چالش نمایشگاه کتاب آنلاین در کشورهای آمریکای لاتین

به گزارش مالزی ارزان به نقل از پابلیشینگ پرسپکتیو، در بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین نمایشگاه های کتاب به خاطر شیوع ویروس کرونا در سراسر دنیا لغو شده و به تاریخ های نامشخصی موکول شده است. در این بین کشورهای پرو، آرژانتین و کلمبیا سعی می نمایند این نمایشگاه ها را به شیوه ای دیگر برگزار نمایند.

چالش نمایشگاه کتاب آنلاین در کشورهای آمریکای لاتین

سی وسومین نمایشگاه کتاب بوگوتا پایتخت کشور کلمبیا و چهل و ششمین نمایشگاه کتاب بوینس آیرس و همچنین بیست و پنجمین نمایشگاه کتاب در لیما پایتخت کشور پرو لغو شده ولی مسئولان این کشور درصدد برگزاری این نمایشگاه ها به صورت دیجیتالی هستند.

بیشتر نمایشگاه های کتاب آمریکای لاتین در ماه آوریل برگزار می گردد ولی مسئولان فرهنگی در این کشورها قصد دارند آنها را در فضای مجازی برگزار نمایند. ویلی دل پوزو رئیس نمایشگاه کتاب لیما می گوید تصمیم برگزاری نمایشگاه در فضای مجازی تصمیمی چالش برانگیز است ولی فعلاً این گزینه بهتر از لغو کامل آن است.

پوزو گفت: البته ما می دانیم گزینه برگزاری نمایشگاه کتاب در فضای مجازی راهکار مبهمی است و چگونگی آن معلوم نیست ولی بهتر از لغو نمایشگاه است. پلتفرمی تهیه شده است که ناشران و کتابفروشان هر کدام صفحه جداگانه خودشان را دارند.

بازدیدنمایندگان می توانند با مراجعه به سایت مربوطه از کتاب های به نمایش درآمده با تخفیف های خاص بازدید نمایند. این طرح در کشورهای آرژانتین و کلمبیا نیز اجرا خواهد شد. نمایشگاه سال گذشته پرو بیش از 500هزار نفر بازدیدنماینده داشت.

در آرژانتین مسئولان نمایشگاه بوینس آیرس طرح خاصی برای برگزاری نمایشگاه ایجاد کردند و قرار است کل نمایشگاه به صورت ویدیویی به وسیله کانال این نمایشگاه در یوتیوپ برگزار گردد. مسئولان آرژانتینی می گویند حدود 600 ویدیوی رسمی از نمایشگاه های گذشته برای مخاطبان پخش می نمایند و علاوه بر آن مصاحبه با نویسندگان و ناشران نیز ضمیمه آنها خواهد شد.

در کشور کلمبیا نیز تصمیمات مشابهی گرفته شده است و مسئولان نمایشگاه بوگوتا می گویند بیش از 600هزار نفر بازدیدنماینده نمایشگاه سال گذشته سال جاری باید در خانه بمانند. سال گذشته بیش از 900هزار جلد کتاب در این نمایشگاه فروش رفت ولی سال جاری سازوکارهای مجازی برای فروش کتاب به وسیله سایت نمایشگاه در نظرگرفته شده است.

به گفته ساندرا پالیدو مدیر نمایشگاه کتاب کلمبیا مسئولان فرهنگی این کشور سعی می نمایند فرصت نمایشگاه کتاب را لغو ننمایند و آن را به داخل خانه های مردم ببرند چون در زمان کنونی مردم بیش از زمان های گذشته به مطالعه کتاب احتیاج دارند. وی گفت: چنین شرایطی کاملاً پیش بینی نشده بود و باید برای آن راهکارهای جایگزینه ارائه کرد.

مسئولان نمایشگاه کتاب بوگوتا در نظر دارند از تمام امکانات مجازی از جمله توئیتر، یوتیوپ، فیس بوک و دیگر شبکه های اجتماعی نمایشگاه سال جاری را برگزار نمایند. برخی از فروشگاه های کتاب معتبر کلمبیا مثل فروشگاه زنجیره ای کتاب تورنامسا (Tornamesa) سال جاری برای تهیه زیرساخت های برگزاری نمایشگاه آنلاین به مسئولان دولتی یاری خواهد نمود. این فروشگاه کارگاه های نویسندگی و مصاحبه با نویسندگان به صورت آنلاین برگزار خواهد نمود. از چهره های مصاحبه شونده می توان به خاویر کاراکاس نویسنده اسپانیایی و رای لوریگا اشاره نمود.

سال جاری دولت کلمبیا و چند کشور دیگر آمریکای لاتین بودجه های جداگانه ای برای یاری به کتابفروشی های مستقل اختصاص داده اند. اتحادیه ناشران کلمبیا که در این کشور با عنوان شورای انتشارات شناخته می گردد، نیز کمپینی (AdoptaUnaLibrería#) در فضای مجازی برای جمع آوری یاری های مردمی در حمایت از کتابفروشان مستقل راه اندازی نموده است.

این شورا با همکاری اتحادیه کتابفروشان مستقل از مردم خواسته است تا با حمایت از کتابفروشان برای حفظ صنعت چاپ و نشر کتاب یاری نمایند. از مردم خواسته شده با خریدهای آنلاین خود همچنان کتابفروشی های این کشور را زنده نگه دارند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 171

به "چالش نمایشگاه کتاب آنلاین در کشورهای آمریکای لاتین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش نمایشگاه کتاب آنلاین در کشورهای آمریکای لاتین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید