ابوالفتح: جمع بندی نشست شورای امنیت حکایت از انزوای آمریکا دارد ، آمریکا به دنبال محکومیت ایران در آرامکواست

به گزارش مالزی ارزان، یک کارشناس مسائل آمریکاگفت: اگر بپذیریم شورای امنیت نماینده جامعه جهانی یا مجمعی است که از جریان های سیاسی حاکم بر نظام بین الملل تشکیل شده است، جلسه دوشنبه شب رویه ای در تنها گذاشتن آمریکا درباره تصمیمات سلطه گرایانه و تایید برجام داشت.

ابوالفتح: جمع بندی نشست شورای امنیت حکایت از انزوای آمریکا دارد ، آمریکا به دنبال محکومیت ایران در آرامکواست

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات رفتن به آمریکا برای تحصیل هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل آمریکا در تبادل نظر با خبرنگار سیاسی خبرنگاران، درباره نشست اخیر شورای امنیت با موضوع موضوع ایران که به صورت مجازی برگزار گردید، گفت: خروجی این نشست که تمام 15 کشور عضو شورای امنیت در آن صحبت کردند قابل تحلیل و آنالیز است. در این نشست آمریکا در سطح وزیر خارجه شرکت کرد و پس از خاتمه سخنان 15 عضو شورای امنیت ظریف به نمایندگی از ایران در این نشست حاضر شد و تبادل نظر کرد.

وی با تاکید بر اینکه خروجی این نشست به شکل خلاصه انزوای ایالات متحده و تایید توافق نامه برجام بود، گفت: از این جهت به نظر می رسد خروجی این نشست انزوای آمریکایی ها بود که هدف ایالات متحده تثبیت نامطلوب بودن توافق نامه برجام بود.

ابوالفتح ادامه داد: آمریکایی ها به دنبال این بودند که ایران را به عنوان یک خطر فوری معرفی نمایند و جامعه جهانی نیازمند آن است که به سرعت اقداماتی را علیه این خطر انجام دهد و در گام اول تمدید تحریم های تسلیحاتی محقق گردد و در صورت به نتیجه نرسیدن این موضوع، بحث استفاده از مکانیزم ماشه و برگرداندن تمام تحریم های شورای امنیت در رأس امور نشست اخیر قرار گیرد که البته هیچ کدام از این موارد عملیاتی نشد و تمام اعضای شورای امنیت به غیر از آمریکا متفق القول برجام را پیمانی درست و ضروری دانستند.

این کارشناس مسائل آمریکا درباره واکنش کشور های اروپایی در نشست شب گذشته گفت: در این نشست حتی کشوری مثل بریتانیا که همیشه مواضع نزدیکی با آمریکا دارد اقدامات آمریکا را در مورد خروج از برجام نقد کرد.

وی درباره موضع چین و روسیه نیز گفت: در مورد تمدید تحریم های تسلیحاتی روسیه و چین به عنوان دو عضو دائم از قبل قویا مخالفت خود را اعلام نموده بودند و پیش بینی گردد که پیش نویس قطعنامه آمریکا علیه ایران دست کم با وتوی چین و روسیه روبرو خواهد شد. در مورد مکانیزم ماشه نیز روسیه و چین گفتند که آمریکایی ها حق استفاده از آن را ندارند و اروپا نیز با این مکانیزم همراه نشد و گفت هر اقدامی که برجام را زیر سوال ببرد با آن مخالف خواهیم بود. براساس این فرایند جمع بندی نشست شورای امنیت حکایت از انزوای آمریکا دارد.

ابوالفتح ادامه داد: آمریکایی ها از مدت ها قبل برنامه ریزی نموده بودند که در این نشست جمهوری اسلامی به خاطر گزارش دبیرخانه سازمان ملل متحد درباره دست داشتن ایران در حمله موشکی به آرامکو و اتهاماتی که متوجه ایران بود نشست حول این محور پیش رود، اما برخلاف پیش بینی آمریکایی ها بخش عمده صحبت های همه کشور ها معطوف به برجام و حفظ توافق هسته ای بود حتی کشور هایی مثل آلمان، فرانسه و بریتانیا نیز بخش عمده سخنان خود در مورد ایران را متمرکز بر برجام قرار دادند و این طراحی آمریکا مبنی بر متهم جلوه دادن ایران در مورد دست داشتن در حمله به آرامکو و به تبع آن تمدید تحریم های تسلیحاتی در اکتبر 2020 با شکست روبرو شد.

این کارشناس مسائل آمریکا در خاتمه اعلام کرد: اگر بپذیریم شورای امنیت نماینده جامعه جهانی یا مجمعی است که از جریان های سیاسی حاکم بر نظام بین الملل تشکیل شده است، جلسه دوشنبه شب رویه ای در تنها گذاشتن آمریکا در مورد تصمیمات سلطه گرایانه و تایید برجام داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 292

به "ابوالفتح: جمع بندی نشست شورای امنیت حکایت از انزوای آمریکا دارد ، آمریکا به دنبال محکومیت ایران در آرامکواست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابوالفتح: جمع بندی نشست شورای امنیت حکایت از انزوای آمریکا دارد ، آمریکا به دنبال محکومیت ایران در آرامکواست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید