موزه آرمیتاژ؛ افتخار ملی روسیه و یکی از عظیم ترین موزه های دنیا، عکس

به گزارش مالزی ارزان، لغت ارمیتاژ که ریشه فرانسوی دارد به معنای جای خلوت است. این موزه بزرگترین موزه دنیا است که افتخار ملی روسیه به شمار می رود و نشانه هنر معماری و فرهنگ روسیه است.

موزه آرمیتاژ؛ افتخار ملی روسیه و یکی از عظیم ترین موزه های دنیا، عکس

موزه آرمیتاژ در روسیه

موزه آرمیتاژ در روسیه

این موزه دارای مجموعه ای از آثار هنری تراز اول دنیا و هم چنین کاخ های زیبا و اتاق های مجلل است که در زمان های مختلف توسط معماران معروف دنیا طراحی شده است. مجموعه عظیم آرمیتاژ در شش بنا به نمایش گذاشته شده است. بنای اصلی کاخ زمستانی نام دارد و در گذشته محل سکونت رسمی تزارهای روسیه بوده است.موزه آرمیتاژ شعبه هایی بین المللی در آمستردام، لندن و لاس وگاس نیز دارد. از جمله هنرمندانی که آثارشان نقاط قوت مجموعه هنر غرب در موزه ارمیتاژ هستند، می توان به میکل آنژ، لئوناردو داوینچی، روبنس، ون دایک، رامبراند، رودن، مونه، سزان، ون گوگ، گوگن و پیکاسو اشاره نمود.

موزه آرمیتاژ در روسیه

موزه آرمیتاژ در روسیه

موزه آرمیتاژ در روسیه

البته این موزه مجموعه آثار متعددی دارد که از جمله آنها می توان به نشان ها، لباس ها و جواهرات سلطنتی، مجموعه متنوعی از جواهرات ساخته فابرژه (Fabergé) و عظیمترین کلکسیون موجود در دنیا از طلای باستانی متعلق به اروپای شرقی و آسیای غربی اشاره نمود. آثار هنری مثل نقاشی، مجسمه، صنایع دستی، جواهرات، کوبلن و تقریباً هر نوع اثر هنری در این موزه موجود است و در کنار آنها اتاق های متعلق به خانواده تزارهای روسیه با تزئینات بسیار زیبا و با استفاده از سبک های مختلف را می توان مشاهده نمود. این موزه عظیم دارای 1786 درب، 1945 پنجره و 1057 سالن یا اتاق می باشد. در خصوص عظمت این موزه همین بس که اگر به هر اثر حدود یک دقیقه توجه نمائید، بایستی بیش از 11 سال به تماشای این موزه بپردازید.

موزه آرمیتاژ در روسیه

موزه آرمیتاژ در روسیه

موزه آرمیتاژ در روسیه

در سال 1764، کاترین کبیر با خرید بیش از دویست نقاشی در اروپا، جمع آوری این مجموعه مشهور را شروع کرد. او، نگارخانه خود را گوشه عزلت یا خلوتگاه خود می نامید زیرا تنها افرادی انگشت شمار اجازه ورود و تماشای آثار موجود در آن را به دست می آوردند. او در یکی از نامه های خود با تاسف چنین گفته است: تنها موش ها و من می توانیم تمام این [زیبایی ها] را تحسین کنیم.

موزه آرمیتاژ در روسیه

موزه آرمیتاژ در روسیه

در طی انقلاب روسیه در سال 1917، موزه سلطنتی آرمیتاژ جزو اموال خصوصی اعلام شد. پس از ملی شدن مجموعه های هنری عمومی ملی، دامنه آثار موجود در موزه وسعت بیشتری یافت. به خصوص ورود هنر مدرن از کلکسیون هایی چون مجموعه هنری سرگئی شکوکین (Sergei Shchukin) و ایوان موروزوف (Ivan Morozov) بسیار جالب توجه بود. از جمله آثار اضافه شده به موزه می توان از بیشتر آثار سال های اخیر گوگن، 40 اثر سبک کوبیسم پیکاسو و آثاری مشهور از عظیمان هنر مدرن مانند تابلو پایکوبی La danse اثر ماتیس و کافه شبانه (Night Café) اثر ون گوگ اشاره نمود.

موزه آرمیتاژ در روسیه

در سال های اخیر، آرمیتاژ بیش از پیش توسعه یافته و عمارت ستاد فرماندهی را نیز در بر گرفته است و به انجام پروژه های عظیمی در خارج از کشور نیز پرداخته است که موزه آرمیتاژ گوگنهایم در لاس وگاس، اتاق های آرمیتاژ در عمارت سامرست در لندن و آرمیتاژ آمستردام در هلند از آن جمله اند.

مقامات موزه در ماه ژوئیه سال 2006 اعلام کردند که 221 فقره آثار کوچک مانند جواهرات، شمایل های ارتودوکس، ظروف نقره و اشیائی با میناکاری فراوان از موزه به سرقت رفته است. ارزش این اشیاء که تا کنون یافته نشده اند، 543 هزار دلار برآورد شده است.

آثار هنری ایران

شاید برایتان جالب باشد بدانید در این موزه آثار هنری ایرانی نیز نگهداری می شوند. مجموعه قابل توجهی از کتیبه ها، نقش برجسته ها، قطعات کوچک مجسمه و هنرهای کاربردی تمدن و فرهنگ سومر، پایه گذاران تمدن بین النهرین و جانشینان آنها اکد و بابل که امپراتوری قدرتمند آشور را به وجود آوردند و مردم مدیترانه باستان در این موزه نگهداری می شوند. نمونه های قدیمی تر مربوط به اوایل هزاره سوم پیش از میلاد شامل مجموعه ای از سفالینه های منقوش به دست آمده از یک گورستان در شوش است که مهارت صنعتگران عیلامی را نشان می دهد.مجسمه هایی که در خبارزم در قرون اول تا چهارم میلادی و در نزدیک سمرقند در قرون پنجم تا هشتم میلادی خلق شده اند. از افتخارات این مجموعه هستند.

مشهورترین اشیا،مجسمه های سنگی و چوبی و نقاشی های دیواری عالی هستند که از کاخ پادشاهان،معابد و خانه ها یافت شده اند. یک دیوار کوب بلند با زمینه آبی که صحنه هایی مربوط به پهلوان ایرانی، رستم را نشان می دهد. پس از گذشت قرون متمادی به گونه ای است که گویا به تازگی خلق شده است.

موزه آرمیتاژ در روسیه

پرده دیوار کوب دیگری از تالار سرخ کاخ یکی از سلاطین بخارا (قرون 8 - 7) به دست آمده است. مجموعه ظروف برنزی به دست آمده از بلخ، خوارزم و سغد مربوط به قرون چهارم تا هفتم از شاخص ترین نمونه ها در دنیا هستند، این ظروف با تصاویر و کتیبه ها تزیین شده اند.

یکی از شاخص ترین اشیایی که در موزه ارمیتاژ نگهداری می گردد قدیمی ترین فرش ایرانی است که زینت بخش یکی از تالارهای موزه است.فرش پازیریکبه طور تصادفی توسط پروفسور رودلکو در مرز مغولستان (در ناحیه ای که پازیریک خوانده می شد) از زیر یخ کشف شد. این فرش در تابوت عظیم یکی از ناقراب های هخامنشی در کنار پیکر مومیایی شده او قرار داده شده بود.

این فرش احتمالاً در زمان مادها یا پارس ها (هخامنشیان) به منظور پوشاندن اسب بافته شده است. ابعاد فرش 83/1×2 متر است.

منبع: گردشبان
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 694

به "موزه آرمیتاژ؛ افتخار ملی روسیه و یکی از عظیم ترین موزه های دنیا، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه آرمیتاژ؛ افتخار ملی روسیه و یکی از عظیم ترین موزه های دنیا، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید