا، شست و شوی مرتب دست و پا است. توجه داشته باشید که می بایست پس از شست و شو از کرم های مرطوب نماینده بهره مند شوید.

در بازه های زمانی تعیین ناخن ها را با ناخن گیر کوتاه کنید. سپس در انتها، ناخن گیر را از طریق مواد شوینده ضد عفونی نمایید.

استفاده از کفش های مناسب نیز نقش چشمگیری در کاهش ابتلا به عفونت ناخن پا دارند.

مناسب ترین کفش برای سلامت ناخن پا، کفش های دوخته شده از جنس چرم با قابلیت تنفس هستند.

بی شک استفاده از کفش های قدیمی با تجمع باکتری سبب به وجود آمدن عفونت می شود؛ لذا از پوشیدن کفش های قدیمی اجتناب کنید و در صورت احتیاج، قبل از پوشیدن داخل کفش را با مواد ضد عفونی نماینده یا پودر های ضد قارچ تمیز کنید.

از استفاده لاک ناخن و چسباندن ناخن مصنوعی پرهیز کنید.

در مکان های مرطوب و عمومی پا برهنه راه نروید.

در سالن های پدیکور و مانیکور، به ضد عفونی ابزار های قابل استفاده توجه کنید.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 7 شهریور 1401 بروزرسانی: 7 شهریور 1401 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 1317

به "علل، علایم و درمان عفونت ناخن پا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل، علایم و درمان عفونت ناخن پا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید