پیگیری تکمیل کتابخانه مرکزی شهر لار

به گزارش مالزی ارزان، به گزارش خبرنگار خبرنگاران فارس، حسین حسین زاده، نماینده مردم لارستان، خنج، گراش و اوز در مجلس شورای اسلامی در دیداری با روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس، در خصوص شرایط کتابخانه های عمومی در حوزه انتخابیه خود و مسائل قانونگذاری و بودجه نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت وگو کرد.

پیگیری تکمیل کتابخانه مرکزی شهر لار

منوچهری در این دیدار با اشاره به اینکه مهمترین مسائل پیش روی کتابخانه های عمومی، مسائل قانونگذاری و کمبود بودجه است، مطرح نمود: تعارضات موجود در قانون نهاد کتابخانه های عمومی کشور و کمبود بودجه این سازمان فرهنگی فرایند توسعه و پیشرفت کتابخانه های عمومی را با کندی روبه رو کرده است.

وی با اشاره به اینکه در قانون، هیچ اعتباری برای کتابخانه های عمومی روستایی در نظر گرفته نشده است، اضافه کرد: نبود بودجه عمرانی، کم بودن کمکهای اعتباری دولت به این سازمان فرهنگی و نبود اعتبارات لازم برای ارتقای حقوق و مزایای کارمندان نهاد از مهم ترین مسائل کلان نهاد است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس، با تصریح اینکه بخش زیادی از تلاشهای کتابخانه های عمومی در سطح کلان و خرد، صرف تحقق بودجه می شود، گفت: اگر مسائل بودجه این سازمان برطرف شود، نهاد کتابخانه های عمومی می تواند تمام وقت و با انرژی مضاعف به رسالت اصلی خود که همان ترویج فرهنگ و خدمت رسانی به عموم است بپردازد.

منوچهری در ادامه با اشاره به شرایط کتابخانه های عمومی در چهار شهرستان فارس، مطرح نمود: در چهار شهرستان در مجموع 20 کتابخانه نهادی و سه کتابخانه مشارکتی فعال است که دو کتابخانه عمومی اندیشه شهر اوز و گنج شایگان شهر لار قدمت پنجاه ساله دارند و از قدیمی ترین کتابخانه های استان است. این نشان دهنده توجه مردم این منطقه به کتاب و فرهنگ است.

وی با تاکید بر اینکه سرانه زیربنای کتابخانه ای در چهار شهرستان با میانگین استانی برابر است، اضافه کرد: در حوزه زیربنایی کتابخانه ها تا رسیدن به حد مطلوب فاصله بسکمک داریم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در ادامه ایجاد کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه را اولویت دولت و نهاد خواند و اضافه کرد: در لارستان سه شهر لطیفی، بنارویه و دهکویه کتابخانه ندارند. همچنین پروژه کتابخانه مرکزی شهر لار نیز علی رغم پیشرفت فیزیکی، هنوز به مرحله تکمیل نرسیده است.

نماینده مردم لارستان، خنج، اوز و گراش در مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت مقوله کتاب و کتابخوانی، شرح داد: حل مشکل نهاد و توسعه کتابخانه ها حائز اهمیت است و برای حمایت از این سازمان فرهنگی اقدامات لازم را در مجلس انجام خواهیم داد.

حسین حسین زاده با تصریح اینکه خیرین منطقه را به سمت توسعه کتاب و کتابخوانی سوق می دهیم، گفت: شهرستان اوز در زمینه کمک خیرین به کتابخوانی یک الگو است و باید از این ظرفیت در تمام شهرستان ها استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه سهم نیم درصد در صورت تحقق کامل نیز، اعتباری کافی برای نهاد نخواهد بود، گفت: واریز منظم و کامل نیم درصد کتابخانه های هر شهرستان را از طریق فرمانداری ها پیگیری خواهم کرد. نهاد کتابخانه های عمومی، سازمانی خدمت رسان است که اگر بودجه کافی داشته باشد می تواند برنامه های ابداعی و خلاقانه ویژه تمام اقشار برگزار کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم بیان شفاف مسائل و خواسته های کتابخانه ها، تاکید کرد: تمامی مسائل کتابخانه ها، به خاطر کمبود بودجه است، پیگیری حل این مشکل باید سریع تر انجام شود.

حسین زاده از پیگیری تکمیل کتابخانه مرکزی شهر لار خبر داد و گفت: برای بررسی نیازها و خواسته های کتابخانه های منطقه، از کتابخانه های عمومی چهار شهرستان بازدید خواهم کرد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 304

به "پیگیری تکمیل کتابخانه مرکزی شهر لار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیگیری تکمیل کتابخانه مرکزی شهر لار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید