پشت پرده پیامک های مافیا کنکور!

به گزارش مالزی ارزان، محمدرضا فرزند خانواده مشغول تست زدن است و پدر و مادر هم مدام خبر ها را مرور می نمایند که ببینند بالاخره کنکور سال جاری به تعویق می افتد یا نه.

پشت پرده پیامک های مافیا کنکور!

خراسان در ادامه نوشت: لحظاتی بعد صدای دریافت پیغامک روی گوشی محمدرضا حواسش را پرت می نماید، گوشی را بر می دارد و چند ثانیه بعد به مادرش می گوید: باید فردا به ستاد ملی کرونا زنگ بزنم، مشاورم پیغام داده که: حتما با ستاد ملی کرونا تماس بگیر و مخالفت خودت رو با تعویق کنکور اعلام کن....

افشاگری داوطلبان چه بود؟

داستان مافیای کنکور، داستان دیروز و امروز نیست و سال هاست از آن ها سخن گفته می گردد. آن هایی که طبق اظهارنظر های رسمی مسئولان، سالانه بیش از 10 هزار میلیارد تومان درآمد دارند و همه وجودشان به برگزاری کنکور بسته است. سال های قبل بیشتر نام مافیای کنکور را در ماجرای پیگیری حذف کنکور و مخالفان این طرح می شنیدیم، اما شرایط خاص سال جاری، نام آن ها را هم در فهرست سوژه های کرونایی قرار داده است.

ماجرا از آن جا شروع شد که هفته گذشته، سازمان سنجش آموزش کشور ادعای موافقت 95 درصدی داوطلبان با برگزاری کنکور سراسری را مطرح نمود. ادعایی که حالا با افشاگری بعضی داوطلبان کنکور، کمی باید درباره صحت آن تردید کرد.

طی روز های گذشته بعضی داوطلبان کنکور علاوه بر راه اندازی پویش تعویق کنکور، پیغام هایی از مشاوران یکی از موسسات آموزشی را در فضای مجازی بازنشر کردند که ماجرای تازه ای را روایت می نماید. پیغام های منتشر شده نشان می دهد بعضی از مشاوران یک موسسه آموزشی در گفت وگوی مجازی با داوطلبان، از آن ها خواسته اند به هر شکل ممکن مخالفت خودشان با به تعویق افتادن کنکور را اعلام نمایند: به ستاد زنگ زدی و مخالفت خودت رو خاطرنشان کردی؟، اگه کنکور به تعویق بیفته به ضرر خودت میشه ها، شماره نماینده های شهر رو فرستادم برات، زنگ بزن با جدیت بگو چرا می خوان کنکور روبه تعویق بندازن، این به ضرر بچه هاست.

نظر شخصی یا دستوری؟

اولین سوالی که درباره این پیغام ها مطرح می گردد، این است که یک مشاور کنکور، تا چه حد امکان تشخیص درست یا غلط بودن تعویق کنکور را دارد؟ البته پاسخ این سوال کاملا تعیین است و می توان با قاطعیت گفت در شرایط خاص کرونایی کشور، تنها و تنها ستاد ملی کروناست که می تواند با در نظر دریافت همه جوانب، در این باره تصمیم گیری کند.

اما سوال دوم و مهم تر پس از آن در ذهن شکل می گیرد که واکنش موسسه آموزشی مورد اشاره در باره این ماجرا را مرور کنیم. ظهر دیروز بود که این موسسه با انتشار پیغامی خاطرنشان کرد: در ارتباط با بحث های مربوط به تعویق یا عدم تعویق آزمون ها و کنکور، روال همیشگی ما این بوده و هست که در باره این گونه موضوعات که مورد بحث و جدل واقع می گردد، نفیا یا اثباتا (موافق یا مخالف) دخالت و اظهار نظری نداشته باشیم. اظهار نظر های شخصی در باره این گونه موضوعات سبب ایجاد هیجان در خانواده ها، از بین رفتن آرامش ایشان و کاهش بازده مطالعاتی دانش آموزان می گردد.

با خواندن این پیغام، سوالی که مطرح می گردد این است که آیا ممکن است مشاوران فعال در چنین موسساتی، درباره موضوع مهمی همچون تعویق کنکور، تا این حد آزادی عمل داشته باشند که داوطلب را به اعلام نظر مخالفت با آن و تماس با ستاد ملی کرونا و نمایندگان تشویق نمایند؟ عجیب تر آن که در پیغام های منتشر شده در فضای مجازی، تهدید هایی درباره محروم شدن داوطلب از بعضی حمایت ها و امکانات آموزشی موسسه مذکور هم به چشم می خورد!

با این افشاگری و سوت زنی داوطلبان کنکور، سوال مهم دیگری هم مطرح می گردد: چه تعداد از داوطلبانی که در سایت سازمان سنجش یا در تماس با ستاد ملی کرونا مخالفت خود را با به تعویق افتادن کنکور اعلام نموده اند، تحت تاثیر پیغام های مافیای کنکور قرار گرفته اند و نظراتشان ملاک تصمیم گیری شده است؟

مجلس روز گذشته به محل بحث و گفتگو درباره برگزاری یا تعویق کنکور تبدیل شد و این در شرایطی است که فقط 18 روز مانده به موعد کنکور و یک میلیون و 50 هزارکنکوری همچنان بلاتکلیف اند. نظر قالیباف در نطق پیش از دستور جلسه این بود که نگران رعایت نشدن پروتکل های دقیق بهداشتی در کنکور سراسری هستیم، متاسفانه به وعده های داده شده در برگزاری کنکور دکترا عمل نشد و بی توجهی های تاسف آوری در برگزاری آن کنکور وجود داشت.

زهره الهیان نماینده مردم تهران هم پس از جلسه دیروز مجلس توئیت کرد: پیرو صحبتی که در صحن علنی مجلس با آقای دکتر قالیباف درباره تعویق کنکور سراسری داشتم ایشان ضمن موافقت، فرمودند موضوع تعویق را به وسیله ستاد ملی کرونا پیگیری خواهند کرد لذا با قول آقای دکتر قالیباف مبنی بر پیگیری، فعلا درباره طرح دو فوریتی کنکور سراسری دست نگه می داریم. اما احمدی بیغش از جمله نمایندگان مخالف تعویق بود که در جلسه علنی صبح دیروز گفت: آن ها که درخواست تعویق کنکور به بهانه وجود کرونا می دهند، آیا تضمین دارند که کرونا تا چند ماه دیگر تمام گردد؟ مطمئن باشید مسئولان مربوطه پیش بینی های لازم را انجام داده و رعایت پروتکل های بهداشتی را در نظر دارند.

در همین حال ما از دکتر سیدمجید حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران که طی سال های اخیر به عنوان چهره ای جنجالی در مبارزه با مافیای کنکور شناخته شده درباره چرایی زیانبار بودن تعویق کنکور برای مافیا پرسیدیم که وی چنین گفت: موسسات آموزشی کنکور موظف اند تا زمان برگزاری کنکور خدمات خود را به داوطلبان ارائه نمایند، بنابراین با به تعویق افتادن برگزاری آن همچنان باید خدمات بدهند، اما امکان دریافت وجه اضافی ندارند و متضرر می شوند. نکته بعد این که با تعویق کنکور، زمان ثبت نام موسسات از دانش آموزان جدید هم به تاخیر می افتد و این هم ضرری دیگر برای آن هاست.

اما این که برخلاف تصور، دربعضی اظهارنظرها، سود مافیای کنکور در تاخیر برگزاری آن مطرح شده، موضوعی است که حسینی در این باره اظهار کرد: این هم بخشی از برنامه مافیاست که خودشان را مخالف برگزاری کنکور نشان دهند، آن ها اظهارنظر های کارشناسان درباره سود بردن مافیا از برگزاری کنکور را شنیده اند و می خواهند به شیوه ای دیگر افکار عمومی را تحت تاثیر قرار دهند.

تصمیم گیری درباره برگزاری کنکور به امروز موکول شد

عصر دیروز هم نشست تخصصی کمیسیون آموزش با حضور وزیران علوم، ورزش و جوانان، بهداشت و رئیس سازمان سنجش برگزارشد. منصور غلامی وزیر علوم در مصاحبه با خانه ملت در این باره بیان نمود: در این نشست، نگرانی های نمایندگان درباره برگزاری آزمون ها به مهمانان منتقل شد، اما در مجموع فعلا تصمیمی برای تغییر تاریخ برگزاری کنکور گرفته نشد و مقرر شد تصمیم نهایی در نشست فردا (امروز) گرفته گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 416

به "پشت پرده پیامک های مافیا کنکور!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده پیامک های مافیا کنکور!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید