کسری 535 میلیون متر مکعبی مخازن آب های زیرزمینی در چهارمحال و بختیاری

به گزارش مالزی ارزان، معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری گفت: با 535 میلیون متر مکعب کسری مخازن در استان روبرو هستیم که تنها با بارش برف جبران می گردد.

کسری 535 میلیون متر مکعبی مخازن آب های زیرزمینی در چهارمحال و بختیاری

به گزارش خبرنگاران از شهرکرد، علی محمد محمدی معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری گفت: حدود سه هزار سازه خاکی و سنگی ملاتی با ارتفاع کمتر از سه متر در استان وجود دارد و از آنجایی که بارش های اخیر بعد از یک دوره خشکسالی سنگین و افزایش نفوذپذیری خاک رخ داد، عمده آب در بالادست نفوذ نموده و کمتر به سازه ها رسیده است.

او افزود: روان آب ها حدود پنج درصد به حجم ذخیره سازی ها یاری کردند، اما بعد از بارندگی همه آب ها در زمین نفوذ کردند.

بیشتر بخوانید

محمدی افزود: دو تا سه سامانه پخش سیلاب مانند سینی برجوی یک، دو و سه کامل آبگیری شد، اما چون نفوذپذیری بالایی دارند تقریباً 72 ساعت بعد از بارش همه آب در آبخوان ها نفوذ کرد و در کل به منظور تقویت آبخوان ها پشت مخزن ها کمتر از 10 درصد آب جمع شده است.

او گفت: اندازه آب مورد احتیاج آبخوان ها در استان به طور میانگین 600 میلی متر است که اکنون باید خشکسالی سنوات گذشته را هم به این اندازه افزود پس می توان گفت 535 میلیون متر مکعب کسری مخزن داریم که تنها با بارش برف جبران می گردد.

محمدی ادامه داد: اگر این خسارت جبران نگردد آب قنوات، چشمه ها و چاه ها کم و یا حتی خشک می گردد بعلاوه نرخ دامگذاری در مکان هایی که آب هست بیشتر می گردد و چَرا در منطقه ها صفر و در منطقه ها دیگر بیشتر از حد مجاز می گردد حتی سبب خشکی اراضی و باغات نیز می گردد که سبب بروز مسائل مالی و اجتماعی خواهد شد.

ع

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 اسفند 1400 بروزرسانی: 2 اسفند 1400 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 1156

به "کسری 535 میلیون متر مکعبی مخازن آب های زیرزمینی در چهارمحال و بختیاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسری 535 میلیون متر مکعبی مخازن آب های زیرزمینی در چهارمحال و بختیاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید