آمریکا قطعا از عراق خارج می شود

به گزارش مالزی ارزان، نزدیک به یکسال است که در عراق تنش وجود دارد و هجمه های زیادی را دارد به خود می گیرد یکی از ایت تنش ها و اعتراضات مردمی حضور نیروهای امریکایی در عراق است که همین امر منجر شده است حواشی های زیادی را به خود بگیرد. خیلی از سیاستمداران براین باور هستند تا عراق در عراق حضور دارد ارامش کامل در عراق حاکم نمی شود.

آمریکا قطعا از عراق خارج می شود

عادل عبدالمهدی مصوبه خروج نیروهای امریکایی در عراق را تحویل مجلس مجلس داد که ارا خوبی گرفت و تصویب شد ولی تا به امروز چنین اتفاقی نیافته است. با رویکار امدن مصطفی الکاظمی خروج این نیروها قوت گرفته است در حدی که امریکا درخواست مذاکره را با بغداد داده است ولی سوالی که اینجا بوجود می اید با توجه به عقبه ایی که امریکا در منطقه و عراق از خود جا گذاشته است ایا خارج می شود؟

حسن دانایی فر سفیر سابق ایران در عراق در گفت و گو با خبرنگاران درباره مذاکره آمریکا و عراق در خصوص خروج نیروهای امریکایی از بغداد گفت: مذاکرات بین آمریکا و عراق به طور رسمی از دهم این ماه شروع می شود و به تعبیر آمریکایی ها در رابطه با توافقات استراتژی بین عراق و آمریکا است. اولین موضوع خروج نیروهای آمریکایی و موضوع دوم روابط بین آمریکا و عراق در زمینه های اقتصادی و سیاسی و امنیتی و نظامی است و تجلی آن در خروج نیروهای آمریکایی از عراق است.

وی در ادامه شرح داد: مصوبه مجلس خروج آمریکایی ها از عراق را تاکید می کند و این خواست مردم عراق است. بازه زمانی محدودی برای تحقق این خواسته مجلس وجود دارد و به نظر می رسد این مذاکرات نتیجه ای جز خروج نیروهای آمریکایی را در پی نخواهد داشت.

دانایی فر در ادامه این گفت و گو ادامه داد: این مذاکرات دوری از مصاحبهها است و به یک جلسه محدود نمی شود. این مجلس که به دولت فعلی رای اعتماد داده چنین مصوبه ای دارد. اگر آمریکایی ها خروج نکردند قطعا اخراج خواهند شد.

سفیر سابق ایران در عراق در پاسخ به این پرسش، با توجه به عدم تمایل آمریکا به خروج از عراق اجرای این مصوبه چه تضمینی دارد؟ گفت: آمریکا چاره ای جز خروج ندارد. با توجه به خواسته مجلس و مردم عراق وشرایط فعلی آمریکایی ها که بیشتر پایگاههای خود را تحویل عراق دادند. به این نتیجه می رسیم که باید نیروهای امریکا از بغداد خارج شود.

وی درباره امتیازگیری امریکا از عراق برای خروج نیروهای خود از عراق گفت: دلیل مذاکره این است که فرایند خروج زیر سوال رفت. و فرایند بقا آنها نیز زیر سوال رفت. چرا آمریکا تقاضای مذاکره کرده است؟ دلیل این است که تصور می کرد می تواند در عراق ماندگار شود و برای پایگاهها هزینه کرد و نیروهای جدیدی آورد ولی بعد از مصوبه مجلس و واکنش های مردمی و شرایطی که برای نیروهای خارجی پیش آمد آمریکا تقاضای مذاکره و مصاحبه را برای ادامه همکاری های بین طرفین بیان کرد یعنی فرایند در عمل زیر سوال رفت.

دانایی فر ادامه داد: آمریکا طبیعتا به دنبال دست آورد هستند و میخواهند با مذاکرات فضا داغ باشد. معنای مذاکره این است و آمریکا حس کرد مجبور به خروج خواهد بود پس می خواهد توافق کنند و در عالم سیاست معامله امکان دارد. معامله و تفاهم دو مورد جدا از هم هستند. برای ترک می توان از هر دو روش استفاده کرد ولی قطعا جهت مذاکرات در جهت خروج آمریکا است.

وی در پاسخ به این سوال، دولت عراق نوپاست آیا این چیدمان در پای میز مذاکره قدرت عمل دارد؟ شرح داد: سیاستمداران و مذاکره کنندگان خوبی در بین عراقیان وجود دارد سیاست این کشور از ظرفیت چانه زنی خوبی برخوردار است. ولی برای قضاوت زود است و باید صبر کرد. قطعا آمریکا از عراق خارج می شود. مصاحبه یکی از مولفه هاست. عراق ها وجود نیروهای خارجی را در کشور خود بر نمی تابند. این ویژگی مردم عراق است. ترجمه این ویژگی در عمل زمان می خواهد.

دانایی فر در ادامه این مصاحبه با اشاره به این موضوع که چرا امریکایی ها در زمان عادل عبدالمهدی این مذاکره را درخواست نداده بودند اظهار کرد: آمریکایی ها نیامدند که بفرایند ولی حوادثی که رخ داد از جمله مصوبه مجلس که مسبب آن عادل عبد المهدی بود آنها را مجبور به خروج کرد. این خروج به صورت لایحه بود و طرح نبود و مصوب شد. مردم حمایت کردند و نیروهای مقاومت نیز تایید کردند و حمایت شد این مساله یک فرایند است و به اشخاص مربوط نیست اشخاص تاثیر دارند و می توانند آن را کم و زیاد کنند ولی مساله فرایندی با اراده ملی در عراق است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 252

به "آمریکا قطعا از عراق خارج می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا قطعا از عراق خارج می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید