14 کار عجیبی که مردم در گذشته انجام می دادند

به گزارش مالزی ارزان، بسیاری از مردم نگاه رمانتیزه ای به تاریخ دارند که عمده علت آن فیلم هایی مثل تروا (Troy) و گلادیاتور (Gladiator) و سریال هایی مانند اسپارتاکوس (Spartacus) هستند. اما اگر واقعاً تاریخ را مطالعه کنید، به چیزهای عجیبی برخواهید خورد، مثل اینکه مردم در گذشته لباس های خود را با ادرار می شستند یا با خود به مهمانی ها آناناس می بردند اما آن را نمی خوردند.

14 کار عجیبی که مردم در گذشته انجام می دادند

به گزارش روزیاتو، در ادامه از کارهای عجیبی خواهیم گفت که مردم در گذشته انجام می دادند.

1- اولین سشوار شکل کاملاً متفاوتی داشت

اختراع سشوار به قرن نوزدهم بازمی گردد، زمانی که یک استالیست فرانسوی به نام الکساندر گودفوا در سال 1890 این وسیله را عرضه کرد. سشوارها آن موقع بزرگ بودند و تنها در حالت نشسته قابل استفاده بودند. بالاخره در دهه 1920 یک مدل کوچک تر و دستی عرضه شد که راه را برای سشوارهای امروزی که حالا از آن ها استفاده می کنیم هموار کرد.

2- مردان عصر ویکتوریایی چای خود را در لیوان های مخصوص می خوردند

در گذشته اگر مردی به یک میزان شیفته سبیل هایش و چای بود، یک راهکار جالب برای آن وجود داشت. یک لیوان کوچک ویژه جنتلمن های سبیل دار ساخته شده بود که به لیوان سبیل معروف بود و کارش این بود که سبیل مردان هنگام نوشیدن چای خیس نگردد.

گفته می گردد یک سفالگر انگلیسی به نام هاروی آدامز در دهه 1870 این لیوان ها را می ساخت که به حدی محبوبیت یافتند که او 15 سال بعد خود را بازنشسته کرد.

3- مردان یونان باستان همسران خود را نمی بوسیدند

در یونان باستان، بوسیدن بیشتر نشانه احترام بود تا عشق. مردان اگر جایگاه اجتماعی برابری داشتند، لب های یکدیگر را می بوسیدند و اگر جایگاه اجتماعی شان برابر نبود، گونه های همدیگر را. بوسه میان زنان و مردان کاری ناپسند شمرده می شد، بیشتر به این خاطر که زنان را با مردان برابر نمی دانستند.

4- در یونان باستان، مردان دامن به تن می کردند نه شلوار

از نظر مردان یونان باستان، دامن، تونیک و ردا لباس هایی بودند که مردان واقعی به تن می کردند. در حقیقت، آن ها شلوار را چیزی زنانه و مایه تمسخر می دانستند.

5- آناناس نمادی از جایگاه بالای اجتماعی بود

در گذشته های دور، در اروپا آناناس را ارزشمندتر از آن می دانستند که خورده گردد. هر یک دانه آناناس هزاران پوند قیمت داشت و در قرون شانزدهم و هفدهم میلادی ثروتمندان این میوه را آنقدر با خود اینور و آنور می بردند تا بالاخره خراب می شد و مجبور به دور انداختنش می شدند.

6- مصریان باستان از بالش های چوبی یا سنگی استفاده می کردند

در مصر و حتی چین باستان، بالش ها از سنگ، چوب و حتی چینی ساخته می شدند. از آنجایی که آن موقع مردم روی زمین می خوابیدند، از بالش برای جدا کردن سر از زمین استفاده می شد تا از حشرات در امان بمانند.

بالش های سنگی کارکرد دیگری هم داشتند. از آن ها در مقبره ها نیز استفاده می شد و سر اجساد را را بر روی آن ها قرار می دادند، چرا که این عضو بدن را مقدس می دانستند.

7- در قرن نوزدهم سس کچاپ به عنوان دارو فروخته می شد

سس کچاپ در گذشته شکل کاملاً متفاوتی داشت. آن موقع کچاپ حاوی قارچ، پیاز و ادویه بود و گوجه فرنگی ای در آن وجود نداشت.

کچاپ زمانی هم به عنوان دارو فروخته می شد. این کار به وسیله مردی به نام جان کوک بنت انجام می شد. گوجه کچاپ که آن موقع تازه به محتویاتش افزوده شده بود، علت خواص مفیدش بود. استفاده از کچاپ به عنوان دارو خیلی زود رواج یافت. اما با عرضه کچاپ های کم کیفیت تر، در ده 1850 کارکرد دارویی آن از میان رفت.

8- در قرن شانزدهم از مومیایی ها استفاده دارویی می شد

گرچه در بسیاری از فیلم ها مومیایی ها به عنوان چیزی ترسناک و شیطانی به تصویر کشیده می شوند، در گذشته آن ها را دارای خاصیت دارویی می دانستند. در قرن دوازدهم میلادی، مومیایی های آسیاب شده را به عنوان دارو مصرف می کردند که بیشتر به علت قیر طبیعی درون آن ها بود.

به علاوه، رنگ قهوه ای که در بسیاری از نقاشی های قدیمی وجود دارد هم از پودر مومیایی به دست آمده بود.

9- به شوالیه ها دستور داده می شد که حمام نمایند، دست کم برای شوالیه شدن

در فیلم ها گاهی تصویر رمانتیکی از قرون وسطی نشان داده می گردد، در حالی که این دوره از نظر بهداشت در شرایط بسیار بدی قرار داشت. بیشتر به این خاطر که آن موقع حمام کردن کارمعمولی نبود و تنها در موقعیت های بخصوصی انجام می شد، مانند زمانی که کسی شوالیه می شد.

آن موقع مردان پیش از برگزاری مراسم اعطای لقب شوالیه به حمام می رفتند تا دست کم یک روز خوشبو باشند.

10- رومیان باستان لباس های خود را با ادرار می شستند

رومیان باستان ادرار را نه صرفاً یکی از فضولات بدن، بلکه منبع آمونیاک می دانستند، ماده ای که از قدرت پاک نمایندگی برخوردار است. به همین علت، بر اساس دیوارنگاره های یافت شده در شهر باستانی پومپئی، لباس های کثیف در ادرار کهنه خیسانده می شدند تا چربی ها، لکه ها و چرک آن ها پاک گردد. رختشورهای آن موقع لباس ها را در تشت با پا می کوبیدند.

11- بطری های اشکدان سند عشق زنان بودند

قدمت بطری های اشکدان به سال 400 پیش از میلاد مسیح بازمی گردد. زنان اشک هایی که در فراغ همسر از جهان رفته یا به جنگ رفته خود ریخته بودند را در بطری های مخصوصی به نام اشکدان می ریختند. آن موقع اعتقاد بر این بود که هر چه میزان اشک یک زن بیشتر باشد، پاکی و پرهیزکاری او هم بیشتر است. این بطری ها بعداً تغییر کاربری دادند و تبدیل به جای نگهداری عطر و روغن شدند.

12- دندان های مصنوعی زمانی از دندان های واقعی درست می شدند

امروزه دندان های مصنوعی از مواد مصنوعی بی ضرری ساخته می شوند که دوام زیادی هم دارند. اما قرن ها پیش اگر دندان هایتان را از دست می دادید، می توانستید دندان های واقعی جدیدی را جایگزینش کنید.

آن موقع دندان های مصنوعی در حقیقت از دندان های واقعی انسان درست می شدند. گفته می گردد برای درست کردن آن ها اغلب از دندان های کشته های جنگ ها استفاده می شد. اما امکان خرید دندان از افراد زنده هم وجود داشت.

13- رومیان باستان عرق گلادیاتورها را یک کالای ارزشمند می دانستند

اگر یک زن رومی باستان بودید که می خواستید زیبا به نظر برسید، معجون زیبایی مورد انتخاب شما عرق گلادیاتورها بود. بعد از نبرد گلادیاتورها، عرق، خون و چرک بدن آن ها را در شیشه های کوچکی در بیرون میدان مسابقه می فروختند.

زنان ثروتمند رومی استطاعت مالی خرید کرم و عطر را داشتند و عرق گلادیاتورها هم یک محصول زیبایی برای زنان میانه بود.

14- اولین دستگاه فر دائم مو شکل دیگری داشت

اولین دستگاه فر دائم مو در سال 1905 به وسیله یک آرایشگر آلمانی به نام کارل نسلر اختراع شد. این وسیله به بیگودی هایی برنجی مجهز بود که به یک دستگاه حرارتی متصل بودند. برای استفاده از این وسیله سدیم هیدروکسید به طور مستقیم به موها زده می شد. از آن موقع این دستگاه دائماً در تغییر و تحول بود تا اینکه در دهه 1970 مواد فر نماینده اسیدی عرضه شدند.

منبع: فرارو
انتشار: 29 شهریور 1402 بروزرسانی: 29 شهریور 1402 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 1482

به "14 کار عجیبی که مردم در گذشته انجام می دادند" امتیاز دهید

1 کاربر به "14 کار عجیبی که مردم در گذشته انجام می دادند" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 کار عجیبی که مردم در گذشته انجام می دادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید