پیغام کمیسیون مشترک برجام چه بود؟

به گزارش مالزی ارزان، ایرنا نوشت: سفیر و نماینده دائم چین در سازمان ملل پیغام نشست روز گذشته کمیسیون مشترک برجام در وین را واضح و روشن گفت و گفت که این پیغام تاکیدی بر حمایت جامعه جهانی از توافق هسته ای و عدم امکان آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه است.

پیغام کمیسیون مشترک برجام چه بود؟

جانگ جونگ روز چهارشنبه در پیغامی در حساب توئیتری خود نوشت نشست کمیسیون مشترک برجام همچنین با توجه به طرح برجام در شورای امنیت، به موقع برگزار گردید.

وی با یاداوری اینکه تمام شرکت کنندگان در این نشست بر اهمیت حفظ و اجرای کامل برجام دیگر تاکید کردند گفت که طرف های به جامانده در برجام اجماع نظر دارند که آمریکا نمی تواند مکانیسم ماشه را فعال کند.

اظهارات این مقام چینی در حالی است که هیات نمایندگی چین در سازمان ملل هم پیشتر اعلام نموده بود با توجه به اینکه آمریکا درخواست فعال سازی مکانیسم ماشه علیه ایران را نموده است و در این نشست هم با شدت با این درخواست واشنگتن مخالفت شد می توان گفت که نشست کمیسیون برجام به موقع برگزار گردید.

نمایندگی چین در سازمان ملل پیشتر در پیغامی گفته بود که همه شرکت کنندگان در کمیسیون مشترک برجام بر اهمیت حفظ توافق هسته ای ایران موسوم به برجام و اجرای کامل آن تاکید کردند.

در این پیغام آمده است: این باور عمومی است که ایالات متحده نمی تواند فرایند بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران را تحت قطعنامه 2231 شورای امنیت شروع کند.

شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیر و مدیران سیاسی وزارت امور خارجه ایران و گروه 1+4، روز سه شنبه 11 شهریور 1399 به ریاست مشترک عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین برگزار گردید تا گامی دیگر در راستای حفظ برجام برداشته گردد.

این نشست هر چند به تعبیر معاون وزیر خارجه ایران روتین و در ادامه جلسات کمیسیون مشترک برگزار گردید اما به خاطر همزمانی با وقایعی که در نیویورک می گذرد و کوشش هایی که آمریکا برای به اصطلاح برگرداندن قطعنامه های سابق شورای امنیت و به نوعی نابودی برجام در نیویورک انجام می دهد، ویژگی خاصی را پیدا نموده است.

آمریکا پس از نزدیک به 2 سال خروج از برجام و کارزارهای تبلیغاتی ناموفق جنگ با ایران، مدعی شده همچنان عضوی از توافق هسته ای است و می تواند از سازوکارهای موجود در این توافق و قطعنامه 2231 مرتبط با آن، علیه ایران استفاده کند.

وزیر امور خارجه آمریکا به تازگی خواهان بکارگیری سازوکاری در برجام شده که قطعنامه های لغو شده شورای امنیت بازگردانده گردد. این درخواست با مخالفت جمعی اعضای دائم و غیر دائم شورای امنیت روبرو شده است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 391

به "پیغام کمیسیون مشترک برجام چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام کمیسیون مشترک برجام چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید